Verslininkai pasijuto vieni kovoje su netvarka

Savivaldybė ėmėsi griežtesnių priemonių siekiant pažaboti neramumus prie naktinių miesto klubų. Tačiau verslininkai šioje situacijoje jaučiasi neteisingai apkaltinti ir pasigenda didesnio valdžios dėmesio.

Klubų savininkai sako samdantys daugiau apsaugos darbuotojų, įsigyjantys stebėjimo kameras, tačiau tikina, jog vieni išspręsti miesto kriminogeninių problemų jie negali.

Karštas taškas

„Vakarų eksprese” jau rašėme, jog, atsižvelgdama į gyventojų skundus dėl triukšmo, netvarkos ir nuolatinių muštynių, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija griežtai įspėjo baro „Sodžius” savininkus.

Valdininkai pareikalavo, kad baro savininkai imtųsi priemonių, o jei skundai nesiliaus, bus sprendžiamas klausimas, ar tikslinga jam veikti nakties metu.

Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vedėja Zita Žižytė „Vakarų ekspresui” tvirtino, esą ši įstaiga seniai pastebima kaip vienas iš karščiausių miesto taškų.

„Baro lankytojai mušasi priešais miestelėnų langus. Tai kelia aplink gyvenančių gyventojų nepasitenkinimą. Jei situacija nesikeis į gerąją pusę, teks baro šeimininkams pritaikyti įstatymus visu griežtumu. Teisinė bazė tokiais atvejais numato įvairių apribojimų. Ir, jei įmonė nesugebės susitvarkyti su savo klientais, teks imtis veiksmų”,- akcentavo vedėja.

Negali stovėti nuolat

Klaipėdos miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vytautas Kazlauskas patvirtino, esą „Sodžius” – išties „karštas taškas”.

Anot jo, policija šioje situacijoje esanti bejėgė. Gyventojai skundžiasi naktį padidėjančiu privačių automobilių, taksi srautu, išgėrusių asmenų rėkavimu.

Pašnekovas sako, jog policijos pareigūnai nuolat sulaukia iškvietimų į šią zoną.

„Tačiau dažni policijos apsilankymai „Sodžiaus” teritorijoje – ne sprendimas siekiant sumažinti triukšmą, automobilių srautą. Policininkai čia negali stovėti nuolat. Automobilių judėjimo neįmanoma apriboti kelių eismo ženklais”, – tvirtino pareigūnas, kaip vienintelį problemos sprendimą matantis baro darbo laiko ribojimą.

„Sodžius” – auka?

Bendrovės „Ratas” direktorius Artūras Saulius Pocius, 2004 metų spalį naujai atidaręs klubą „Sodžius”, pripažįsta vis dar nerandantis šios problemos sprendimo. Anto jo, jau iš pat pradžių kurtasi su baime, nes rajonas, kuriame veikia klubas, neturi gero vardo.

„Visi žino, jog čia gyvena daug asocialių asmenų, įsikūrę nakvynės namai, veikia keletas naktinių parduotuvių. Šio rajono tvarka – įsisenėjusi miesto problema”, – tikina daugiausia „Sodžiaus” akcijų turintis verslininkas.

Atsidarius naktinį klubą, pasak jo, imta investuoti ne tik į jo interjerą, bet ir į aplinkos tvarkymą. Daug dėmesio skirta garso izoliacijai, tad klubo kaimynystė aplinkinių gyventojų ramybės esą netrikdo. Šeimininkas tikina, jog susirūpinta ir tuo, kad vyksta už klubo durų.

Pasak A. S. Pociaus, jis, jo darbuotojai turi teisę išvaikyti šalia naktinio klubo sėdinčius išgėrusius asmenis. Deja, jo galios baigiasi su klubo teritorijos ribomis.

„Naktinis klubas populiarus, savaitgaliais sulaukiame 300-400 lankytojų. Natūralu, kad tarp jų atsiranda koks 10 neramių piliečių”, – svarsto direktorius.

Verslininkas, kaip vieną iš klubo skandalingumo priežasčių, įvardija ir tai, jog kone visi jo viduje ar šalia esančioje teritorijoje vykę incidentai yra paviešinami. Siekiant saugumo, užsisakytos apsaugos policijos paslaugos. Tai reiškia, kad, esant menkiausiam išgėrusių, įpykusių asmenų susidūrimui, kviečiami policijos pareigūnai ir įvykis automatiškai užregistruojamas policijos suvestinėse.

„Kiti naktiniai klubai linkę su incidentais susitvarkyti ramiai, nekviesdami policijos. Tad ir policijos suvestinėse jų pavadinimai nemirga, nors tas pats vyksta visur”, – įsitikinęs pašnekovas.

Policija nepadeda

Verslininkas tvirtina, jog išgėrę, nepilnamečiai asmenys į klubą neįleidžiami, tačiau jie sėkmingai laiką leidžia ir už klubo ribų, juolab kad aplink „Sodžių” veikia kelios naktinės alkoholiu prekiaujančios parduotuvės.

Maža to, tokie piliečiai savo pyktį ne kartą yra išlieję ant klubo lankytojų. Kliuvo ir pačiam klubui: pasipiktinęs žmogus paleido plytą į klubo reklaminę iškabą. Kaltas asmuo iki šiol nenubaustas.

„Mes rūpinamės tvarka klubo viduje. Samdome 5 apsaugos darbuotojus. Šie vyrai – imtynininkai, puikiai sprendžiantys problemas. Mūsiškiai nebaudžia į muštynes įsivėlusių lankytojų, tačiau palydi juos už klubo durų. Jei veiksmas vyksta ir toliau, tenka kviesti policiją”, – sako klubo vadovas.

Tačiau jis teigia galįs papasakoti ne vieną kuriozišką istoriją, parodančią, jog policijos iškvietimas – ne išeitis stabdant smarkuolius. Esą neretai iškvietus apsaugos policiją ar tiesiog paskambinus policijos budėtojams tenka laukti 20-30 minučių.

Verslininkas sako, jog net ir atvykę policininkai ne visada imasi laukiamų veiksmų: „Demokratija – geras dalykas, tačiau ne visada. Pagal atitinkamus nurodymus policijos pareigūnai imtis priemonių gali tik tada kai gauna raštišką mano ar apsaugos darbuotojų pareiškimą. Ar tai ne juokinga? Teko stebėti ir kitą situaciją. Mušasi penkiese. Jų raminti atvyksta du policininkai. Jie laukia kol atvyks pastiprinimas ir ramiai stebi besimušančiuosius”.

Nori valdžios įsikišimo

A. Pociaus nuomone, sprendžiant šią problemą turi aktyviau dalyvauti miesto vadovai.

„Gavome valdžios įspėjimą, tačiau ką mums daryti? Į apsaugą ir taip daug investuojame, tačiau išspręsti miesto problemų esame nepajėgūs. Sutiktume, kad būtų paskirtas pas mus kas valandą apsilankantis policijos pareigūnas. Esame pasiruošę net už tai primokėti. Ką mums daryti? Kas iš to, jei mūsų klubas bus uždarytas, o naktinės alkoholio parduotuvės toliau veiks?” – klausia verslininkas.

Jo manymu, problemos sprendimu galėtų tapti ir griežtesnės bausmės viešosios tvarkos pažeidėjams. „Dabar muštynių iniciatoriai nuvežami į policiją, o vėliau paleidžiami. Tai jų neskatina keisti savo elgesį”, – mano A. Pocius.

Kita vertus, sprendžiant šią problemą trūksta ir verslininkų vienybės. Kas naktį, anot „Sodžiaus” akcininko, miesto klubuose linksminasi apie 1000 žmonių. Jie pramogų ieškos jei ne viename, tai kitame klube. Tad esą natūralu, kad ir miestas turėtų prisidėti prie miestiečių saugumo užtikrinimo, o ne ieškoti kaltų tarp verslininkų.

Filmuota medžiaga – merui

Kolegos iš „Sodžiaus” rūpesčius stebi ir kitų klubų šeimininkai. Naktinio klubo „Kalifornija” savininkai Artūras Vitunskas ir Algimantas Bartulis sako, jog vakar prie šio klubo buvo pastatyta nauja vaizdo kamera. Tai – jau antra klubo įsigyta kamera. Investuojama siekiant išlikti teisiems.

„Norėdami turėti įrodymų, jog ne pats klubas, o tai, kas vyksta šalia jo, ir yra pavojaus židinys, įsigijome antrą kamerą”,- sako A. Bartulis.

A. Vitunskas pristato gyvenimą, vykstantį aplink naktinį klubą: jo pašonėje veikia kavinė, naktinė alkoholio parduotuvė, prekiaujama kebabais, „ratuotas” jaunimas naktį būriuojasi šalia esančios parduotuvės stovėjimo aikštelėje – esą savotiškai linksmintis galima ir šalia „Kalifornijos”.

Anot verslininko, „žalias” jaunimėlis būtent taip ir elgiasi. Kai išgeria, pradeda muštis, o policijos suvestinėse esą ima mirgėti užrašai – „prie „Kalifornijos”.

Pasipiktinę verslininkai akcentuoja, jog naująja kamera užfiksuotą medžiagą pateiks Klaipėdos miesto merui Rimantui Taraškevičiui, jei ir toliau bus juodinamas klubo vardas.

„Tegu miesto valdžia sprendžia, ar tikslinga naktį leisti dirbti alkoholio parduotuvei. Mums ji – ne konkurentė, tačiau viešosios tvarkos tai negerina”, – sako A. Vitunskas.

Vyrai tvirtina, jog jiems nusibodo valdžios neveiksmingumas sprendžiant tvarkos mieste problemas. Anot jų, keli Savivaldybėje vykę susirinkimai dėl panašių problemų jokių rezultatų nedavė.

„Būtina visiems tinkamai atlikti savo pareigas. Pirmiausia – policijai. Nemanau, jog galima pavadinti normaliu reiškiniu tai, jog ryte po incidento pas mus apsilanko policijos pareigūnas bei prašo pateikti filmuotą medžiagą”,- akcentuoja A. Bartulis.

Pašnekovai tvirtina, kad policijos ekipažo patruliavimas maršrutu, kai pravažiuojama pro šį klubą, baigiasi 01.30 val. „Vieni kovoti su lauke esančia mase problemiškų žmonių mes negalime. Ir neturime teisės. Mūsų darbuotojai negali kištis į konfliktus lauke, nes ir piliečiai, žinantys savo teises, jų gali neklausyti. Kita vertus, už nukentėjusius apsaugos darbuotojus atsakytume, mes, klubo šeimininkai”, – guodėsi verslininkai.

Rūpinimasis saugumu – privalomas

Žinia, prieš keletą mėnesių Klaipėdos miesto tarybos nario ir verslininko Kazio Pauliko iniciatyva buvo sušauktas susirinkimas, kuriame svarstytos tvarkos prie pasilinksminimo įstaigų problemos.

Pats K. Paulikas įsitikinęs, jog pas mus mažai dėmesio skiriama pasilinksminimo įstaigų tvarkai. Europoje, anot jo, tvarkomasi kitaip: šalia visų higieninių, priešgaisrinių reikalavimų naujai atidaromai įstaigai būtina pasirūpinti ir būsimų klientų saugumu.

„Juk naktiniuose klubuose daugiausia laiko leidžia jaunimas, miesto svečiai. Negalima jų saugumo palikti įstaigų šeimininkų nuožiūrai. Jie privalo pasirūpinti apsauga ar net palydėti klientą”, – sako Tarybos narys.

Jo manymu, kaip drausminanti priemonė šioje situacijoje puikiai veiktų licencijų ribojimas.

Žaneta Skersytė

„Vakarų ekspresaS”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.