Kaimynų sostinę “okupavo” NATO

Rygoje įvyksiantis didžiausias istorijoje tarptautinis politinis renginys Baltijos valstybėse pareikalavo precedento neturinčių saugumo priemonių

Rygiečiai masiškai palieka savo miestą. Latvijos sostinė atiduota NATO dispozicijon.

Pasinaudoję valdžios suteiktomis net trimis poilsio dienomis ir pridėję prie jų dar ir dvi savaitgalio dienas dauguma Rygos gyventojų išvyko į kitas Latvijos vietoves arba į užsienį. Jie nenori patirti nepatogumų, kai ypatingo saugumo sąlygomis Rygoje šią savaitę susitiks visų NATO valstybių vadovai.

Tarp jų – Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Džordžas V.Bušas, Didžiosios Britanijos premjeras Tonis Bleras, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas.

Tūkstančiai svečių

Apie 10 tūkstančių Latvijos policijos pareigūnų ir kareivių praėjusį savaitgalį jau ėmėsi Rygoje įgyvendinti planą „NATO forumas“. Be to, tam tikrų saugumo priemonių imtasi visoje Latvijos teritorijoje – policija atidžiau tikrina vairuotojų dokumentus, griežčiau prižiūri tvarką keliuose. Pasieniečiai irgi gerokai priekabesni atvykstantiesiems. Tą akivaizdžiai parodo ištįsusios ilgiausios sunkvežimių eilės pasienyje su Latvija. Teko matyti, kad naktį į šeštadienį Saločių-Grenctalės pasienio poste įvažiavimo į Latviją laukė maždaug 5 kilometrų sunkvežimių eilė. Jau nutįso ir šiokios tokios lengvųjų automobilių bei autobusų eilės.

Viso to imtasi tik tam, kad Rygos susitikimo dalyviai jaustųsi saugiai ir patogiai. Į didžiausią istorijoje tarptautinį politinį renginį Baltijos šalyse susirinks apie pustrečio tūkstančio dalyvių – trys dešimtys oficialių delegacijų, atstovaujančių visoms Aljanso valstybėms, taip pat pačiai NATO ir Europos Sąjungai. Dar bus maždaug 5 tūkstančiai kitų dalyvių, tarp jų daugiau kaip 2 tūkstančiai specialiai šiam susitikimui akredituotų žurnalistų iš daugiau kaip 60-ties pasaulio valstybių.

Mažiausia NATO šalies delegacija atvyks iš Islandijos. Joje bus vos 10 narių. Didžiausia – beveik tūkstančio JAV pareigūnų, saugumo darbuotojų, prezidentą aptarnaujančio personalo ir žurnalistų.

Virsta tvirtove

Važiuodamas intymių pasiūlymų gausa pagarsėjusia Aleksandro Čako gatve taksistas šypsosi ir atvirauja: „Jau mačiau čia vaikštinėjančius amerikiečių jūrų pėstininkus. Tai pažįstamos mergaitės sakė turėsiančios nemažai darbo…“.

JAV jūrų pėstininkai Rygoje yra jau nuo praėjusios savaitės vidurio. Jie padės užtikrinti saugumą NATO aukščiausiojo lygio susitikimo, vyksiančio šį antradienį ir trečiadienį, metu.

Miesto gatvėse tėra tik keletas ženklų, tiesiogiai parodančių, kas Rygoje vyks šią savaitę. Keliose vietose plazda visų 26 NATO valstybių vėliavos, visas senamiestis ir centras papuoštas latviškomis vėliavomis.

Vienoje vietoje teko išvysti reklaminį stendą, pakabintą Transatlantinio jaunimo organizacijos pastangomis. „NATO, nepamirškit Gruzijos!“ – skelbia reklama. Naujų narių, įskaitant Ukrainą ir Gruziją, priėmimo klausimas nebus tiesiogiai svarstomas forumo metu, tačiau Aljanso valstybių lyderiai ketina pakartoti, kad NATO durys lieka atviros visoms pasirengusioms ir įstoti norinčioms valstybėms.

Ryga jau pradeda priminti gerai saugomą tvirtovę. Visas miestas padalytas į tris zonas. Griežčiausias režimas – centro pakraštyje, kur stovi naujai pastatytas Olimpinis sporto kompleksas. Čia ir vyks pats NATO viršūnių susitikimas. Šioje zonoje negalimas nei pėsčiųjų, nei automobilių eismas. Tik forumo dalyviai, akredituoti žurnalistai, saugumo pareigūnai ir kruopščiai parinktas aptarnaujantis personalas įleidžiamas į šią miesto dalį.

Beje, ji kvepia karamele, cinamonu ir kitokiais gardėsiais, nes visai šalia Olimpinio sporto komplekso stovi Latvijos saldumynų fabrikas „Laima“. Tiesa, jis irgi, kaip ir dauguma Latvijos įmonių, šiomis dienomis nedirbs. NATO viršūnių susitikimo proga valdžia lapkričio 27-29 dienas paskelbė laisvadieniais.

Uždaryti tiltai

Rygos senamiestis ir centrinė miesto dalis uždaryta automobilių eismui. Net statyti mašinų negalima. Vakar ir šiandien visi ne vietoje pastatyti automobiliai specialiu transportu išvežami.

Visuomeninis transportas stipriai pakoregavo savo maršrutus, važinėja gerokai rečiau. Bet ir vežti ne kažin ką tenka. Neoficialiais paskaičiavimais, maždaug pusė milijono iš 800 tūkstančių Rygos gyventojų šiomis dienomis paliko miestą. Šeštadienį autobusų ir geležinkelio stotyse buvo spūstys norinčiųjų išvažiuoti iš Rygos.

Forumo išvakarėse centrinėje miesto dalyje gyvenantys rygiečiai buvo gąsdinami, kad dėl šventos ramybės neatidarinėtų langų, nebandytų pro juos fotografuoti ar žiūrėti pro žiūronus. Latvijos sostinės gyventojai, likę mieste, taip pat įspėti visuomet turėti su savimi dokumentus, nelaikyti rankose daiktų, panašių į lazdas ar šaunamuosius ginklus.

Uždaryti du iš trijų miesto tiltų per Dauguvos upę. Abu jie bus naudojami tik specialiajam autotransportui, aptarnaujančiam susitikimą. Prie seniausio Rygoje Akmenų tilto nuolat budi karinių pajėgų kateris.

Virš miesto ratus nuolat suka keli sraigtasparniai. NATO viršūnių susitikimo saugumą padeda užtikrinti ir Zokniuose dislokuoti Aljanso šalių naikintuvai. Neoficialiomis žiniomis, virš Latvijos šiomis dienomis skraidys ir NATO oro erdvės kontrolės lėktuvas AWACS. Skrisdamas 10 kilometrų aukštyje toks lėktuvas gali stebėti ir kontroliuoti oro erdvę 320 kilometrų spinduliu.

Kainuos milijonus

Dalis Rygos gatvių bus uždaryta tik pačiomis susitikimo dienomis. Negalima bus važiuoti ir keliais į Rygos tarptautinį oro uostą bei į Jūrmalą, kur apsistos dalis forumo dalyvių, įskaitant ir amerikiečių prezidentą bei jį lydinčią svitą.

Į NATO viršūnių susitikimą atvykstantys svečiai užims beveik visus miesto viešbučius. Akredituoti žurnalistai jau prieš pusmetį pradėjo rezervuoti kambarius miesto centre esančiuose viešbučiuose. Susizgribusieji tai daryti tik prieš kelias dienas negavo, ko norėjo, todėl jiems teko pasitenkinti viešbučiais ne tokiose patogiose miesto dalyse.

Tačiau visais svečiais bus pasirūpinta. Daugiau kaip pusė tūkstančio apmokytų ir specialiai pasiūtomis uniformomis vilkinčių savanorių, taip pat beveik visas Latvijos diplomatinis korpusas bei nemaža dalis kitų institucijų pareigūnų rūpinasi, kad aukščiausiojo lygio susitikimas įvyktų kuo sklandžiau. Žiniasklaidos atstovai galės dirbti didžiuliame spaudos centre, esančiame tame pačiame pastate, kur ir vyks pats forumas. Į spaudos centrą iš miesto septyniais maršrutais veš specialūs autobusai.

Žurnalistams, kaip ir paties aukščiausiojo lygio susitikimo dalyviams, bus surengti priėmimai. Antradienį vakare Latvijos prezidentė Vaira Vykė Freiberga atvykusius kitų NATO valstybių vadovus pakvies į koncertą ir priėmimą Latvijos nacionalinėje operoje. Jo dalyviams nebus patiekti tradiciniai latviški patiekalai – žirniai su spirgais, šalta burokėlių sriuba ar silkė su bulvėmis. Aukšti forumo svečiai bus vaišinami europietiškos ir Viduržemio jūros regiono virtuvės patiekalais, tarp jų kepta lašiša, su daržovėmis troškinta jautiena, žąsų kepenėlių paštetu. Formuojant valgiaraštį visiškai atsisakyta kiaulienos patiekalų, turint galvoje, kad susitikime dalyvaus ir musulmoniškosios NATO valstybės Turkijos atstovai.

Visiems be išimties susitikimo dalyviams, įskaitant ir žiniasklaidos atstovus, bus išdalyta beveik penki tūkstančiai dovanėlių komplektų. „Latvijos dvasia“ pavadintoje dovanų dėžutėje – tradicinės megztos pirštinės, Rygos juodojo balzamo buteliukas, spanguolių meduje stiklainis, kompaktinė latviškos tautinės muzikos plokštelė ir liepžiedžių arbatos maišelis.

NATO viršūnių susitikimo Rygoje organizavimas Latvijos biudžetui atsieis apie 22 milijonus latų, tai yra maždaug 110 milijonų litų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.