Opozicijos ietys įveikė socdemų gynybą

Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnės pastangos apginti partijos lyderio ir buvusios Vyriausybės reputaciją rezultato nedavė.

„Darbiečiams“ ir konservatoriams užteko balsų patvirtinti laikinosios komisijos išvadas dėl alkoholio bendrovės „Alita“ privatizavimo.

Vakar nuo pat ryto Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė skaičiavo balsus. Popietiniam posėdžiui jai buvo pavykę maksimaliai mobilizuoti valdančiosios mažumos pajėgas, tačiau jų nepakako atmesti socdemams nepalankių laikinosios Seimo komisijos išvadų dėl bendrovės „Alita“ privatizavimo. 67 parlamentarai balsavo, kad būtų pritarta išvadoms, 12 balsavo prieš, 21 susilaikė.

„Tai buvusių koalicijos partnerių ir oponentų sąskaitų suvedimas. Šiandien visiems naudinga įspirti socialdemokratams. Į išvadas įpinti socialdemokratų premjeras Algirdas Brazauskas ir kiti žmonės, kurie absoliučiai nebuvo susiję su privatizavimu. Dėl užimamų pareigų jie turėjo pasirašyti dokumentus“, – tvirtino Šiaulienė.

Nustatė žalą ir atsakinguosius

„Darbiečio“ Jono Pinskaus vadovaujama Seimo laikinoji komisija konstatavo, kad privatizuojant alkoholio bendrovę „Alita“ valstybei buvo padaryta 35,9 mln. litų žalos.

Komisijos teigimu, Valstybės turto fondas (VTF) neteisėtai atsisakė pasirašyti akcijų pardavimo sutartį su didžiausią sumą už bendrovę pasiūliusiu Italijos verslininku Luigiterzo Bosca. Įmonė parduota tik ketvirtą vietą konkurse užėmusiai vadinamajai vadovų komandai, pasiūliusiai už „Alitą“ gerokai mažiau. Be to, Aukščiausiasis Teismas įpareigojo valstybę Boscai už pašalinimą iš konkurso sumokėti 1,754 mln. litų kompensaciją.

Kaip žinoma, 2003-iųjų birželį Bosca buvo pripažintas „Alitos“ privatizavimo konkurso laimėtoju, bet dukart neatvyko parafuoti sutarties. Komisijos nuomone, turėjo būti skelbiamas naujas konkursas, bet VTF vadovas Povilas Milašauskas nusprendė kitaip – pradėti derybas su kitais konkurso dalyviais. Kadangi antrosios ir trečiosios vietos laimėtojai atsisakė pirkti įmonę, nugalėtojais paskelbtas „Alitos“ vadovų konsorciumas.

Atsakingais už esą valstybei nenaudingą sandorį pripažinti VTF vadovas Milašauskas, VTF valdyba (pirmininkas Gediminas Rainys), viešo konkurso komisija (pirmininkas Antanas Malikėnas), Privatizavimo komisija (pirmininkas Romualdas Ginevičius) ir Vyriausybė, kurios nutarimą dėl privatizavimo pasirašė premjeras Algirdas Brazauskas ir ūkio ministras Petras Čėsna.

Telkė pajėgas

Vakar socialdemokratai ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad šios išvados nebūtų patvirtintos. Pirmiausia siekta nutarimo projektą su išvadomis išbraukti iš vakarykštės plenarinio posėdžio darbotvarkės. Kai tai padaryti nepavyko, į vakarinį posėdį, kai nagrinėtas „Alitos“ klausimas, sukviesti ne tik visi socdemų parlamentarai ir ministrai. Salėje savo vietose kantriai sėdėjo ir koalicijos partneriai. Į balsavimą atvyko net žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, nors prieš tai vykusioje Vyriausybės valandoje ji nedalyvavo.

„Komisija viršijo savo įgaliojimus. Tik teismas gali spręsti, kas kaltas ir kokia žala buvo padaryta“, – tvirtino Šiaulienė ir siūlė atmesti komisijos išvadas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socdemas Julius Sabatauskas tikino, kad „Alitos“ komisijos išvados prieštarauja antradienį Konstitucinio Teismo (KT) paskelbtam išaiškinimui dėl laikinųjų komisijų darbo. „Negalima apsimesti, kad KT sprendimo nebuvo. Jis aiškiai pasakė, kad laikinoji komisija negali perimti teismų ar kitų valstybės institucijų funkcijų. Juoba kad ši komisija nepaisė žmogaus teisės į gynybą, kai apkaltintas žmogus (Brazauskas – aut.) net nebuvo pakviestas liudyti į komisiją“, – dėstė Sabatauskas.

Jo manymu, komisija taip pat neturėjo teisės nustatyti žalos dydžio, nes tai gali padaryti tik teismas.

Šie argumentai opozicijos neįtikino. „Mūsų komisija nežada gaminti šampano. Neketiname perimti niekieno funkcijų, į jokių institucijų veiklą nesikišame. Kokias užduotis mums pavedė Seimas, tą ir atlikome“, – atsikirto komisijos narys Julius Veselka.

Taškas dar nepadėtas

Patvirtinus šias išvadas Seimas turi kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad būtų ištirtas sandoris dėl „Alitos“ ir esant galimybei apginti viešąjį interesą. Tačiau ir be šio kreipimosi Generalinė prokuratūra jau tiria, kodėl Bosca buvo pašalintas iš privatizavimo konkurso.

Be to, Seimas kreipsis į KT su prašymu ištirti, ar Vyriausybės priimti nutarimai dėl pritarimo „Alitos“ akcijų pardavimo sutarčių projektams neprieštarauja Konstitucijai.

„Mes visai nebijome prokurorų tyrimo. Manome, kad nustatyti pažeidimai yra tariami. Privatizavimas nėra tik teisinis procesas, tai ir ekonominis dalykas. Šiandieniniai ekonominiai rezultatai rodo, kad pasielgta teisingai. „Alita“ – pelninga įmonė, darbo užmokesčio vidurkis joje siekia 2 tūkts. litų – daugiau už vidutinę algą šalyje. Sumokėta per 300 mln. litų mokesčių“, – buvusios Vyriausybės sprendimą vakar gynė Šiaulienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.