Iš Lietuvos stipriausių krepšinio ir futbolo lygų žemėlapio išnykęs Alytus neskuba veržtis atgal į elitą. Dzūkijos ekipos tarp stipriausių populiariausių sporto šakų komandų ketina pasirodyti po kelerių metų.
Dzūkijos sostine tituluojamas šeštas pagal dydį Lietuvos miestas kitą sezoną vėl neturės komandų aukščiausiose šalies krepšinio ir futbolo lygose. Krepšinio klubas „Alita”, du kartus laimėjęs Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bronzos medalius ir atvedęs į didįjį krepšinį brolius Darjušą ir Kšištofą Lavrinovičius, bankrutavo po 2004-2005 metų sezono. 1975 metų Lietuvos futbolo čempionė „Dainava” taip pat liko tik ilgesingu prisiminimu, o futbolo klubas „Alytis”, šiemet iškovojęs antrąją vietą šalies I lygos pirmenybėse, nusprendė nedalyvauti A lygos licencijavime.
Nesutarimai dėl stadiono
2003 metais įkurtas „Alytis” savo kelią pradėjo nuo II lygos ir per trejus metus pagal sportinius rezultatus iškovojo teisę žaisti A lygoje. Šių metų I lygos čempionate Alytaus klubas užėmė antrąją vietą – nusileido tik antrinei „Kauno” komandai – „Kauno jėgeriams”. Vis dėlto „Alyčio” tarp stipriausių šalies komandų neišvysime dar bent porą metų.
Pagrindinė to priežastis – nepavykusios klubp vadovų derybos su Alytaus savivaldybe dėl miesto stadiono nuomos bei rekonstrukcijos. Savivaldybė jau ne pirmą kartą atmetė „Alyčio” prašymą išnuomoti senąjį miesto stadioną 99 metams. „Alyčio” direktorius Darius Jezukevičius tikina sėkmingos derybų baigties šiemet net nesitikėjęs. „Dėl to deramasi jau keleri metai, tačiau yra 99 proc. tikimybė, kad nieko neišeis”, – pripažino klubo vadovas.
Tam, kad Alytaus klubas galėtų žaisti A lygoje, miesto stadione reikia įrengti 3000 sėdimų vietų žiūrovams. Savivaldybės parengtame stadiono rekonstrukcijos projekte šis darbas įrašytas pirmuoju. Iki kitų metų planuojama įrengti 1700, o 2008-aisiais – ir visus reikalaujamus 3000 vietų. Vėliau stadione bus įrengti bėgimo takeliai, krepšiniui bei rankiniui pritaikyta aikštelė, lauko teniso maniežas ir salė.
„Futbolo klubas „Alytis”, galima sakyti, pateikė „žalią” prašymą – pagrindinę nenusisekusių derybų priežastį įvardijo Alytaus miesto savivaldybės sporto bei rekreacijos skyriaus vedėjas Egidijus Kašėta. – Iš klubo buvo pareikalauta jį detalizuoti, kad savivaldybė galėtų matyti futbolo Alytuje plėtros strategiją. Savivaldybei svarbu, kad stadionu galėtų naudotis prieinamomis sąlygomis visas miestas, ne tik „Alytis”. Miesto stadionas turi senas tradicijas, jam 80 metų, norėtųsi, kad jis ir liktų miesto stadionu”.
D.Jezukevičius kategoriškai neigia sporto pasaulyje sklindančius gandus, esą „Alytis” nori išsinuomoti miesto stadioną ilgam ir „prasukti” nekilnojamojo turto verslą jo teritorijoje. „Viena iš mūsų pagrindinių rėmėjų yra statybinė organizacija. Jie nelabai norėjo užsiimti rekonstrukcija. Tada prasidėjo gandai: išsinuomos stadioną, vėliau ims statyti jame namus. Manau, tiems, kas tikrai domisi tokiais dalykais ir juose susigaudo, tai atrodo visiškai nerealu. Savivaldybė gali sudėti tokiems veiksmams saugiklius, juo labiau kad šalia yra teniso kortai”, – aiškino „Alyčio” direktorius.
Pinigų rastų
D.Jezukevičius pripažįsta, kad pagrindinis Alytaus klubo tikslas – žaisti A lygoje, tačiau veržtis į prestižinį čempionatą bet kokia kaina „Alytis” vis dėlto nenori. „Kol kas mums labai gerai pirmoje lygoje, – šyptelėjo pašnekovas. – Tik laikas parodys, ar laimi tie, kurie puola į A lygą ir ten kovoja dėl 8-10 vietų, ar tie, kurie išeina iš pirmosios lygos gerai pasirengę. Mūsų tikslas tikrai nėra žaisti dėl 8-10 vietų. Mūsų planai ambicingi, jiems įvykdyti reikia laiko”.
Alytus turi senas futbolo aistruolių tradicijas, tačiau miesto futbolo gerbėjų spaudimo „Alytis” nebijo. Anot klubo direktoriaus, „nei per naktį, nei per žiemą pajėgios komandos nesuformuosi, o A lygos autsaiderių „Šilutės” ir Kėdainių „Nevėžio” likimas mūsų nevilioja. Aistruoliai, manau, viską patys supranta”.
„Mes džiaugtumėmės, jei „Alytis” eitų į A lygą, tačiau savivaldybė finansiškai negali remti kurio nors vieno klubo. Kurioje lygoje žaisti – klubo pasirinkimas, miestas negali tam daryti įtakos, – aiškino E.Kašėta. – Savivaldybė rūpinasi neprofesionaliu sportu. Visoms profesionalioms komandoms skiriama po lygiai: bazė treniruotėms bei varžyboms, pinigai išvykoms ir maitinimui jų metu”.
Dabar „Alytis” yra kone mėgėjiška komanda, neturinti kontrakto nė su vienu iš savo žaidėjų. „Žaidėjų yra visokių: vieniems darbas netrukdo žaisti, kiti – studentai. Tikrų profesionalų tikrai neturime”, – LŽ sakė D.Jezukevičius. Metinis klubo biudžetas – apie 350 tūkst. litų, tačiau, pasak komandos vadovo, jis galėtų būti ir didesnis: „Jei žaistumėme A lygoje, rėmėjų rasti būtų gana lengva. Kol kas pakanka ir tiek, kiek turime, stengiamės naudoti lėšas protingai”.
Rezultatai nenuvylė
Kaip faktinis I lygos laimėtojas (aukščiausiai pakilusi neantrinė komanda) „Alytis” šiais metais iškovojo teisę rungtyniauti UEFA Regionų taurės turnyre. Tai yra savotiška Čempionų lyga visos Europos neprofesionaliems futbolininkams. Per varžybas Prancūzijoje „Alyčiui” teko žaisti su šeimininkų „Basse-Normadie”, ispanų „Vasco” ir Airijos mėgėjų rinktine. Iškovoję vos vieną tašką, alytiškiai grupėje liko ketvirti ir į kitą turnyro etapą nepateko. Klubo direktorius komandos pasirodymą Prancūzijoje vis dėlto vertina teigiamai: „Iki įvertinimo „labai gerai” trūko nebent lygiųjų su Airijos mėgėjų rinktine. Tai buvo šiek tiek silpnesnė komanda, bet mus palaužė britiškas futbolas – varžovai žaidė labai šiurkščiai. Mes pataikėme į skersinį paskutinę minutę, ir šiaip progų buvo, bet jie pasižymėjo jėga ir laimėjo. Vis dėlto norėčiau pagirti mūsų vyrus, nes jie stengėsi iš paskutiniųjų”.
Kitos komandos, anot D.Jezukevičiaus, buvo tiesiog per aukšto lygio. Be to, koją pakišo per vėlai sužinoti nuostatai – Regionų taurės turnyre negali dalyvauti jaunesni nei 19 metų žaidėjai ir profesionalai. „Su 17 žaidėjų žaisti trejas rungtynes kas dvi dienas yra sunku. Tuo labiau kad po kiekvienų varžybų po du traumuotus žaidėjus iškrisdavo, – menko rezultato priežastis aiškino klubo direktorius. – Tačiau įspūdžius parsivežėme gerus. Žaisti tarptautines varžybas yra kone kiekvieno žaidėjo svajonė”.
Komandą atgaivino treneriai
Bankrutavus „Alito” krepšinio klubui dabar Alytaus krepšinio garbę gina Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) rungtyniaujantis „Alytus”. Šis klubas buvo įkurtas paskutinio „Alitos” vyriausiojo trenerio Sigito Krukio bei poros kitų trenerių iniciatyva ir savivaldybės pagalba.
„Alita” bankrutavo mums gana netikėtai, – LŽ sakė E.Kašėta. – Krepšinis Lietuvoje yra populiariausia sporto šaka, todėl mes palaikėme S.Krukio iniciatyvą. Tiesiog nenorėjome, kad Alytus visiškai dingtų iš krepšinio žemėlapio”.
„Alytus” susikūrė per rekordiškai trumpą laiką, nes „Alita” dalyvauti LKL atsisakė rugpjūčio mėnesį, prieš pat naujo sezono pradžią. „Reikėjo nedelsiant imtis priemonių. Davėme pirmąjį impulsą „Alytui” susikurti, ypač reikšmingas buvo mero palaikymas. Kreipėmės į verslininkus, kad prisidėtų”, – prisimena sporto skyriaus vedėjas. Šiuo metu „Alytaus” ekipoje žaidžia du Europos jaunių vicečempionai – Žygimantas Janavičius ir Vaidas Čepukaitis, komanda užima pirmąją vietą NKL B pogrupyje.
Anot E.Kašėtos, sportas Alytuje juda kreive: „Kažkada Alytuje buvo stipri tinklinio komanda, Respublikos čempionė. Daug žaidėjų išvažiavo ir nebėra kuo juos pakeisti. Dabar Alytaus vandensvydininkai yra Lietuvos čempionai. Ateis ir krepšinio bei futbolo eilė”.