Nuo blusų saugo pelynų kuokšteliai

Karštą šių metų vasarą ir ankstyvą rudenį, rūsiuose, garažuose ir sandėliuose, net įvairių vietovių mokyklose, namuose atsirado daugiau blusų. Šiuos gyvius ant savo kailio tikriausiai atnešė nesunkiai į pagalbines patalpas patenkančios benamės katės, žiurkės ir pelės. Suradusios prieglobstį blusos veisiasi ir nuolat puola gyventojus, kurie jas drabužiuose arba tiesiog ant kūno parsineša į namus bei įstaigas.

Palankios sąlygos šiems parazitiniams gyviams daugintis yra netvarkinguose butuose, namuose, kuriuose laikomi ir netinkamai prižiūrimi gyvūnai. Nušokę nuo šuns ar katės kailio, blusos įsitaiso ant jų poilsio kilimėlio, grindų plyšiuose, dulkėse. Mėgsta veistis šuns būdoje, pelių bei žiurkių urvuose, paukščių lizduose.

„Nors blusa mažas padarėlis, tačiau jos įkandimas gali būti pavojingas. Blusas būtina naikinti paprastomis priemonėmis arba kviestis patyrusius dezinsekcijos specialistus. Kad užpuolus blusoms sutrinka poilsis, niežti odą ar išsivysto alergija, visa tai – niekai. Blusos gali užkrėsti sunkiomis infekcinėmis ligomis – maru, tuliaremija”,- sako Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus dezinfektologas Jonas Miliūnas .

Pasak visuomenės sveikatos specialistų, žiurkių blusos skrandyje maro sukėlėjai dauginasi ir sudarę mikrobinį kamštį išgyvena daugiau nei mėnesį. Šios blusos gali apsigyventi ir žmogaus būste, sudarydamos epidemiologinį pavojų daugiau išplisti infekcijai. Blusos neperduoda ligos sukėlėjų palikuonims, tačiau pavojingus mikrobus platina visą savo amžių.

Specialistų teigimu, blusų organizme ilgai išlieka gyvybingi pseudotuberkuliozės, bruceliozės, juodligės sukėlėjai, kai kurių hemoraginių karštinių, limfocitinio choriomeningito virusai. Žmogus gali užsikrėsti žiurkių, naminių pelių, kačių ir šunų blusų platinama žiurkine dėmėtąja šiltine. Šie sukėlėjai patenka į kraują blusos įsisiurbimo metu arba ant žmogaus odos ar gleivinių patekus užkrėstų blusų išmatų. Gyvūnams didelis blusų antplūdis gali sukelti mažakraujystę ir išsekimą.

Blusos – nuo pusės iki 5 mm dydžio besparniai vabzdžiai, paplitę visame pasaulyje, net ir Antarktidoje. Lietuvoje randama 15 blusų rūšių, pasaulyje – iki 1000. Labiausiai paplitusios žmonių, šunų ir kačių, žiurkių ir naminių pelių blusos. Blusų judėjimo rekordai 350 kartų viršija jų dydį. Blusos pašoka 18-20 cm į aukštį ir 30 cm į tolį (tas pats jei žmogus pašoktų 140 m į aukštį ir 200 m į tolį).

Žmogaus būste kiaušinėliai gyvena šiukšlėse, dulkėse, esančiose grindų plyšiuose, kilimuose. Karštą vasarą blusos puikiai dauginasi ir gamtoje: sausose augalų atliekose, smėlėtoje dirvoje. Išsiritusi iš kokono žmogaus blusa gali badauti iki pusantrų metų. Blusos amžius – nuo 3 mėnesių iki pusantrų metų.

Visuomenės sveikatos specialistų pataria

” Siekiant išvengti blusų dauginimosi, naminius gyvūnus (šunis ir kates) plauti specialiu šampūnu nuo blusų. Atsiradus graužikų – naikinti juos. Reguliariai išpurtyti ar išsiurbti gyvūnų kilimėlius, bent kartą savaitėje karštame vandenyje su skalbimo priemonėmis išskalbti gyvūno paklotėlį.

” Užsandarinti visas landas į privačių, daugiaaukščių (vilioja šiluminiai įrenginiai) ir sodo namų rūsius, palėpes bei garažus, kad į patalpas nepatektų benamiai gyvūnai. Gyvenamosiose patalpose periodiškai dulkių siurbliu valyti kilimus, grindis, minkštus baldus. Siurbimas sunaikina blusas įvairiose jų vystymosi stadijose, o blusos greičiau išsirita iš kokono, kurio neveikia insekticidai.

” Naudoti vienkartinius dulkių siurblio maišelius, nes blusų kiaušinėliai, lervos ir kokonai, likę tūnoti dulkių siurblyje gali vystytis toliau. Suaugusios blusos tiesiog paspruks į aplinką. Išsiurbus dulkes, maišelius nedelsiant išimti iš siurblio ir, įdėjus į sandarų celofaninį maišelį, išmesti.

” Grindis išplauti labai šlapia šluoste, o po to gerai nusausinti. Tuomet blusų lervos, pasislėpusios grindų plyšiuose, nepakeldamos drėgmės pertekliaus nei sausros, žūva.

” Naudoti insekticidus – chemines medžiagas, naikinančias blusas. Šį darbą geriausiai atliks dezinsekcijos specialistai.

” Nuo blusų galima apsiginti ir liaudiškomis priemonėmis – kambario ar kitos patalpos kampuose ant grindų išdėliokite pelynų kuokštelius arba jų šluotelėmis šluokite grindis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.