Mėginanti atsiskirti nuo rajono Greitosios medicinos pagalbos stoties miesto savivaldybė neslepia, jog pati pirmosios pagalbos gyventojams suteikimu nesirūpins – šią funkciją atiduos privačiai kompanijai
Jau treji metai, kai Alytaus miesto ir rajono savivaldybės neišsprendžia greitosios medicinos pagalbos (GMP) klausimo. Miestas nori steigti atskirą GMP stotį, kad pagerėtų medicinos paslaugų teikimas miestiečiams, o rajonas nenori su tuo sutikti – taip esą nukentėtų rajono gyventojų interesai.
Sutarimo nerasta ir per praėjusią savaitę vykusį susirinkimą, nors jame dalyvavo visos suinteresuotosios šalys: abiejų savivaldybių vadovai, medikai, visuomenės atstovai ir Seimo narys Algirdas
Vrubliauskas. Prieš priimant galutinį sprendimą dėl konkurso sąlygų tvirtinimo nuspręsta dar palaukti siūlymų iš rajono.
Pasigedo reanimobilio
Rajono vadovai tvirtino, kad GMP stotyje dirba aukštos kvalifikacijos ir didelę darbo patirtį turintys medikai, atnaujintas automobilių parkas, yra gera medicinos įranga. Be to, esą negaunama skundų dėl jų darbo kokybės. Miesto atstovai savo ruožtu teigė, kad norint teikti geras paslaugas būtina įsigyti reanimobilį, o jo rajonas niekaip neįperka.
Vienas iš pagrindinių rajono argumentų, kodėl nereikėtų steigti miestui savos GMP – sumažėtų dabartinės GMP brigadų skaičius, iš septynių teliktų dvi. Kadangi rajono teritorija gerokai didesnė, du medikų ekipažai ne visada galėtų operatyviai suteikti reikalingą pagalbą kaimo gyventojams, ypač vasarą, kai kaimuose ir sodų bendrijose padaugėja gyventojų.
Pinigų neturi
Seimo nariui Vrubliauskui pasiūlius abiem savivaldybėms lygiomis teisėmis steigti bendrą GMP stotį, miesto meras Vytautas Kirkliauskas suabejojo, ar pagerės paslaugų kokybė, nes šiai įstaigai reikia investicijų, o miestas jų neturi.
Mat kurdamas savo greitąją medicinos pagalbą Alytus iš tiesų šią funkciją perleistų verslininkams. Vos paskelbus, kad bus steigiama miestą aptarnaujanti GMP stotis, norą imtis šios veiklos pareiškė dvi privačios bendrovės – „Greitmeda” iš Alytaus ir „Ambulansas” iš Vilniaus. LŽ žiniomis, šiuo metu konkurse dalyvauti ketina tik „Ambulansas”. Miesto vadovai tikino, kad konkurse galės dalyvauti ir rajonui pavaldi GMP, jei tik atitiks nurodytas sąlygas.
Susirinkime GMP darbuotojai išreiškė nuogąstavimų, kad pirmąją medicinos pagalbą atidavus į privačias rankas pakiltų paslaugų kaina, o kokybė vargu ar pagerėtų, nes verslininkai daugiausia dėmesio skirtų pelnui. Miesto savivaldybės atstovai nenorėjo su tuo sutikti. Anot jų, GMP yra finansuojama Valstybinių ligonių kasų.
Alytiškiams tam tikslui kasmet skiriama per 2 mln. litų. Tačiau – paradoksas – pinigai skiriami už GMP darbuotojų budėjimo valandas, o ne už išvykimus pas ligonius.
Pasiūlė 100 litų
Nesutarimai dėl GMP tarp savivaldybių kilo, kai miesto taryba, tvirtindama dvejų artimiausių metų pirminės sveikatos priežiūros tinklo plėtrą, numatė, kad miesto savivaldybė turi tapti rajono savivaldybei priklausančios GMP stoties dalininke.
Pagrindinis tokio sprendimo tikslas buvo pagerinti šių paslaugų teikimo kokybę gyventojams, nes nebūdama dalininke negalėjo daryti įtakos stoties veiklai. Rajono savivaldybė neprieštaravo, bet paprašė sumokėti 122 tūkst. litų įnašą. Tačiau miestas tesiūlė simbolinį 100 litų įnašą.
Iš karto savivaldybėms neradus priimtino sprendimo, tolesnės derybos dėl GMP vyko vangiai, be rezultatų. Tada miestas, tvirtindamas 2005-2006 metų pirminės sveikatos priežiūros įstaigų planą, numatė steigti miesto gyventojus aptarnausiančios GMP stotį.
Šių metų spalio pabaigoje vykusiame tarybos posėdyje buvo pateiktos tvirtinti leidimo steigti GMP stotį išdavimo konkurso sąlygos. Tačiau jos nepatvirtintos, nes posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Alytaus apskričiai Algimantas Pipiras atkreipė dėmesį, kad šis klausimas privalo būti aptartas su visuomene.
Jei iki lapkričio pabaigos, kada vyks eilinis miesto tarybos posėdis, abi savivaldybės neras priimtino sprendimo, bus patvirtintos konkurso sąlygos dėl GMP paslaugų teikimo Alytaus mieste.