Dirbtinio sniego verslas gali sukrauti nemažus turtus

Žiema ant nosies, laikas pakalbėti apie sniegą. Tiksliau, sniego verslą. Nors tai kažkiek panašu į „laisvo oro direktorių”, tačiau, pardavinėdamas sniegą, gali susikrauti gražaus pinigėlio.

Atrodo, kam reikia gaminti sniegą, jei žiemą dažnai jo būna daugiau, nei reikia, o vasarą apie jį niekas net neprisimena?

Matyt, poreikis yra, jei gamina. Vieniems sniego reikia vasarą, kitiems – žiemą.

Todėl nenuostabu, kad pasaulyje yra firmos, kurios klesti gamindamos ir pardavinėdamos sniegą – produktą, kuris vieną dieną gali tviskėti baltumu, o po kelių dienų pavirsti didele vandens bala.

Kodėl jie nesušąla?

Gūdi žiema. Sibiras. Slapta rusų karinė bazė. Bazėje nedorėliai gamina kažkokį labai galingą ginklą. Tas ginklas – mirtina grėsmė pasauliui. Išgelbėti žmoniją gali tik specialusis agentas – supermenas. Aišku, amerikietis.

Mes jį jau matome! Šliaužia per sniegą – dantyse kulkosvaidis, kišenėse penkios granatos – tuoj užvirs nuožmi kova ir visi nedorėliai kris kaip lapai.

Bet, norėdamas smagiai pašaudyti, mūsų herojus turi pusnuogis pusnimis nušliaužti keliasdešimt metrų.

Pusnimis, nes jis Sibire, kur daug sniego ir 50 laipsnių šaltis. Pusnuogis, nes ką tik ištrūko iš KGB gniaužtų, kur liko kailiniai ir kelnės. Herojui turėtų būti šalta. Labai šalta.

Bet jis negali nei sušalti, nei numirti. Jis – supermenas, todėl net suprakaitavęs šliaužia pirmyn.

Neįmanoma neprakaituoti, kai veiksmas vyksta vidurvasarį vienoje Holivudo studijoje, o supermenas, kurį vaidina garsus aktorius, šliaužia per dirbtinį sniegą, kurį pagamino ir išbarstė firma „Snow Business”.

Šiai kompanijai aktoriai turi būti dėkingi už tai, kad pusnynuose jie gali pusnuogiai šliaužioti, gulinėti, griuvinėti, muštis ir mylėtis nebijodami nei peršalti, nei pasigauti plaučių uždegimą.

Režisieriai „Snow Businesss” kompanijai taip pat dėkingi, nes jos pagamintas sniegas iškris tada, kai jo reikia scenarijui.

Plastikinis, popierinis ir netirpsta

Jau daugiau nei 20 metų gyvuojanti kompanija „Snow Business” gamina ne tik sniegą, bet ir ledą, pūgas, ledkalnius, sniego olas, ledo rūmus ir dar pusšimtį įvairiausių „žiemos efektų”.

Ir visa ši produkcija turi būti ne šalta, o šilta, kad aktoriai nesušaltų. Negana to, Holivudo reikalavimai dažnai būna įnoringi – duok jiems ledą, kuris būtų neslidus, reikiamu laiku reikiamoje vietoje paleisk sniego laviną, pakartok tokią pačią sniego audrą 20-ąjį kartą, nes per pirmus 19 dublių aktorius suvaidino neįtikinamai.

Nors kompanija „Snow Business” yra laikoma pasauliniu sniego ir „žiemos efektų” lyderiu, tačiau paprastų mirtingųjų, nedirbančių Holivude ar kituose kino fabrikuose, šios kompanijos produkcija nedomina.

Dažniausiai „Snow Business” savo klientus aprūpina nenatūraliu sniegu, tiksliau, sniego imitacija.

Kompanijos sniegas gali būti popierinis, plastikinis, pagamintas iš putų polistirolo, skysto azoto, druskos, cukraus, specialios želė ar net audeklo. Kiek mokėsi, tą ir turėsi.

Tiesa, kompanija „Snow Business” turi ir įrenginius natūraliam sniegui gaminti, tačiau toks sniegas užsakomas kur kas rečiau nei sniego imitacija.

Įdomu tai, kad „Snow Business” garantuoja, jog lauke išbarstytas sniegas neturės neigiamos įtakos nei florai, nei faunai.

Visi lauko sąlygomis naudojami „žiemos efektai” organiškai susiskaido, jų sudėtyje nėra jokių nuodingųjų medžiagų. Tai suprantama, nes jei ką nors barstai Amerikos ar Vakarų Europos miškuose ar laukuose, tave stebi budri gamtosaugininkų akis.

Pagrindinė šios kompanijos užduotis labai paprasta – savo žiemos efektais ji privalo apgauti visus žiūrovus. Žiūrėdami kino filmą, mes turime matyti natūralią pūgą, tokį purų ir šaltą sniegą, kad patiems dantys nuo šalčio pradėtų tirtėti.

Užduotis sudėtinga, bet priemonės, skirtos jai įgyvendinti, gana primityvios. Jos idealiai atitinka kompanijos pavadinimą – „Sniego verslas”.

Nori tikro sniego?

Visai kitokia yra kompanijos „Snow Magic Entertainment Industrines” veikla. Nors iš pirmo žvilgsnio abiejų kompanijos kompanijų darbas panašus – gaminti sniegą, tačiau „Snow Magic” savo verslą grindžia visai kitokiomis technologijomis.

1993 m. ši kompanija iš japonų firmos „Piste Snow Industrines” nusipirko sniego gaminimo technologiją ICS („Infinite Crystal Snowmaking”). Atrodo, beprotiškas pirkinys, tačiau nuo to laiko kompanija „Snow Magic” klesti. Vadovauja jai slidininkas ekstremalas Danas Etanas, žmogus, gerai žinantis, kam reikia sniego ir kur jį galima parduoti.

„Snow Magic” klientai ne kokie nors kino režisieriai, o žmonės, užsiimantys įvairiomis žiemos sporto rūšims. Tokiems nei popierinio, nei plastikinio sniego nepakiši, todėl „Snow Magic” tenka gaminti patį tikriausią sniegą, nepaisant to, kokia lauke temperatūra – teigiama ar neigiama.

Sakysite, nieko nuostabaus, nes natūralus sniegas iš dangaus krenta ir tada, kai oro temperatūra būna +5 laipsniai Celsijaus.

Taip, sutinku, tačiau „Snow Magic” savo sniegą gamina ir išbarsto ten, kur būna net 15 laipsnių šilumos.

Firmos vadovas Danas Etanas pasakoja: „Manęs dažniausiai klausia, kodėl mūsų išbarstytas sniegas netirpsta. Jis tirpsta, tačiau ne taip greitai. Paimk karštą vasaros dieną iš šaldytuvo kelis gabaliukus ir numesk ant žemės. Ledas ne iš karto pradeda tirpti, ir tirpsta ne visas, o po truputį.

Gamindami savo sniegą, mes išmokome valdyti jo tirpimo procesą, todėl mūsų sniegas net šiltomis dienomis netirpsta pakankamai ilgai.

Išskirtines savybes jis įgauna tik valdant fizikinius jo darymo procesus. Jokios chemijos mūsų sniege nėra”.

150 tonų per parą

Norint suvokti, kaip kompanija „Snow Magic” gamina sniegą, reikia žinoti, kaip sniegas susidaro.

Kai debesų temperatūra žemesnė už nulį ir būna daug drėgmės, susidaro sniego kristalai. Koncentruoti vandens garai ir ištirpę kristalai sudaro snaiges.

Kadangi snaigės susidaro skirtingomis sąlygomis, jos skiriasi. Snaigės gali būti adatos, žvaigždės ir kitokių formų. Labai šaltame ore snaigės būna mažos, šiltesniame – didesnės. „Snow Magic”, nusipirkusi japonų išrastą technologiją, daro tą patį, ką žiemą daro debesys ir šaltis.

Dideliame, transformatorinę primenančiame modulyje vanduo sušaldomas į labai plonas ledo plokštes. Suspausto oro srovė ledą susmulkina į mikrodaleles – snaiges, kurios ant žemės išbarstomos specialiu vamzdžiu.

Agregatas leidžia stebėti įvairaus sniego gaminimo parametrus. Todėl galima pagaminti įvairaus dydžio snaiges. Išbarstyti sniegą yra vienas dalykas, o pagaminti jį tokį, kad sniegas kuo ilgiau išsilaikytų, kai oras šiltas, – gana sunku.

Didžiausias siaubas sniegui yra lietus, o ne aukšta temperatūra.

Todėl Danas Etanas, norėdamas turėti patikimą informaciją apie savo sniego išsilaikymo trukmę ir būdą, Masačiuseto technologijos institute (Massachusetts Institute of Technology) užsakė specialią programinę įrangą.

Ji įgalina kompanijos specialistus modeliuoti aplinkos, kurioje bus barstomas sniegas, sąlygas. Kompiuterinė programa įvertina visus pagrindinius veiksnius – oro temperatūrą, saulę, vėją, drėgmę, lietų ir oro slėgį.

Tad kompanijos „Snow Magic” darbuotojai gali prognozuoti, ar greitai ištirps jų pagamintas sniegas. Gaunama trijų dienų prognozė, pagal kurią nustatoma, kiek papildomai reikės sniego.

Mažiausios japoniškos ICS technologijos modulis per 24 val. gali pagaminti apie 50 tonų sniego. Galingiausias, sveriantis 37 t, per tokį pat laiką pagamina 150 t sniego, sunaudodamas 120 l vandens per minutę.

Sniegas visur

„Snow Magic”, pastačiusi ICS agregatus, gali prailginti sezoną sporto bazėse, nutiesti slidinėjimo trasą, jei varžybų metu trūksta sniego, ir pan. Tai įprasta jos veikla, o ambicijos kur kas didesnės – uždaros slidinėjimo trasos, rudenį ir pavasarį, kai sniego dar nėra arba jis jau ištirpęs.

„Snow Magic” tikslas – išbraukti iš žiemos sporto žodį „žiema”, kad slidinėtojai ar snieglenčių sporto mėgėjai tą galėtų daryti tada, kada tik nori. Aišku, tokia paslauga kainuoja, bet susidomėjimas ja nuolat didėja.

Taigi, jei turi laisvų pinigų ir nežinai, kur juos panaudoti, gali nors ir šiandien užsisakyti tiek sniego, kad visas kiemas baltuos. O jei dar jo pripustysi ant gatvės, galėsi žiūrėdamas pro langą ilgai juoktis iš savo kaimynų, kastuvais bandančių prasikasti kelią savo automobiliams.

Galėsi net langą pravėręs paklausti: „Vyrai, iš kur tas sniegas atsirado?” Tiesa, prieš užsakant paslaugą, reikės išsirinkti vieną iš čia aprašytų firmų. Jei pasirinksi pirmąją, galėsi ilgai džiaugtis baltu plastikiniu ar popieriniu sniegu. Bet ar tai sniegas?

Tai tik didelis kiekis popieriaus ar plastmasės, kuriais nieko neapgausi. Jei pasirinksi antrąją – turėsi tikro sniego. Bet tada žiūrėdamas pro langą matysi, kaip tirpsta tavo pinigai. Nei šis, nei tas.

Geriau palaukime žiemos ir tikro sniego iš dangaus visai už dyką.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.