Knygas vagia ne tik įtartinai atrodantys tipai. Jas po šilkiniais sijonais ar natūraliais kailiniais kiša ir pasiturintys gyventojai.
Vagia ir teisininkai
„Baltų lankų” knygyno filialo Klaipėdoje vadovė Aurelija Butkutė pasakojo, kad dažniausiai vagiamos brangios ir didelės knygos. Apsukrūs vagišiai sunkius tomus išvelka nepastebėti.
Mėgstamiausi – žodynai. Ypač didžiuliai dvikalbiai, kainuojantys per 100 litų.
Knygyno vadovė spėja, kad, artėjant Kalėdoms, gausės gražių dovanoms perkamų knygų vagysčių.
Tai – gražiai iliustruotos, ant gero popieriaus išspausdintos knygos apie sportą, kulinariją, sveiką gyvenseną.
Gausėja teisinės literatūros vagysčių. Jas vagia ne tik problemų su teisėsauga turintys piliečiai, bet keisčiausia, ir patys teisininkai.
Kodeksai kainuoja nemažai, bet, A.Butkutės nuomone, patys teisininkai nemažai ir uždirba.
Parduoda gatvėje
Dažnai knygos vagiamos „juodajai prekybai” – už mažesnę kainą jos parduodamos biuruose, mokyklose, vaikų darželiuose ar tiesiog gatvėje.
Knygomis susigundo ir brangiais rūbais apsirengę miestiečiai.
Pasak A.Butkutės, nemaloniausia, kai vagiant sugaunami iš pažiūros intelektualūs žmonės.
Jie dažnai naudojasi knygyno teikiama paslauga prie arbatos puodelio pavartyti patikusias knygas ir atsirinkti patikusias.
Knygyno vadovė retoriškai klausė, kur tokie žmonės deda pavogtas knygas: „Ar galima prieš draugus didžiuotis savo išprusimu, jei asmeninę biblioteką sudaro vogta literatūra?”
Knygas vagia ir vaikai. Jaunimas itin įžūlus – jie bjaurų darbą atlieka demonstratyviai, šaipydamiesi ir juokdamiesi. Tai vienas būdų draugams parodyti savo „kietumą”.
Pavogęs nusipirko
Knygynų darbuotojai dalijasi žiniomis apie nuolatinius vagišius. Jie atpažįstami iš veido ir, jei pasirodo knygyne, yra nuolat stebimi.
Daug vagišių išduoda įsijungusi signalizacija.
A.Butkutė šypsodamasi pasakojo, kaip vienas išsigandęs vagišius, kol apsaugos darbuotojai svarstė, ką su juo daryti, paskubomis nusipirko vogtą knygą.
Visi vagišiai, nepaisant jų ašarų ar pasiaiškinimų, perduodami policijos pareigūnams.
Blokuoja duris
Klaipėdos apskrities I.Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Juozas Šikšnelis kalbėjo diplomatiškai.
Anot jo, įvedus modernias saugos sistemas bibliotekoje, kol kas nė vienas vagišius už rankos nesučiuptas.
Pasak J.Šikšnelio, jei žmogus mėgina išeiti iš bibliotekos neįsirašęs pasiimtų knygų į automatizuotą formuliarą, sistema pradeda cypti, pypsėti ir užblokuoja visas duris.
Tokių triukšmingų skaitytojų stabdymų pasitaiko labai dažnai.
Sunku atspėti, ar tai darbuotojo klaida, ar sąmoningas skaitytojo noras išsinešti knygą.
Be teisės skaityti
J.Šikšnelis prisiminė atvejį, kai iš nuolat vogusio bibliotekos lankytojo buvo atimta teisė joje skaityti. Taip pat jam buvo uždrausta lankytis ir kitose miesto bibliotekose.
Tas žmogus ateidavo kas antrą dieną džiugindamas darbuotojus tuo, kad taip daug skaito. Paaiškėjo, kad iš tiesų jis kiekvieną kartą atėjęs vogdavo knygas ir pardavinėdavo turgavietėje.
Prieš bibliotekoje įvedant saugos sistemą, daugiausiai buvo vagiami populiarūs detektyvai, meilės romanai, nuotykinė literatūra. Taip pat žodynai ir užsienio kalbų mokymosi metodinės priemonės.
Žinoma, kad knygų vagys net turėjo ištobulintas technologijas, pavyzdžiui, virtu kiaušiniu ar rūgštimi naikino leidiniuose esančius bibliotekos antspaudus.
Biblioteka susidurdavo su knygynus aplenkiančia bėda – spaudinių išpjaustinėjimu.
Dažniausiai reikalingus straipsnius iš knygų ar periodinių leidinių išsirėžti mėgsta studentai.
Dabar, anot J.Šikšnelio, gana pavojinga būtų tai daryti, nes visi yra stebimi vaizdo kamerų.