Įsigijus butą ar žemės sklypą, patariama neskubėti jų parduoti. Kitaip teks mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM).
Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytas trejų metų laikotarpis.
Jeigu nuo nekilnojamojo turto įsigijimo dienos praėjo treji metai, pardavus jį GPM neskaičiuojamas.
„Trejų metų laikotarpis taikomas tam, kad būtų apsisaugota nuo spekuliacijų ir mokesčių vengimo siekiant pelno”, – aiškino Klaipėdos mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Laimonas Vitkus.
Treji metai pradedami skaičiuoti ne nuo tada, kai sumokėti pinigai, o nuo datos, kai buvo sudaryta pirkimo ir pardavimo sutartis. Jeigu turtas paveldėtas, terminas skaičiuojamas nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo datos. Šis dokumentas patvirtina nuosavybės teisės perėmimą.
Jeigu žemės sklypas ar butas dovanotas, trejų metų laikotarpis skaičiuojamas nuo dovanojimo sutarties sudarymo dienos. Data nustatoma šalių susitarimu.
15 proc. GPM skaičiuojamas tik tuo atveju, jei pardavus turtą gauta grynojo pelno.
„Jeigu butas pirktas už 100 tūkst. litų, o parduodamas už 200 tūkst. litų, mokestis skaičiuojamas nuo skirtumo, t.y. nuo 100 tūkst. litų. Taip pat atskaičiuojamos patirtos išlaidos notarų biurui, mokesčiai už pažymas registrų centrui. Suma paprastai būna keli šimtai litų”, – pasakojo specialistas.
Pardavus nekilnojamojo turto ir gavus pajamų daugiau nei 10 tūkst. litų, kitų metų pradžioje teks pildyti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją.
„Patartina tai daryti vasario antroje pusėje, kai mokesčių inspekcija jau yra gavusi tikslius duomenis iš įmonių. Tačiau ne vėliau kaip iki gegužės 2-osios. Pagal deklaracijos duomenis apskaičiuojamas tikslus mokestis. Jeigu turtas parduotas suėjus trejų metų laikotarpiui, mokėti nereikės, tačiau deklaruoti būtina”, – akcentavo L.Vitkus.
Deklaracijoje nurodoma, už kokią kainą butas buvo pirktas, kiek ir kokių išlaidų patirta perkant ir parduodant. Vėliau mokesčių administratorius gali pareikalauti šias išlaidas patvirtinančių dokumentų.
Trejų metų terminas netaikomas asmenims, kurie verčiasi prekyba nekilnojamuoju turtu. Pardavę butą ar žemės sklypą, jie GPM moka nepriklausomai nuo to, kada turtas įgytas.
Į visus iškilusius klausimus, susijusius su nekilnojamojo turto pirkimu ir pardavimu bei deklaracijų pildymu, pasirengę atsakyti Mokesčių inspekcijos specialistai.