Pralaimėjimo priežastis – Irako karo liūnas

JAV demokratų partija Atstovų rūmuose turės įspūdingą daugumą

JAV demokratai, pasinaudodami tuo, kad visuomenė yra labai nepatenkinta prezidento Džordžo V.Bušo vykdoma užsienio politika, pirmiausiai karu Irake, pirmą kartą per pastaruosius 12 metų rinkimuose iškovojo daugumą Atstovų rūmuose. Jie turės 227 mandatus, respublikonai -192.

JAV administracija pripažino Respublikonų partijos pralaimėjimą. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Tonis Snou pareiškė, kad, nors prezidentas Dž.V.Bušas yra „nusivylęs” rinkimų rezultatais, jis „yra pasiryžęs kartu dirbti su Demokratų partijos vadovais sprendžiant prioritetinius valstybės uždavinius”.

Pirmoji istorijoje moteris

Kaip pranešė CNN, Dž.V.Bušas paskambino demokratų daugumos Atstovų rūmuose lyderei Nensi Pelosi (68 metų) ir pasveikino ją iškovojus pergalę. Pirmą kartą JAV istorijoje Atstovų rūmų pirmininke taps moteris. Ji užims trečiąjį pagal svarbą postą valstybėje – po prezidento ir viceprezidento.

Rinkimų išvakarėse N.Pelosi (ją dešinieji respublikonai vadina „košmaru”) pareiškė, kad pergalės atveju demokratai per pirmąsias šimtą dienų pateiks ryžtingų iniciatyvų, kurios smarkiai pakoreguos JAV administracijos užsienio politikos kursą. Amerikos visuomenė yra labai nepatenkinta karu Irake, kur žuvo beveik trys tūkstančiai karių.

Tuo pat metu N.Pelosi iš karto atmetė kai kurių demokratų siūlymą pradėti Dž.V.Bušo apkaltos procesą, pareikšdama, kad tai būtų „laiko švaistymas”. Kartu politikos apžvalgininkai abejoja, ar naujas pozicijas iškovoję demokratai ryšis siekti, kad Amerikos kariuomenė iš Irako būtų kuo skubiau išvesta.

N.Pelosi yra kilusi iš šeimos, šaknis turinčios Italijoje. Jos tėvas Tomas Dalesandras daug metų buvo Baltimorės meras, vėliau jis atstovavo Merilendo valstijai Atstovų rūmuose. Būsimosios spikerės vyras – milijonierius iš San Francisko Polas Pelosis. Šeima užaugino penkis vaikus.

Atsistatydins D.Ramsfeldas ir Dž.Boltonas?

Žinomas Amerikos politologas, buvęs prezidento Ronaldo Reigano patarėjas Devidas Gergenas CNN sakė „beveik šimtu procentų” įsitikinęs, kad po tokio smarkaus respublikonų pralaimėjimo postų pirmiausiai neteks gynybos ministras Donaldas Ramsfeldas ir JAV atstovas Jungtinėse Tautose Džonas Boltonas.

„Esu įsitikinęs, kad Donaldas Ramsfeldas parkris ant savo kardo, kuriuo jis nuolat mosavo, ir per artimiausias dvi savaites atsistatydins”, – sakė D.Gergenas interviu CNN.

Pasak politologo, įvykę rinkimai ir jų rezultatai Jungtinėse Valstijose vertinami kaip nacionalinis „referendumas” dėl Dž.V.Bušo politikos Irake; tos politikos vyriausiasis architektas kaip tik ir buvo D.Ramsfeldas.

JAV žiniasklaida rinkimų išvakarėse vienbalsiai tvirtino, kad D.Ramsfeldas ir Dž.Boltonas atsistatydins, jeigu Atstovų rūmus ims kontroliuoti demokratai.

Žlugo viltys sklandžiai užbaigti kadenciją

Demokratai ne tik sudavė itin skaudų smūgį Dž.V.Bušo viltims sklandžiai užbaigti savo kadenciją, iki kurios pabaigos liko dveji metai, bet ir užsitikrino dar tris vietas Senate, nors klausimas dėl jo kontrolės dar nėra aiškus.

Šios kadencijos Atstovų rūmų nariai respublikonai pralaimėjo Arizonoje, Konektikute, Indianoje, Kentukyje, Naujajame Hempšyre, Šiaurės Karolinoje, Ohajuje, Pensilvanijoje, Floridoje, Niujorke ir Rod Ailande, pažymėjo britų BBC.

Dž.V.Bušas, kuris rinkimų rezultatų laukė Baltuosiuose rūmuose, matė, kaip žlugo jo Respublikonų partijos dominavimas įstatymų leidžiamojoje valdžioje ir kaip respublikonams nepasisekė paveržti iš demokratų nė vienos jiems priklausančios vietos.

Atstovų rūmų demokratų strategas Rahmas Emanuelis, kuris surežisavo šią pergalę, Vašingtone šalininkams sakė, kad, Irake žūstant Amerikos kareiviams, rinkėjai pareikalavo veiksmų. „Visi amerikiečiai suprato ir pagaliau pripažino, kad tai, ką darome Irake, neveikia ir kad mums desperatiškai reikia keisti kursą”, – pažymėjo jis.

Pirmasis musulmonas Kongrese

Žiniasklaida akcentavo ir kitus pastarųjų rinkimų ypatumus. Keitas Elisonas iš Minesotos tapo pirmuoju į JAV Kongresą išrinktu musulmonu.

Didelis dėmesys buvo skiriamas politikų kovai Niujorko valstijoje dėl vietos Senate. Kaip ir tikėtasi, Hilari Klinton sutriuškino savo varžovą respublikoną Džoną Spenserį ir užsitikrino antrą kadenciją aukštesniuose Kongreso rūmuose. Tai dar labiau pakurstė viltis, kad ji 2008 metais gali siekti JAV prezidento posto.

„Tikime savo šalimi, dėsime visas pastangas, kad ji būtų valdoma efektyviau, – savo šalininkams Niujorke sakė buvusi pirmoji JAV ponia. – Niujorkiečiai ir visi amerikiečiai nori naujos pradžios mūsų mylimai šaliai”. „Žinia negalėtų būti aiškesnė: atėjo laikas naujam kursui”, – pareiškė ji.

Ne mažesnis dėmesys buvo skiriamas kautynėms Indianos valstijoje. Čia vėl nugalėjo Senato veteranas Ričardas Lugaras, vadovaujantis svarbiai užsienio reikalų komisijai. Šis senatorius yra žinomas kaip Rusijos prezidento Vladimiro Putino vykdomos užsienio politikos kritikas.

Respublikonai šventė pergalę ir Kalifornijoje. Jos gubernatoriumi vėl perrinktas Holivudo žvaigždė Arnoldas Švarcenegeris.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.