Po parlamentinio komiteto apklausos Vytauto Pociūno našlė prabilo apie baimę, o buvęs Užsienio reikalų ministerijos sekretorius – apie ufonautus
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tiriantis Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą, vakar pradėjo valstybės tarnyboje nedirbančių asmenų apklausą. Tuo tarpu VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius NSGK apkaltino slaptos informacijos nutekinimu.
Ironijos pliūpsnis
Į apklausą Seimo rūmuose atvykęs buvęs URM sekretorius Albinas Januška stengėsi išvengti žurnalistų dėmesio ir į salę, kurioje posėdžiavo NSGK nariai, atėjo aplinkiniu keliu. Vis dėlto, kai po to žiniasklaidos atstovai ėmė sergėti abu išėjimus iš salės, A.Januškai teko pasiduoti ir stoti prieš kameras bei mikrofonus.
Po Lietuvos saugumo karininko V.Pociūno žūties Baltarusijoje A.Januška žiniasklaidoje buvo apkaltintas tuo, kad panaudojo savo įtaką tam, jog V.Pociūnas, neva patekęs jo nemalonėn, būtų išsiųstas į tarnybą Gardine. A.Januškai anksčiau buvo prilipusi „pilkojo kardinolo” pravardė, neva pabrėžianti jo įtaką VSD, Prezidentūrai ir kitoms svarbiausioms valstybės institucijoms.
Pats A.Januška, vakar žurnalistų paklaustas apie tikrą ar tariamą jo įtaką valstybėje, bandė juokauti, kalbėdamas apie dujas, kosmosą ir agurkus.
„Aš manau, kad šiuo metu mūsų valstybei įtaką daro dalis žmonių, kurie turi įtakos iš Rytų, dalis žmonių – ufonautų, kurie turi įtakos iš kosmoso, ir dar yra mažėjanti dalis žmonių, kurie bando racionaliai suvokti situaciją ir blaiviai įvertinti tai, kas vyksta”, – pareiškė buvęs ministerijos sekretorius.
Jis taip pat pridūrė, kad „turbūt yra ir kitokių įtakų: rusiškų dujų, naftos krovinių įtaka, agurkų ir dešrų įtaka iš Kėdainių”.
Sąsajos su verslininku – valstybės paslaptis
„Mano asmeninė įtaka pasireiškia akivaizdžiai. Kai aš dirbau URM, ji buvo smarkiai puolama. Aš pasitraukiau ir man atrodo, kad URM dabar yra lengviau gyventi. Tai turbūt rodo mano įtaką. Jei galėčiau pasitraukti iš VSD, jei būtų tokia galimybė, galbūt kas nors ir VSD palengvėtų”, – sakė A.Januška.
Paklaustas, apie ką jis papasakojo parlamentinio komiteto nariams, A.Januška „atsimušė” abstrakčiais sakiniais.
„Kalbėjome apie, mano nuomone, svarbius valstybės užsienio politikos ir nacionalinio saugumo politikos aspektus. Gana plačiai ir išsamiai. Aš nežinau, ar bus kokios naudos iš mano naujų žinių, bet stengiausi papasakoti jiems apie tai, kokią turiu informaciją šituo plačiu klausimų spektru. Deja, posėdis buvo slaptas ir informacija iš esmės yra valstybės paslaptis, tai aš daugiau nieko ypatingai ir negalėčiau komentuoti”, – kalbėjo A.Januška.
Žiniasklaidoje anksčiau buvo rašyta apie neaiškius A.Januškos ryšius su bendrovės „Dujotekana” prezidentu Rimandu Stoniu. Kai kurios žiniasklaidos priemonės skelbė, kad A.Januška galėjęs siekti išsiųsti V.Pociūną į Baltarusiją ir taip jį nušalinti nuo atliekamų tyrimų energetinio saugumo srityje. Šiame kontekste A.Januška buvo įvardijamas kaip R.Stonio interesų gynėjas. Kilus šių gandų eskalavimui, A.Januška prieš porą mėnesių atsistatydino iš URM sekretoriaus pareigų
Paklaustas apie sąsajas su R.Stoniu, A.Januška atrėžė negalįs jų komentuoti, nes „tai yra valstybės paslaptis”.
Naudojama nešvari gynyba
„Galiu pasakyti, kad jis pasiūlymą išvykti į Gardiną išgyveno kaip tarnybinio susidorojimo finalą”, – taip apie savo vyro nuotaikas po jo paskyrimo dirbti į Baltarusiją kalbėjo našlė Liudvika Pociūnienė, kurią vakar taip pat apklausė NSGK nariai.
Panašius liudijimus parlamentiniam komitetui anksčiau buvo pateikę ir Seimo nariai Andrius Kubilius bei Jurgis Razma, kurie artimai bendravo su V.Pociūnu. Pasak konservatorių, V.Pociūnas jiems tvirtinęs, kad jaučiasi nustumtas nuo iki tol vykdytų tyrimų. Tačiau buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis komiteto nariams kalbėjo priešingai – neva saugumietis pats panoręs keisti darbo pobūdį dėl asmeninių motyvų.
Žurnalistė L.Pociūnienė vakar kalbėjo, kad dabar įvairiomis paskalomis bandoma sumenkinti jos žuvusio vyro autoritetą, tačiau, jos manymu, tokie mėginimai atrodo apgailėtinai. Kai kurios žiniasklaidos priemonės po V.Pociūno mirties ėmė narplioti jo asmeninį gyvenimą, skelbė straipsnius apie tai, jog jis neva buvęs neištikimas savo žmonai.
„Jeigu net Vytauto priešai nerado pakankamo pagrindo suabejoti jo nuopelnais arba įtarti jį kokiu nors tarnybiniu nesąžiningumu, tai šitie įvairūs bandymai paskalomis suniekinti šį nusipelniusį Lietuvai žmogų iš tikrųjų atrodo apgailėtinai. Ir man visiškai natūraliai kyla klausimas: jeigu tūlas valstybininkas ir jo draugai dedasi tokie švarūs, tai kuriems galams tuomet tokia nešvari gynyba?” – klausė L.Pociūnienė.
„Bijau, kad po šito klausimo – o aš nesu drąsus žmogus, aš tikrai bijau – kad po šito klausimo galiu sulaukti naujų isteriškų atakų, skirtų man, mano šeimai. Galbūt publikacijų, dar bandančių niekinti mirusio žmogaus orumą. Aš bijau… Bet, antra vertus, tai būtų pats tikriausias įrodymas, kad šitas mano klausimas – kam tokia nešvari gynyba – ne retorinis”, – pareiškė V.Pociūno žmona.
Vakar parlamentarai apklausė ir žuvusio saugumiečio brolį Algimantą Pociūną, tačiau jis po apklausos nepanoro savo mintimis pasidalinti su žurnalistais.
NSGK nepavaldus A.Pociui
VSD generalinis direktorius A.Pocius vakar prieš apklausas atvyko į Seimą ir, kaip jis pats sakė, perspėjo NSGK narius nebenutekinti slaptos informacijos. VSD vadovas žurnalistams tvirtino turįs duomenų, kad iš komiteto nuteka informacija asmenims, kurie neturėtų jos žinoti.
„Kai kada nuteka informacija apie parlamentinio tyrimo eigą asmenims, kurie neturėtų būti susiję tiek su pačiu tyrimu, tiek su ta informacija, kuria tyrimo komisija disponuoja. Tam tikra informacija turi tam tikrą slaptumo žymą, sudaro valstybės paslaptį, ir su ja reikia elgtis ypač apdairiai”, – kalbėjo A.Pocius.
NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius, kai žurnalistai persakė jam A.Pociaus žodžius, tikino esąs nustebęs. „A.Pocius jums taip pasakė? Kad įspėjo komiteto narius? Aš taip nesupratau jo žodžių, kai jis kalbėjo su mumis. Ir aš negalvoju, kad tai yra jo pareiga ką nors daryti ir dalinti įspėjimus komitetui. Yra subordinacija, komitetas yra pavaldus tik Seimui, o ne VSD ar, juo labiau, jo generaliniam direktoriui”, – piktinosi A.Matulevičius.
NSGK vadovas pranešė, jog vakar VSD generalinis direktorius paprašė komiteto, kad jis būtų apklaustas dar kartą. Tai ketinama padaryti penktadienį.
Anksčiau NSGK pareiškimu kreipėsi į Prezidentą, prašydamas nušalinti A.Pocių iki tyrimo pabaigos, tačiau nesulaukė pritarimo. Pareiškime buvo minima, kad A.Pocius bando trikdyti tyrimą ir savo veiksmais kenkia VSD darbui.