Nuo pirmadienio iki trečiadienio (liepos 18 – 20 d.) Šventojoje per 20 specialistų, dirbančių narkotikų vartotojų reabilitacijos centruose visoje Lietuvoje, dalyvaus seminare apie narkotikų žalos mažinimo programas. Seminaras, kurio organizatorius yra priklausomybių reabilitacijos centras „Meikštų dvaras”, vyks poilsio namuose „Ieva” (Vilties takas 7, Šventoji).
Seminaro tikslas – supažindinti reabilitacijos centrų specialistus su alternatyviomis priklausomybių nuo psichoaktyvių medžiagų gydymo metodikomis ir pristatyti žalos mažinimo programas bei jų efektyvumą.
„Dauguma reabilitacijos centrų darbuotojų nežino arba netiki žalos mažinimo programų efektyvumu, o tam tikrai daliai narkotikų vartotojų jos gali būti veiksmingos ir padėti grįžti į visuomenę arba visiškai atsisakyti priklausomybės. Reabilitacinių ir žalos mažinimo programų bendradarbiavimas gali duoti geresnių rezultatų, siekiant padėti kiekvienam narkotikų vartotojui,” – teigia reabilitacijos centro „Meikštų dvaras” direktorius Mindaugas Survilas.
Pasaulio sveikatos organizacijos apžvalgoje apie žalos mažinimo programų veiksmingumą teigiama, kad žalos mažinimo programos (švirkštų ir adatų keitimas, narkotikų vartotojų švietimas, konsultavimas, motyvavimas, pakaitinis gydymas metadonu ir kt.) gali efektyviai užkirsti kelią plisti infekcijoms, tarp jų ŽIV/AIDS ir hepatitui, sumažinti perdozavimo ir kitų su narkotikais susijusių mirties atvejų riziką bei sumažinti neigiamą įtaką, kurią narkotikų vartojimas turi visuomenei. Kadangi priklausomų nuo narkotikų žmonių skaičius Lietuvoje auga, svarbu, kad reabilitacijos centrų darbuotojai turėtų pakankamai objektyvių žinių apie žalos mažinimo programas ir esant reikalui, kai klientui netinka reabilitacija, nukreiptų pacientą į šias programas.
Seminare Šventojoje reabilitacijos centrų specialistus su žalos mažinimo koncepcijomis supažindins Klaipėdos psichikos sveikatos centro direktorius, psichiatras Aleksandras Slatvickis, su metadono programa – Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata, su švirkštų ir adatų keitimo programa – Vilniaus priklausomybės ligų centro socialinės pagalbos ir prevencijos skyriaus vedėja Rita Krikščiukaitytė. Tikimasi, kad seminaras padės suformuoti teigiamą ir faktais bei tyrimais paremtą specialistų, dirbančių narkotikų vartotojų reabilitacijos centruose, nuomonę apie žalos mažinimo programas. Specialistai, taikiantys žalos mažinimo programas, geriau susipažins su reabilitacijos centrų darbo specifika. Seminaro metu organizuojamos diskusijos padės užsimegzti abipusiam dialogui tarp reabilitacijos centrų ir žalos mažinimo specialistų.
Ignalinos rajone, Rimšės seniūnijoje, įsikūręs priklausomybių reabilitacijos centras „Meikštų dvaras” yra didžiausias reabilitacijos centras Lietuvoje, jau beveik keturis metus teikiantis socialines – psichologines reabilitacijos paslaugas. Be darbuotojų šiuo metu čia gyvena 30 priklausomybę nuo narkotikų ar alkoholio turinčių žmonių. Jų amžius – nuo 16 iki 43 metų. „Meikštų dvaro” strategija paremta ilgalaikėmis paslaugomis bei įvairių rūšių terapijomis: grupine, individualia, fizinio darbo ir darbo su psichologu bei konsultantu. Konsultantais centre dirba buvę narkotikų vartotojai, baigę „Meikštų dvaro” programą ir į šią bendruomenę sugrįžę dirbti. Reabilitacijos centras „Meikštų dvaras” yra Lietuvos reabilitacijos centrų asociacijos narys. Taip pat – koalicijos „Galiu gyventi” narys.
Visuomenės pažeidžiamųjų grupių atstovavimo koalicija „Galiu gyventi” vienija 13 nevyriausybinių organizacijų. Aktyviai bendradarbiaudama su valstybinėmis institucijomis, koalicija „Galiu gyventi” siekia, kad sergantys priklausomybėmis bei ŽIV infekuoti asmenys gautų kuo platesnį spektrą valstybės kompensuojamų gydymo ir reabilitacijos paslaugų.