Pažeidžiamoji šiuolaikinės visuomenės vieta

Savaitgalį visoje Europoje sutrikęs elektros tiekimas parodė, kokia pažeidžiama yra šiuolaikinė civilizacija, rašo Vokietijos dienraštis „Süddeutsche Zeitung”. Ekspertai ir anksčiau perspėdavo apie tokių įvykių tikimybę, tačiau prie technologijų palengvinto gyvenimo pripratusi visuomenė neįsiklausė į jų kalbas ir tik dabar pradeda pastebėti jai gresiantį pavojų. Žmonių gyvenimą palengvinusi technika akimirksniu gali jį ir apsunkinti, pakanka tiesiog nutraukti elektros tiekimą.

Vokietijos Federalinės gyventojų apsaugos ir pagalbos katastrofų atvejais žinybos prezidentas Kristoferis Ungeris perspėjo apie „naujas priklausomybes”. „Mes turime turėti omenyje, kad panaši situacija gali pasikartoti”, – teigė jis. Šiuolaikinis gyvenimas yra per plauką nuo pavojaus, tačiau panašu į tai, kad žmonės to praktiškai nepastebi.

„Anksčiau elektros tinklai naudojo tik 70% savo pajėgumo, – teigia Bonoje esančio Gyvybiškai svarbių infrastruktūrų apsaugos centro vadovas Volframas Gajeris. – Šiandien energetinių objektų saugumo inžinieriai apie tai gali tik pasvajoti”. Elektros tinklais tiekiama daugiau elektros energijos, todėl jau nebeįmanoma kompensuoti net menkos avarijos pasekmės.

Apie grėsmę dažniausiai negalvojame ir esame nepasirengę jai, todėl jos pasekmės būna katastrofiškos. Pavyzdžiui, 2004 metų gruodžio mėnesį Frankfurto oro uostui buvo nutrauktas elektros tiekimas vos trims minutėms, tačiau prireikė visos paros, kad lėktuvai vėl galėtų skraidyti pagal tvarkaraštį.

Tarkime, kad be elektros galime išbūti ir kelias valandas, tačiau ir tuomet susidursime su daugybe problemų. Prekybos centruose neveikiančios slankiojančios durys, užstrigę liftai, atjungti šviesoforai, ligoninėse nefunkcionuojantys kvėpavimo aparatai – taip per trumpą laiką įprastas gyvenimas gali virsti košmaru.

Žinoma, susidarius tokiai situacijai, padės atsarginė įranga. Tačiau dažnai atsitinka taip, kad ir ji būna netinkamos būklės ir tiesiog neveikia. Kelias valandas dar galima ištverti, bet kas būtų, jei liktume be elektros dvi ar tris dienas?

Esant ilgalaikiams elektros tiekimo sutrikimams, elektros energiją gaminantis dyzelinis generatorius sustos. Sustos ir vandentiekio stočių siurbliai, valymo įrenginiai, maisto saugyklose suges produktai, paukščių fermose atsijungs pašaro tiekimo sistema ir šildymas, dėl nebeveikiančių kompiuterių sutriks krovinių gabenimo sistema.

Elektros energijos tiekimas – tai industrinės visuomenės Achilo kulnas. Pernai vasarą Vokietija parengė nacionalinį planą, kuris, kilus pavojui, turėtų užtikrinti gyvybiškai svarbių infrastruktūrų veikla.
„Jei kažkam kiltų noras, kad Europoje užgestų šviesa, jam reikėtų viso labo rasti silpnąsias elektros tiekimo sistemos vietas”, – teigia gyvybiškai svarbių objektų saugumo specialistas Gajeris. – Jei sutrikimai vienu metu įvyktų keliose vietose, nuostoliai būtų milžiniški”.

Kai kuriems specialistams kyla klausimas, kodėl islamo tikėjimą teroro aktais ginantys kovotojai dar nepasinaudojo šia silpnąja Europos vieta. Psichologai teigia, kad jaunieji teroristai yra interneto amžiaus žmonės. Jiems reikalingos aukų ir katastrofų nuotraukos, kurios yra tarsi jų galybės ženklai ir į žiniasklaidos rankas dažniausiai patenka per internetą. Paralyžiavę elektros tiekimą, jie pakenktų patys sau.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.