Statybų niokojamą ir specialistų neprižiūrimą vieną gražiausių pakaunės vietų – Kleboniškio mišką – ginti ėmėsi vietos gyventojai
Kleboniškio miške kertami medžiai – toks pagalbos šauksmas pasiekė LŽ. Atvykus į prestižine vadinamą šalia Kauno esančią gyvenvietę buvo girdėti pjūklų gaudesys ir grėsmingai nusiteikusių apsaugos darbuotojų šūksniai „Čia privati teritorija!”
Atsakymų negavo
Pačiame Kleboniškio miško viduryje 91 aras žemės priklauso bendrovei „Makota”. Jos savininkas Rasius Kerbedis šį sklypą įsigijo dar sausį. Verslininko teigimu, žemės paskirtis čia jau buvo pakeista. Tačiau ne tai kelia Kleboniškio gatvės gyventojų nerimą. Pasak jų, nė vienam iš šioje teritorijoje apsigyvenusių naujakurių nebuvo leista nukirsti nė vienos pušelės, o miško viduryje septynis gyvenamuosius namus planuojantys statyti naujieji savininkai jau kelis mėnesius iš peties švarina mišką.
„Saugos tarnybos darbuotojai vijo į kirtavietę norėjusius patekti vietos gyventojus. Pamatę virstančias pušis iškvietėme Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojus”, – LŽ aiškino Kleboniškio gatvėje gyvenanti Vilma Prokopavičienė.
Tačiau, pasak jos, aplinkosaugos pareigūnai nereagavo. „Jie atvažiavo po pusantros valandos ir, kol vaikštinėjo, darbininkai toliau pjovė pušis”, – tikino moteris.
Sklypo plane nurodyta, kad hektare žemės turi būti išsaugota daugiau kaip pusantro šimto pušų ir keli gluosniai. Žurnalistų pagalbos pasiprašiusios moterys prarado viltį susikalbėti ne tik su darbus, pasak jų, be leidimo vykdančiais vyrais. „Galima pagalvoti, kad mes juos puolame su šakėmis. Mes tik norime įsitikinti, kad darbams gauti leidimai, kad viskas vyksta kaip ir dera, bet jokių atsakymų – nei iš žemės savininko, nei iš atsakingų institucijų”, – skundėsi vietos gyventoja Simona Astrauskaitė.
Pažymėtos ar ne?
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento vadovai LŽ sakė sutarę, kad bendrovė nekirs vertingiausių medžių. „Su savininku susitarėme pristabdyti darbus, kol bus ištirtos aplinkybės. Tačiau rimtai stabdyti visus darbus privačioje teritorijoje neturime tvirto pagrindo”, – tikino minėto departamento Kauno miesto agentūros vedėjas Eugenijus Vainalavičius.
Beje, departamento darbuotojai teigia, kad pušų apsauga turėtų rūpintis savivaldybė. Tačiau savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Marija Stanikūnienė pabrėžė, kad saugotini medžiai turi būti pažymėti. Ar tai padaryta, savivaldybės aplinkosaugininkai teigė nežinantys.
Vietos gyventojos aiškino, kad pušelės nebuvo tinkamai pažymėtos, esą pats savininkas vaikščiojo ir mėlynu aerozoliu jas žymėjo. Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Mockaitis negalėjo garantuoti, kad už tokius veiksmus sklypo savininkas privalės atsakyti. Savivaldybės atstovas tikino, kad pasirūpinti medžių apsauga turėtų Eigulių seniūnijos specialistas. Tačiau ir šis teigė nežinantis, ar vertingos pušys pažymėtos.
Skyrė baudą
Bendrovės „Makota” vadovas tikino, kad medžiai bus išsaugoti. Beje, rugsėjo pabaigoje „Makotai” už Neries pakrantės apsaugos juostoje neleistinai iškirstus medžius buvo skirta 225 litų bauda. Bendrovei esą dar gresia daugiau kaip 10 tūkst. litų bauda už gamtai padarytą žalą.
Beje, Kleboniškio gatvės gyventojos LŽ teigė aplankiusios visus atsakingus savivaldybės, aplinkos apsaugos departamento ir seniūnijos valdininkus ir apie naikinamą mišką informavusios juos dar pavasarį. Tačiau, kaip paaiškėjo, ne vieną slenkstį žmonės mynė veltui. Jie įsitikino, kad 183 saugotini minėtos teritorijos medžiai rūpi tik jiems patiems.
Atrodo, Kauno aplinkosaugininkai nežino, kas turėtų prižiūrėti, kad namus prestižiniame Kleboniškyje ketinanti statyti ir pušis pradėjusi kirsti bendrovė neiškirstų viso miško. Regiono aplinkos apsaugos departamento vadovai šiandien žada pasakyti, ar neiškirsta vertingų medžių, savivaldybės specialistai teisinasi, kad jų rankos per trumpos, o seniūnijos aplinkosaugininkas tikina iš viso negalįs nieko padaryti.