Per plėšrūnus vilkus netenkantys gyvulių ūkininkai jau nebetenka ir kantrybės.
Vienas iš jų – kupiškėnas Alvydas Kavoliūnas pirma laiko nei leista griebsis ginklo.
Nors vilkus šaudyti galima tik nuo rugpjūčio pradžios, avių augintojas į juos negailestingai nusitaikys jau šiomis dienomis.
Per mėnesį neteko 20 avių
„Daug metų esu medžiotojas ir visą laiką įsivaizdavau, kad žvėris medžiotojai privalo kartais pašerti žiemą, kai prasideda baltasis badas. O aš dabar vidurvasaryje savo avimis kone kasdien šeriu iš Šimonių girios atsliūkinančius vilkus”, – piktinasi Kupiškio rajono Šimonių kaimo gyventojas A.Kavoliūnas.
Nevilties apimtas ūkininkas „Panevėžio rytui” vakar sakė, kad šeštadienio vakarą vilkai papjovė dar vieną avį.
„Jos net nebeišsivilko į mišką, tik perkando ir apgraužė kaklą. Matyt, žvėrį išgąsdino traktoriaus burzgesys, nes kaip tik tuo metu netoliese tvarkėme šieną.
Kad kažkas avių aptvare negerai, supratau pamatęs besiblaškančias avis, išbėgusias iš joms įprastos ganymosi vietos”, – pasakojo vyriškis, dėl kasdieniais tapusių vilkų išpuolių galintis tik bejėgiškai stebėti tirpstančią savo avių bandą.
Praėjusį trečiadienį šimonietis per dieną prarado net 8 ėriukus ir dvi avis.
Žvėrys pramynė taką
350 avių bandą turintis 44 metų ūkininkas per pastarąsias keturias savaites neteko 20-ies gyvulių.
Birželio viduryje į A.Kavoliūno bandą įsisukę vilkai per kelis kartus pradangino 9 avis ir ėriukus. Apie tai rašė „Panevėžio rytas”.
Tačiau ūkininkas sakė ilgiau nebekęsiąs.
„Vilkai į mano avių aptvarus pradėjo ateidinėti kone kasdien. Jie net taką prie tvoros pramynė. Ateina nesivaržydami lyg kokia Laisvės alėja ir, pasičiupę ėriukus ar perkandę gerkles kelioms avims, taip pat ramiai pasišalina”, – vilkų įžūlumu negalėjo atsistebėti vyras.
Tikins neturėjęs išeities
Ne tik ūkininkas, bet ir medžiotojas A.Kavoliūnas sakė nebebosiąs draudimo iki rugpjūčio 1 dienos šaudyti vilkus.
„Nuo avių vilkus atbaidysiu tik šautuvu. Kito būdo nėra. Jei gamtos sergėtojai už tai iškels man ieškinį, bylinėsiuosi. Teismuose įrodyčiau nebeturėjęs kitos išeities”, – „Panevėžio rytui” aiškino avių augintojas.
Kol medžioti vilkų negalima, A.Kavoliūnas tegali juos tik kaip nors baidyti.
„Turėčiau lakstyti kiaurą dieną po savo 20 hektarų avių aptvarus ir be paliovos šūkauti, nes kitokio vilkų baidymo būdo, be šautuvo, nežinau”, – piktinosi vyras.
Masalui pririš avį
Avis dešimtimis pjaunančių vilkų atsiginti nebegalintis ūkininkas vakar viename avių aptvare pradėjo ręsti specialų stebėjimo bokštelį ir rengtis žūtbūtiniam susirėmimui su vilkais.
„Kelioms dienoms mesiu visus ūkio darbus ir lipsiu su žiūronais į bokštelį. Masalui pririšiu vieną avį. Neabejoju, kad netruks prisistatyti į mano bandą įjunkęs vilkas”, – „Panevėžio rytui” sakė A.Kavoliūnas.
O derybos su grobuonimi bus trumpos – pro dvivamzdžio taikiklį.
Liktų tik plikos tvoros
Šimonietis apskaičiavo, kad vien šiais metais per vilkus jis jau patyrė maždaug 5 tūkstančius litų nuostolio.
„Ilgiau taip tęstis negali, nes iki rudens iš bandos liktų tik medinės tvoros prisiminimui”, – liūdnai šmaikštavo ūkininkas.
Pernai vilkų visai nebuvo. Jau dvyliktus metus avis auginantis A.Kavoliūnas sakė, kad didesnių nuostolių patyręs tik prieš pusketvirtų metų, kai vilkai per kelis kartus papjovė 11 avių.
Kompensacijų nesitiki
Dėl žvėrių padarytų nuostolių ūkininkas kompensacijų kol kas niekur nesikreipė.
„Jau buvau beketinąs tai daryti, tačiau sužinojau, kad vargu ar ką peščiau. Pasirodo, nuostolių skaičiuoti reikėtų atsikviesti specialią komisija, kuriai turėčiau aprodyti vilkų papjautas avis, kad galėtų nustatyti gyvulius užpuolus laukinius žvėris, o ne valkataujančius šunis.
Ką aš galėčiau parodyti, jei bent 15 nugalabytų ėriukų vilkai per tvorą išsitempė į mišką? Aptvaruose liko tik tos papjautos avys, kurių plėšrūnai nebepajėgė pertempti per pusantro metro aukščio aptvarą”, – „Panevėžio rytui” sakė avių augintojas.
Diana Makšimienė
„Panevėžio rytas”