Savo gimtadienio proga N. Mandela pabrėžia pagarbą žmogui

Buvusio Pietų Afrikos prezidento Nelsono Mandelos (Nelson Mandela), pirmadienį švęsiančio savo 87-ąjį gimtadienį, teiginiai apie moralę kasmet skamba vis garsiau.

Skirtingai nei per ankstesnius gimtadienius, kuriuos Nobelio premijos laureatas šventė su filmų žvaigždėmis, karališkųjų šeimų atstovais ir vaikais, pastarasis atspindės N. Mandelos politinį palikimą, o ne jo, kaip garsenybės, žavesį, pažymėjo pareigūnai.

„Nelson Mandela Foundation” atstovai ir partneriai teigia, kad daugiausia dėmesio bus skiriama garsinti N. Mandelos pagarbos žmogui ir oraus garbingo gyvenimo pamokas.

„Didžiausia grėsmė yra ta, kad palikimas bus suprastas mechaniniu politiniu požiūriu ir iš jo bus pašalintas humaniškumas”, – sakė buvęs transporto ministras Makas Maharajus (Mac Maharaj), kuris kaip politinis kalinys kartu su N. Mandela garsiajame Robeno salos kalėjime praleido 12 metų.

„Mandela, kaip ir mes visi, turi savo stiprybes ir silpnybes, tačiau mums reikia suprasti jo sugebėjimą kontroliuoti save, žinoti, ką reikia padaryti, ir tai atlikti”, – sakė jis.

Buvusio prezidento padėjėjai pripažino, kad N. Mandela – kovotojas prieš rasinę nelygybę, kuris 1994 metais tapo pirmuoju juodaodžiu Pietų Afrikos prezidentu, smarkiai apribojo savo veiklą po to, kai praėjusiais metais oficialiai paskelbė pasitraukiąs iš viešojo gyvenimo.

Viešumoje jis pasirodo su lazdele arba laikydamasis į padėjėjo ranką ir daug laiko praleidžia namuose su šeima, įskaitant savo trečiąją žmoną Graką Machel (Graca Machel), buvusio Mozambiko prezidento Smoros Machel (Samora Machel) našlę.

„Manau, jis mėgina atsipalaiduoti, daugiau laiko praleisti su G. Machel”, – teigė „Nelson Mandela Foundation” generalinis direktorius Džonas Samuelis (John Samuel).

Tačiau žmogus, kuris baltaodžių dominuojamą Pietų Afriką pavertė daugelio rasių demokratija, visuomenės vaizduotėje išlieka milžiniška figūra, kuri vis dar gali sutelkti dešimtis tūkstančių žmonių paremti jo kovą su ŽIV/AIDS ir skurdu.

Šiemet N. Mandela lankėsi Norvegijoje – čia surengtas roko koncertas buvo dalis jo paties 46664 kampanijos prieš ŽIV/AIDS epidemiją, pavadintą jo kalinio numeriu.

Jis taip pat išreiškė tvirtą savo poziciją apie JAV karą prieš Iraką ir pasaulio skurdą, ypač akcentuodamas teisingumą ir susitaikymą.

N. Mandela pagal savo amžių išlieka geros sveikatos, tačiau pastaraisiais metais jo privatus ir viešasis gyvenimai nebuvo lengvi.
2005-07-17 12:14

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.