Pavojus nepriklausomybei

Ukraina, pasirašydama Rusijai palankų kontraktą dėl dujų, vėl patenka į didžiosios kaimynės įtaką

Valstybinė Rusijos dujų milžinė „Gazprom” ketino Ukrainai parduodamų dujų kainą nuo 95 dolerių padidinti iki 230 dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Užvakar abiejų šalių premjerai pasirašė kontraktą, pagal kurį Kijevas žydrąjį kurą pirks po 130 dolerių.

Tačiau politikos apžvalgininkai ir žiniasklaida pažymi, kad iš kontrakto daugiau naudos turės Rusija, nes jos įtaka Ukrainoje pastebimai padidės.

Abejotinos vertės pergalė

Apie sutarties sudarymą paskelbė Ukrainos premjeras Viktoras Janukovičius po jo derybų Kijeve su Rusijos vyriausybės vadovu Michailu Fradkovu. Kontrakto pasirašymą kai kurie apžvalgininkai vertina kaip V. Janukovičiaus pergalę. „Bet ta pergalė yra sąlyginė, nes Maskva gavo galimybę daryti įtaką Kijevo planams įstoti į Pasaulinę prekybos organizaciją (PPO) ir perspektyvoje prisijungti prie NATO”, – teigia britų laikraštis „The Times”.

Per 2004-ųjų prezidento rinkimus Maskva dėjo visas pastangas, kad nugalėtų V.Janukovičius. Po „oranžinės revoliucijos” prezidentu tapo Viktoras Juščenka. Tačiau po demokratinių jėgų visiško susiskaldymo šalies vadovas neturėjo kitos išeities kaip rugpjūtį paskirti premjeru V.Janukovičių, kuris nuo to laiko stengiasi pagerinti santykius su Kremliumi.

Netgi išsiderėjusi neblogas kontrakto sąlygas, Ukraina artimiausiu metu vis dėlto susidurs su kainų šuoliu. Iki šiol ji pirko dujas po 95 dolerius. Nuo 2007-ųjų sausio 1 dienos ši kaina padidės ženkliai – maždaug 37 proc. Todėl ukrainiečiai turės daugiau mokėti už butų šildymą, neišvengiamai padidės daugumos prekių kainos.

Kai sausį tarp Rusijos ir Ukrainos kilo konfliktas dėl dujų tarifų, „Gazprom” grėsmingai perspėjo, kad nuo 2007-ųjų žydrojo kuro kaina ukrainiečiams bus padidinta iki 230 dolerių. Ši kaina sumažėjo net šimtu dolerių, kai V.Janukovičius pareiškė, kad apie Ukrainos narystę NATO artimiausioje perspektyvoje negali būti nė kalbos.

Kremliaus kerštas

V.Janukovičius po kontrakto pasirašymo pažadėjo garantuoti netrukdomą Rusijos dujų tranzitą į Vakarų Europą, kad „partneriai Europoje žiemą nejustų jokio diskomforto”.

Šių metų pradžioje Rusija šokiravo Europą, kai po aršios priešpriešos su Ukraina dėl kainų nutraukė dujų tiekimą šiai šaliai. „Per Ukrainą transportuojama maždaug 80 proc. dujų, kurias Rusija tiekia Senajam žemynui. Sausį kilęs konfliktas parodė, kad Maskva turi veiksmingą ekonominį svertą, kuriuo galima daryti spaudimą Europos Sąjungai (ES)”, – nurodė kitas britų laikraštis – „Financial Times”.

Ankstesnį Rusijos grasinimą padidinti Ukrainai tiekiamų dujų kainą beveik pustrečio karto ES įvertino kaip Kremliaus kerštą V.Juščenkai už jo mėginimus suartėti su Vakarais, kartu mažinant Rusijos įtaką. V.Juščenkos partija „Mūsų Ukraina” apkaltino Rusijos premjerą, kad jis „daro spaudimą Ukrainai siekiant pakeisti jos užsienio politiką”. V.Janukovičius užstojo kolegą atkirsdamas, kad glaudžiam bendradarbiavimui tarp Maskvos ir Kijevo alternatyvos nėra. Ukrainos opozicijos lyderė Julija Timošenko pareiškė, kad, pasirašydama tokio pobūdžio kontraktą dėl dujų su Rusija, Ukrainos vyriausybė „išdavė” tėvynę ir kad šalis praranda nepriklausomybę.

Būtina sąlyga

M.Fradkovas Kijeve paragino kolegą „sinchronizuoti” su Maskva savo pastangas siekiant įstoti į PPO. Kai kurie Ukrainos politikai tai įvertino kaip perspėjimą Kijevui nestoti į šią tarptautinę organizaciją, kol prie jos neprisijungs Rusija, pažymi „Financial Times”.

Kartu laikraštis primena, kad narystė PPO yra būtina sąlyga, norint sudaryti laisvosios prekybos sutartį tarp Ukrainos ir ES.

Pačiai Rusijai sunkiai sekasi stoti į PPO, nes kiekviena šiai organizacijai priklausanti valstybė turi veto teisę. Jeigu Ukraina į PPO įstotų anksčiau negu Rusija, antroji pagal didumą slavų valstybė teoriškai gautų teisę blokuoti Maskvos prisijungimą prie PPO.

Prezidentas V.Juščenka griežtai kritikavo M.Fradkovo raginimą „sinchronizuoti” dviejų sostinių pastangas pakeliui į PPO. „Kiekviena valstybė turi savų sumetimų ir interesų, todėl negalima į tarptautinę organizaciją stoti organizuotai”, – sakė prezidentas agentūros „Reuters” korespondentui.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.