Lietuvių nebaugina nei audros, nei teroristai

Siaučiant gamtos stichijai poilsiautojai tik išvakarėse gali atsisakyti kelionės ir už ją atgauti pinigus

Spalį populiariuose Turkijos ir Graikijos kurortuose siautusios liūtys nesukėlė turistų pretenzijų potvynio Lietuvoje. Kelionių organizatoriai tikina, kad Antalijos ir Kretos viešbučiai dirba įprastu režimu ir sėkmingai baigia vasaros sezoną. Nė vienas skundas nepasiekė ir Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos (NVTAT), nors šiais metais turizmo paslaugomis vartotojai skundėsi du kartus dažniau nei 2005 metais.

Partneriai nekelia aliarmo

Neįprastai smarkios liūtys Antalijos (Turkija) ir Kretos salos (Graikija) kurortus užklupo spalio 9-10 d. Vien Kretoje per pirmąją dieną iškrito mėnesio kritulių norma. Potvyniai nuniokojo salą juosiančioje pakrantėje įsikūrusius viešbučius. Ypač Rusijos televizijos kanalai akcentavo šiai salai padarytus nuostolius turizmo sektoriui, esą žala siekia kelis milijonus eurų.

„Mačiau tuos pranešimus, bet žurnalistai gerokai perlenkė lazdą, – sakė bendrovės „Novaturas“ direktorius Rytis Šūmakaris. – Kol kas nė vieno viešbučio savininkas nenutraukė sutarties ir nepranešė, kad negali įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų“.

Kelionių organizatorius, šiemet į Antaliją nuskraidinęs 30 tūkst., o į Kretos salą apie 18 tūkst. Lietuvos piliečių, negavo nė vieno nusiskundimo. „Galbūt liūtys atbaidė potencialius klientus, bet nereikia pamiršti, kad Graikijoje ir Turkijoje turizmo sezonas jau beveik baigėsi“, – sakė R.Šūmakaris.

Skundžiamasi dažniau

Dėl gamtos stichijos sukeltų nepatogumų Graikijoje ir Turkijoje poilsiautojai kol kas nesiskundė Nacionalinei vartotojų teisių apsaugos tarybai. „Pastarosiomis savaitėmis kelionių organizatoriais kol kas niekas nesiskundė, bet, pagal galiojančią tvarką, dar nesibaigė ir 10 dienų terminas, per kurį vartotojas gali pateikti skundą tarybai, – sakė Maisto produktų ir rekreacinių paslaugų skyriaus vedėja Živilė Kazakevičienė. – Gal tokių skundų dar bus“.

Pasak Ž.Kazakevičienės, šiais metais turizmo paslaugų kokybe vartotojai skundžiasi du kartus dažniau nei 2005 m. Šiemet NVTAT gavo iš viso 37 vartotojų skundus. „Tačiau tai tik raštu pateikti skundai, o jų kelis kartus daugiau gauname elektroniniu paštu ir telefonu“, – sakė Ž.Kazakevičienė.

Tačiau ji įsitikinusi, kad skundai dėl prastų orų yra nepagrįsti. „Liūtys ir potvyniai yra priskiriami nenugalimos jėgos sąvokai, o prieš tokią jėgą kelionių organizatorius yra bejėgis, todėl už ją nėra atsakingas“, – teigė Ž.Kazakevičienė. Atsakomybė ant kelionės organizatoriaus pečių gultų tik tuomet, jei grėstų realus pavojus turistų sveikatai ir gyvybei.

Pasiūlo kitus maršrutus

Kauniečiui Jonui R. nekilo minties atsisakyti poilsinės kelionės Rodo saloje, kuri yra šalia Kretos. „Kelionės būčiau atsisakęs tik tuo atveju, jei iš anksto žinočiau, kad prasti orai bus, pavyzdžiui, dešimt dienų iš eilės, – tikino ponas Jonas. – Mačiau per televiziją reportažus iš Kretos, bet bent jau Rodo saloje tiek daug nelijo – tik pusantros paros“.

Pasak Jono, nepalankus oras nėra vienintelis dalykas, sukeliantis nepatogumų. Prieš pusantrų metų Kretoje jis patyrė žemės drebėjimo smūgius. Šioje saloje žemės drebėjimai yra itin dažni. „Pati pirma mintis, kuri tada šovė į galvą – imti dokumentus ir bėgti iš viešbučio“, – sakė Jonas R.

NVTAT Maisto produktų ir rekreacinių paslaugų skyriaus vedėja Ž.Kazakevičienė paaiškino, kad vienašališkai nutraukti turizmo paslaugų teikimo sutartį vartotojas gali tik prieš kelionę. „Pinigai už kelionę grąžinami, jei kelionių organizatoriui buvo žinoma stichinės nelaimės padėtis, – sakė Ž.Kazakevičienė. – Tokios kelionės galima atsisakyti išvakarėse“. Paprastai bendrovės pasiūlo kitus kelionės maršrutus arba sugrąžina pinigus.

Kelionių organizatoriai sako, kad Lietuvos turistų neatbaido nei potvyniai, nei žemės drebėjimai. „Net po 2004 metų gruodžio cunamio Pietryčių Azijoje, žmonės į Tailandą ir kitus tolimus kraštus vyksta iš smalsumo“, – sakė „Novaturo“ vadovas R.Šūmakaris. Turistų srautą į Turkiją tik šiek tiek pristabdė šių metų rugpjūtį radikalių musulmonų įvykdyti išpuoliai Antalijoje. Per sprogimus žuvo keli žmonės, 27 buvo sužeisti (tarp jų – 10 britų turistų).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.