Organų donorystei – baimės ir aplaidumo užtvaros

Praėjusią savaitę uostamiestyje vykusios akcijos „Aš pritariu organų donorystei” metu organų donorystės registras pasipildė 106 naujomis pavardėmis.

Akciją „Aš pritariu organų donorystei” antrus metus iš eilės organizavo Lietuvos nefrologinių ir dializuojamų ligonių asociacija „Gyvastis”. Per pernykštę akciją, vykusią tik vieną dieną ir vienoje vietoje, norą tapti potencialiais organų donorais pareiškė 68 klaipėdiečiai.

Pasak asociacijos Klaipėdos skyriaus pirmininkės Irinos Tkačenko, akcija siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų, kokia yra svarbi organų donorystė ir kad tie, kurie gauna donoro kortelę, niekuo nerizikuoja. Deja, bendraujant su žmonėmis aiškėja, jog daugelį jų, ypač vidutinio ar vyresnio amžiaus, dar kausto nepagrįsta abejonė.

„Tapti potencialiais donorais juos sustabdo baimė, kad organai nebūtų išimti dar gyviems esant reanimacijos palatoje. Bet jie niekuo nerizikuoja – organai donorystei paimami tik gydytojų konsiliumui nustačius smegenų mirtį, kai atgaivinti jau nėra nė menkiausios galimybės”, – žmonių abejojimu stebisi pirmininkė, jau 14 metų pati laukianti donoro inksto.

Akcija išryškino ir dar vieną problemą. Nors 2000 metų vasario mėnesį pasirašytas sveikatos apsaugos ministro įsakymas įpareigoja suteikti pacientams galimybę užpildyti sutikimo ir nesutikimo būti organų donorais formas kiekvienoje medicinos įstaigoje, reta jų šias formas turi.

„Bemaž kas antras akcijoje dalyvavęs žmogus skundėsi, kad niekur niekas nenori tuo užsiimti, o paprašius pateikti sutikimo formą pareiškia apie jas nieko nežiną”,- sakė I. Tkačenko.

Iki akcijos Nacionalinio organų transplantacijos biuro organų donorystės registre buvo 5 tūkst. Lietuvos gyventojų pavardžių. Po visoje Lietuvoje vykusių akcijų šis skaičius šoktelėjo apytikriai 850.

Nacionalinio organų transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje donorų organų laukia 700 ligonių. Iš jų 20 – dovanotos širdies, 17 – kepenų, 305 – inkstų, 347 – ragenos, 3 – plaučių, 8 – širdies ir plaučių komplekso.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , .

1 atsiliepimas į "Organų donorystei – baimės ir aplaidumo užtvaros"

  1. ***

    labai noretusi buti donoru,bet Lietuvoje tikrai ne.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.