Parašų po peticija daugėja

Krūties vėžiu sergančios moterys, pasitelkusios visuomenės pritarimą, siekia atkreipti aukščiausių šalies pareigūnų bei valstybės institucijų dėmesį į nepakankamą onkologijos srities reformavimą bei finansavimą ir ragina kompensuoti efektyvius biologinės terapijos medikamentus, kurie išgelbėtų šimtus gyvybių

Nacionalinė moterų, sergančių krūtų ligomis, asociacija interneto svetainėje www.roziniskaspinas.lt paskelbė peticiją, kurią prašo pasirašyti kovai su šia liga neabejingus žmones ir taip paskatinti politikus atkreipti dėmesį į problemą.

Tikimasi surinkti 100 tūkst. parašų ir lapkričio pradžioje juos įteikti prezidentui Valdui Adamkui, ministrui pirmininkui Gediminui Kirkilui ir Sveikatos apsaugos ministrui Rimvydui Turčinskui.

Onkologinė pagalba atsilieka

„Jau surinkta per 26 tūkst. parašų. Ne vien moterys, bet ir vyrai skambina, siūlosi padėti rinkti parašus. Vadinasi, Lietuvos žmonės aktyvūs ir šiai akcijai nėra abejingi“, – sakė asociacijos viceprezidentė Erika Umbrasaitė.

Anot statistikos, sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje sparčiai didėja – vien pernai užregistruota per 16 tūkst. naujų vėžinių susirgimų. Tačiau nepriklausomų ekspertų – bendrovės „Health Consumer Powerhouse“ – ataskaitos išvadose teigiama, kad Lietuvoje onkologinė pagalba ligoniams smarkiai atsilieka nuo kitų ES šalių.

Krūties vėžiu šalyje kasmet suserga daugiau nei 1300 moterų, diagnozė dažniausiai nustatoma ankstyvoje stadijoje, tačiau vėžys renkasi vis jaunesnes aukas. Trečdaliui susirgusiųjų nustatomas agresyvios formos HER2 teigiamas krūties vėžys, kuris sunkiai pasiduoda tradiciniam gydymui ir greitai progresuoja, jei netaikoma moderni biologinė terapija. Dažniau šia ligos forma serga moterys iki 45 metų amžiaus. Modernių gydymo būdų, kurie gali išgelbėti šių moterų gyvybes, jau yra, tačiau dėl didelės kainos jie neprieinami daugeliui Lietuvos moterų.

„Sąžiningai visą gyvenimą mokesčius valstybei mokėjusios Lietuvos moterys nori būti gydomos tokiais pat vaistais kaip ir daugelyje ES šalių. Jos nori, kad nepaisant socialinio sluoksnio ar finansinės padėties modernus gydymas būtų prieinamas visoms, – pabrėžia E.Umbrasaitė. – Kol kas Lietuvoje tik 50 moterų gali gauti gyvybę išsaugančią biologinę terapiją. Skyrus pakankamą finansavimą kasmet būtų galima išgelbėti dar 250 moterų“.

„Man teko laimė tapti pirmąja paciente Lietuvoje, kuriai buvo pritaikyta biologinė terapija ankstyvam krūties vėžiui gydyti. Iki tol biologine terapija buvo gydomos tik vėlyvesnės vėžio stadijos ir tai tik išimtiniais atvejais. Kadangi šiandien šis vaistas yra vienintelis, galintis sustabdyti HER2 vėžį arba prailginti kokybišką moters gyvenimą, nuoširdžiai siekiame, kad šis gydymas būtų prieinamas visoms moterims, kurioms jis reikalingas“, – sakė asociacijos viceprezidentė E.Umbrasaitė.

Krūties vėžiu sergančios moterys ir joms pritariantys visuomenės nariai peticijoje prašo valdžios institucijų nelikti abejingoms moterų likimams ir kompensuoti biologinės terapijos vaistus, tinkančius gydyti tiek ankstyvą, tiek pažengusį HER2 teigiamą krūties vėžį.

Be to, prašoma valstybiniu lygiu persvarstyti onkologijos srities finansavimą, reformavimą, praplėsti ir modernizuoti aprūpinimą naujausia diagnostine bei gydymo technika jau esamus centrus: Vilniaus universiteto Onkologijos institutą, Kauno medicinos universiteto klinikas, Klaipėdos, Šiaulių bei Panevėžio ligonines Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. Onkologinių centrų poliklinikose moterys siūlo prailginti onkologinių ligų diagnostikos kabinetų darbo laiką ir padidinti čia dirbančių specialistų skaičių.

Vienintelis efektyvus ginklas

Moterys, sergančios agresyvia ligos forma, bet negydomos biologine terapija, miršta daug greičiau nei kitos krūties vėžiu sergančiosios. Užsienyje jau pripažinta, kad biologinės terapijos medikamentas šiuo metu yra vienintelis efektyvus ginklas, galintis net pusei susirgusių moterų sustabdyti agresyvią HER2 teigiamą ligą arba dvigubai pailginti kokybišką jų gyvenimą. Šiuo stebuklingu medikamentu jau gydoma Slovėnijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Olandijoje, Italijoje, Kanadoje, JAV, Australijoje.

Po ilgos pacienčių kovos Didžiosios Britanijos ligonių kasos taip pat bus priverstos netrukus kompensuoti šį gyvybę išsaugantį medikamentą. Australijoje biologinis medikamentas pradėtas kompensuoti po to, kai į kovą už šį vaistą įsitraukė garsi popdainininkė Kylie Minogue, pati sirgusi HER2 teigiamu krūties vėžiu. Pasaulis jau suprato, kad nevalia kalbėti apie pinigus, kai ant kitos svarstyklių lėkštės – moterų gyvybė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.