Karališkuosius Didžiosios Britanijos svečius pasitiks ir gyvūnų teisių gynėjai
Kitą savaitę į Lietuvą atvykstantys Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos vyras Edinburgo kunigaikštis Philipas čia galės pamatyti ne tik džiūgaujančius veidus.
Karališkąją porą spalio 17 dieną Vilniuje „sveikins” ir lokio kostiumą apsitempęs jaunuolis, o jo draugai laikys protesto plakatus. „Meška” įkandin britų karalienės keliaus ir į Rygą bei Taliną, kur 80 metų monarchė ir 5 metais vyresnis jos vyras taip pat viešės.
Tokiu būdu neformali Lietuvos jaunimo grupė „Gerbk gyvūnų teises” protestuos prieš tai, jog karalienės sargybiniai dėvi iš lokių kailių pasiūtas dideles juodas kepures.
„Karalienė neturėtų toleruoti tokios atavistinės gyvūnų žudymo tradicijos. Be to, meškų Didžiojoje Britanijoje seniai nebėra, o iš kitų šalių į Europą įvežti jų kailius draudžia tarptautiniai įstatymai”, – piktinosi grupės „Gerbk gyvūnų teises” narys Andrejus Gaidamavičius.
Žudynės – kas sekundę
Judėjimas už gyvūnų teises atsirado XIX amžiuje ir kaip tik toje šalyje, kurią valdė Elžbietos II pirmtakai, – Anglijoje. Tačiau populiarėti jis pradėjo praėjusio amžiaus pabaigoje, kai JAV įsikūrė žmonių etiško elgesio su gyvūnais organizacija „People for the Ethical Treatment of Animals” (PETA). „Mes, žmonės, taip pat esame tik gyvūnai, kartu su kitais gyvūnais besidalijantys Žemę”, – teigė jų gynėjai.
Šiuo metu PETA pasaulyje turi milijoną sekėjų, kurie ne tik nevalgo mėsos, pieno produktų ir kiaušinių, nenešioja rūbų iš kailio, odos, vilnos ir šilko, bet ir rengia protesto kampanijas prieš kailių pramonę ir prekybą, bandymus su gyvūnais, netinkamą jų laikymą, skerdimą, vadinamąsias greito maisto kavines.
„Nuo 1938-ųjų iki 1945 metų per holokaustą žuvo 12 mln. žmonių. Lygiai tiek pat gyvūnų nužudoma Europoje žmonių maistui kas valandą”, – primena PETA.
Mūsų šalyje neseniai susibūrusi neformali jaunimo iniciatyvinė grupė „Gerbk gyvūnų teises” yra PETA bendraminčiai. Vadovo šioje grupėje, kurioje daugiausia – studentai, nėra, idėjos ir sumanymai aptariami tinklalapyje www.animalrights.lt, jei pritaria dauguma, imamasi darbo.
LŽ susitiko su dviem šios grupės nariais – kauniete Ieva Vaivaraite ir vienu Lietuvos žaliųjų lyderių Andrejumi Gaidamavičiumi, gyvenančiu Molėtų rajono Januliškių kaime.
Įkalbėjo ir tėvus
Grafiką Kauno dailės instituto ketvirtame kurse studijuojančiai Vaivaraitei – tik 21 metai, bet jau septynerius metus Ieva yra griežta vegetarė ir nevalgo jokių gyvūnų produktų: nei mėsos, nei žuvies, nei pieno, kiaušinių. „Augau kaime ir mačiau, kaip skerdžia kiaules, pjauna ožkas, kaip dorojama mėsa, džiūsta ožkos kailis. Mane tai šiurpino”, – prisiminė Ieva.
Beje, merginai pavyko įkalbėti net tėtį atsisakyti mėsos. „Dabar visa mūsų šeima – mama, tėtis, brolis ir aš – nevalgo mėsos”, – didžiavosi Vaivaraitė.
Ieva tikino atpratusi nuo mėsos lengvai. „Kuo anksčiau susidomi taisyklinga mityba, tuo greičiau prie jos prisitaiko organizmas”, – svarstė mergina. Ji vengia net konditerijos gaminių, mat daugelyje jų yra gyvulinių riebalų ar sviesto, be to, balti miltai nėra sveika.
„Kuo gyvūnai mums, žmonėms, nusikalto, kad kasdien tūkstančiai jų skerdžiami, pjaunami, auginami baisiomis sąlygomis, išnaudojami? Kiekvienas turėtume kelti sau švaresnio, ekologiškesnio, teisingesnio gyvenimo viziją. Nuo to ir prasideda vegetarizmas. Tai veiksminga kovos su mėsos pramone priemonė”, – aiškino Ieva.
Turi augintinių
Mergina seniai nenešioja gyvūnų kailių dirbinių, parduotuvėse ieško sintetinių striukių ir batelių. Kai priminiau, jog gaminant sintetiką labai teršiama gamta mergina atsakė: „Gyvūnų kančios – dar blogiau. Mieste neišsirinksi ekologiškos avalynės, tad renkuosi mažesnį blogį”.
Vaivaraitė sakė negalinti be siaubo žiūrėti į Kauno zoologijos sodo narvuose uždarytus gyvūnus. Tačiau ji prisipažino: „Turime ir mes namie kačiuką. Man gėda pirkti jam mėsą. O broliui dovanojo žiurkėną, kuris toks drąsus, jog katę vaiko. Geriau jiems būtų kaime”.
Nuginkluoja medžiotojus
Miškininkas ir biologas Gaidamavičius vegetaru tapo prieš pusmetį. 26 metų vaikinas neslepia kartais dar sapnuojantis kvepiantį kepsnį, bet moraliai jam daug lengviau, mat Andrejus yra medžioklės priešininkas ir svajoja apie antimedžioklinį judėjimą Lietuvoje. Jam jau pavyko priversti Aplinkos ministeriją sumažinti vilkų medžioklę.
„Kai diskutuoji su medžiotojais, jie tuoj klausia: „O tu mėsą valgai?” Kai atsakau, kad – ne, ginčytis kiek lengviau”, – šypsojosi vaikinas.
Jis priminė, jog žvėris mūsų šalyje žudo 40 tūkst. vyrų – tai 10 kartų daugiau ginkluotų žmonių, negu tarnauja Lietuvos kariuomenėje. Gaidamavičiaus žodžiais, faktiškai tai nepaskelbtas karas gamtai. „Žmonija šimtus metų medžiojo, nes neturėjo kito pasirinkimo. O šiuolaikiniame pasaulyje galima puikiai išgyventi nevalgant mėsos, tad kam žudyti? Tik dėl pramogos? Medžiotojai taip „sureguliavo” gyvūnų skaičių, kad dabar sutikti žvėrį beveik neįmanoma”, – teigė biologas.
Jis siūlo įsteigti Laukinių gyvūnų kontrolės ir apsaugos tarnybą, kurioje dirbtų visuomenininkai. Tik jie turėtų teisę gaudyti, o prireikus – nušauti gyvūną.
Gretos gausėja
Būsima protesto prieš gyvūnų išnaudojimą akcija Vilniuje Lietuvos gyvūnų teisių gynėjams nebus pirmoji – jie jau yra piketavę prie sostinėje įkurto kailių salono „Nijolė”, taip pat prie Danijos ambasados dėl danų verslininkų mūsų šalyje statomų kiaulių fermų.
Vaivaraitės ir Gaidamavičiaus nuomone, tokios akcijos skatina susimąstyti apie baisią gyvūnų dalią, bet dar naudingiau būtų apie tai aiškinti darželiuose, mokyklose, įstaigose.
„Pagrindinis mūsų kelias – šviečiamoji veikla, ekologinis žmonių mokymas. Juk dauguma žmonių neturi supratimo apie ekologiją. Jie pavargę, pikti, abejingi ir neturi nei laiko, nei noro apie tai galvoti. Todėl pastaraisiais metais gyvūnų išnaudojimas ir kančios pasiekė kulminaciją – fermos, bandymai, skerdyklos… Aktyviausių mūsų grupės narių kol kas tėra kelios dešimtys, tačiau gyvūnų teisių gynėjų Lietuvoje sparčiai daugėja”, – džiaugėsi Vaivaraitė.
Tai būtų kiaulystė.Judėjimas,kuris nepasireiškia Lietuvoje lįs į akis garbingai viešniai,kuri atvyksta pagerinti Lietuvos įvaizdį.Beje,ir Jono Pauliaus atvykimas informavimo priemonėse sutiktas nedraugiškai – imtos skaičiuoti išlaidos.Taip pasitinkamas ir karalienės vizitas.Nedaug tenuėjome.
Tiesa akis drasko, a, Pylipai?