Prieš 15 metų prie greitkelio „Kaunas-Klaipėda” įkurtam Žalgirio parkui nugarą atsuko vienas iškiliausių Lietuvos politikų.
595-ųjų mūšio metinių išvakarėse vienas Žalgirio parko valdybos narių „Kauno dienai” neslėpė nuostabos, kai praėjusiais metais paprašę Vytauto Landsbergio pagalbos JAV lietuvių fondo Antano Razmos vardo visuomeninei 25 000 JAV dolerių premijai gauti, sužinojo, jog premija atiteko pačiam V.Landsbergiui.
Parkas įkurtas už visuomenės lėšas
Nuo magistralės „Kaunas-Klaipėda” gerai matomas Žalgirio parkas, įsteigtas pagerbti 1410 m. liepos 15-16 d. jungtinės lietuvių ir lenkų pergalės prieš Kryžiuočių ordiną. Mūšis vyko dabartinėje Lenkijos teritorijoje, į pietvakarius nuo Olštyno prie Griunvaldo kaimelio. Žalgirio mūšis Vakaruose dar vadinamas Griunvaldo arba Tanenbergo mūšiu. Jam atminti už visuomenės lėšas kaunietis Alfonsas Bajarskas kartu su bendraminčiais 1990 m. įsteigė Žalgirio parką.
Kauno rajono savivaldybei priklausančioje žemėje buvo pastatyta 13 koplytstulpių, primenančių žymiausius Žalgirio mūšio karžygius. Kasmet vis gausėjo Žalgirio parko rėmėjų ir narių gretos. 10 hektarų plote pasodinta raudonlapių klevų, maumedžių, pušų ir eglaičių, iš viso – daugiau kaip 1000 medelių. Kiekvienas jų turi savo metrikus ir globėjus. Pušys susodintos taip, kad pro lėktuvo langą matytųsi užrašas „Žalgiris”.
Rūpestį patikėjo ainiams
Sąjūdžio ženklelio formą primenančio parko viduryje 2001-aisiais buvo išbetonuotas paminklo postamentas, ant kurio ateityje tikėtasi pritvirtinti 14,10 metro aukščio Gedimino stulpus. „Toks aukštis parinktas sąmoningai, atsižvelgiant į mūšio metus, – aiškino Žalgirio parko klubo valdybos narys prof. Aleksandras Vitkus. – Bet skulptūros aukštį reikės sumažinti, nes neturime lėšų”.
Betoninę skulptūrą sukūrė architektas Stanislovas Kalinka. Į pamatus yra įmūryta kapsulė su „Laišku ainiams”. Antrasis laiško egzempliorius saugomas Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Parko iniciatoriai vylėsi, jog ir po 100 metų grandiozinis projektas nebus pamirštas vaikų ir anūkų.
Tačiau parkas, atrodo, sunyks gyvenant dabartinėms kartoms. Iš paminklo pamatų vietoje Gedimino stulpų kol kas styro aprūdijusios armatūros virbai. Prie įeigos į parką mėtosi pakeleivių išmesta tuščia tara nuo alkoholinių gėrimų.
Premija paskirta politikui
Pasak „Žalgirio parko” klubo valdybos nario Aleksandro Vitkaus, į turistinės traukos objektą taikančiame parke jau galėjo prasidėti paminklo statymo darbai.
„Praėjusiais metais parengėme projektą ir dalyvavome JAV Lietuvių fondo skelbtame konkurse Antano Razmos vardo premijai laimėti”, – teigė prof. A.Vitkus.
Į premiją pretendavo 28 kandidatai (16 asmenų ir 12 organizacijų) iš Didžiosios Britanijos, Australijos, JAV, Kanados ir Lietuvos.
„Net Vytauto Landsbergio paprašėme pasirašyti rekomendaciją, bet jis atsisakė, – apgailestavo prof. A.Vitkus. – Vėliau sužinojome, jog premiją laimėjo būtent V.Landsbergis”.
Į komisiją buvo pakviesti Lietuvių fondo tarybos narė Sigita Balzekienė, dr. Algirdas Grigonis, dr. Algirdas Monkevičius, Stasė Petersonienė, Dalilė Polikaitienė ir dr. Zigmas Zinkevičius.
Ši premija paprastai skiriama už lietuvybės puoselėjimą. Žalgirio parką rekomendacijomis parėmė Lietuvos atsargos karininkai ir kiti visuomenės veikėjai. Vakar V.Landsbergis mobiliojo ryšio telefonu buvo nepasiekiamas.
Kreipėsi ir į „Microsoft” įkūrėją
Trejus metus iš eilės Lietuvos automobilių kelių direkcija, pasak A.Vitkaus, skirdavo 200-250 tūkst. Lt. Už šias lėšas išasfaltuota automobilių stovėjimo aikštelė, įrengtas drenažas. Iš viso į parką investuota apie 1,5 mln. Lt.
Prof. A.Vitkus tikino, kad duoti pažadai bus neįgyvendinti. Dar šiemet tikimasi pastatyti aukurą, kuris bus sumūrytas iš svarbiausių lietuviams mūšių laukuose rastų akmenų. „Akmenis surinko Šaulių sąjungos nariai, kuriuos per šių metų minėjimą apdovanosime”, – sakė prof. A.Vitkus.
Buvęs klubo pirmininko pavaduotojas Vytautas Kamblevičius, šiemet tapęs Seimo nariu, anksčiau tvirtino, jog prie parko turėtų iškilti viešbutis ir kavinė, nes klubo pasiūlymai sudomino keletą verslininkų. Praėjus dvejiems metams nė vienas objektų nebuvo pastatytas.
Prof. A.Vitkus sakė, jog klubas paramos kreipėsi ir į „Microsoft” įkūrėją Bilą Geitsą.
„Nusiuntėme jam visus dokumentus, projektą, deja, jokio atsakymo iš jo negavome”, – apgailestavo A.Vitkus.
Prasidėjo interesų kova
Buvęs klubo pirmininko pavaduotojas, parlamentaras Vytautas Kamblevičius apie dabartinę parko padėtį su „Kauno diena” kalbėjo nenoriai, nors iš pradžių tikino atvyksiąs į parką šį šeštadienį, kai vyks 595-ųjų Žalgirio mūšio metinių minėjimas.
„Susirinks visas mūsų „Žalgirio parko” klubo aktyvas, bus kareivių, bus košės”, – sakė V.Kamblevičius.
Tačiau paklaustas, kodėl parkas vis dar nėra sutvarkytas, nors anksčiau žadėta jame atlikti ne vieną darbą, V.Kamblevičius aiškino negalįs nieko pakomentuoti.
„Atrodė, kad per metus pastatysime paminklą, bet man pasitraukus iš valdybos narių, klube atsirado kažkokie interesai. Būtų įdomi kalba „ne spaudai”, – miglotai ėmė aiškinti V.Kamblevičius. „Nesu valdybos narys, todėl bijau ką nors…”, – sakė V.Kamblevičius.
Gediminas Stanišauskas
👿 😡 😕 🙄 8) 😳 🙂 😀 😉 😛 🙁 😥 😮 😐 💡 😯