Smagios linksmybės grybų krašte

Šeštadienį septintą ryto šūviu į orą buvo duotas startas ketvirtajam Lietuvos grybavimo čempionatui Žiūrų kaime Varėnos rajone. Aidint smagiai liaudiškai muzikai, 224 grybautojai parnyko miško tankmėje: taip prasidėjo vienuoliktoji grybų šventė „Linksmybės grybų kaime“, šiemet į Varėną sutraukusi rekordinį skaičių grybautojų iš Lietuvos, Latvijos, Švedijos bei tūkstančius poilsiaujančių žmonių, panorusių gražią rudens dieną nuotaikingai praleisti Dzūkijoje.

„Žemė dėl sausros neišaugino gero derliaus, bet Dievas tai kompensavo grybais“, – sakė žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, linkėdama kad grybavimo sezonas tęstųsi iki spalio pabaigos.

Šįmet per grybavimo čempionatą sėkmę, pastabumą ir vikrumą išbandė net 56 komandos po keturis narius. Su lietuviais susirungė viena latvių komanda ir dvi švedų. Pagal čempionato nuostatus rinkti buvo galima tik aštuonių rūšių grybus: tikrinius, pušyninius, rudakepurius bei geltonuosius baravykus, lepšius, voveraites ir žaliuokes. Kitų rūšių derlių akyli teisėjai iš karto atidėdavo į šalį.

Kol čempionato dalyviai po miškus tris valandas vaikščiojo, stengdamiesi pastebėti kiekvieną jų kelyje pasipynusį grybą, jų palaikymo komandos linksmai leido laiką, virdami grybienę, kavą ir žolelių arbatą, dainavo, muzikavo ir šoko.

Kadangi grybų bei grybautojų buvo labai daug, ir nors keturios teisėjų komandos ėmėsi sverti surinktas miško gėrybes, eilėse prie svarstyklių reikėjo pastovėti. Kaip ir kiekvienais metais, kai kurios

komandos savo nesėkmę miške bandė sumanumu pridengti ir teisėjams siūlė iš miltų keptų grybų. Tačiau vertintojai buvo principingi ir saldumynais jų papirkti nepavyko.

Aukso medalį ir Varėnos mero taurę, kaip ir praėjusiais metais, laimėjo Tarkų rajono Paluknio kaimo „Kremblių“ komanda. Jie iš miško parnešė ir ant svarstyklių padėjo 36 kilogramus grybų. „Krembliams“ atiteko ir komandos, surinkusios daugiausiai baravykų, titulas. Krembliečiams pavyko rasti daugiau kaip pusšimtį pušyninių baravykų. Vyriausiasis čempionato teisėjas Varėnos vicemeras Alvydas Valeiša, susižavėjęs Paluknio grybautojais prabilo, kad kitais metais gal reikėtų rengti du čempionatus – profesionalų ir mėgėjų.

Antroji vieta ir sidabro medalis įteiktas kauniečių komandai „Valentinas“, surinkusiai beveik 26 kilogramus grybų, trečiąją pelnė Darbo partijos Vilniaus skyriaus komanda. Jų krepšiuose buvo apie 20 kilogramų. Asmeninėje įskaitoje absoliučiu nugalėtoju pripažintas vilnietis Arūnas Panavas, prigrybavęs daugiau kaip 10 kilogramų.

Kaip ir kasmet, kol grybautojai grybavo, vyko sporto varžybos, automobilių paroda ir motociklininkų parodomoji programa, meno kolektyvų koncertas, Dzūkijos ir Suvalkijos kaimo kapelų varžytuvės, kitokios linksmybės. Medžio drožėjai triūsė prie skulptūrų varžybose „Dzūkelis“. Aukcione, kuriame aktyviai dalyvavo ir ministrės Prunskienė su Vilija Blinkevičiūte, buvo parduotos penkios skulptūros. Už garliaviškio Adolfo Teresiaus medinį „Pulkaunyką“

gauti 1750 litų buvo skirti paremti dviem neįgaliems Varėnos rajono menininkams – dailininkui Albertui Lisovskiui, negalinčiam vaikščioti, ir nereginčiai šviesos poetei Laimai Navickaitei,

kad ji galėtų savo poezijos knygelę. Be to, kiekvienas norintis galėjo paremti asmeniškai.

Be linksmybių šventėje nestigo ir praktinių patarimų. Buvo galima sužinoti, kad juodkotės meškutės nuoviru galima rudai nudažyti vilną ir šilką, o raudonai – tokius audinius dažo nuosėdis. Šeimininkės noriai dalijo dzūkiškų patiekalų receptus, sakydamos ne tik kokių produktų reikia, bet ir kaip juos derinti. Mugėje kiekvienas galėjo rasti akiai mielą, reikalingą daiktą, į namus parnešti lauktuvių medaus, grybų, uogų, pyragų ir kitokių gardumynų, o sodininkai išsirinkti reikalingą sodinuką ar dekoratyvinį augalą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.