Geriausi fotorobotų sudarytojai – vaikai

Lietuviams kriminalistams, turintiems kanadiečių sukurtą kompiuterinę programą, kartais prireikia ir senosios tarybinės metodikos

Kauno vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos tyrimo tarnybos specialistas Egidijus Žiška atsinešė du, maždaug po 5 kilogramus, sveriančius lagaminėlius.

„Jau kelerius metus fotorobotams sudaryti turime naują kanadiečių kompiuterinę programą, tačiau kartais mums labai padeda ir senieji metodai”, – pradaręs lagaminus šyptelėjo kriminalistas.

Dailininkai jau nereikalingi

Šiais laikais jau nereikia, kaip kažkada pirmiesiems fotorobotus pradėjusiems sudarinėti britams, samdyti dailininko, kuris iš žmogaus pasakojimų nupiešdavo draugišką šaržą primenantį įtariamojo portretą.

Lietuvoje šiuo metu naudojama kanadiečių sukurta programa „Faces” („Veidai”). Priklausomai nuo liudininko atminties, šia nauja kompiuterine programa fotorobotą galima sudaryti per 40-60 minučių.

„Beveik viskas priklauso ne nuo mūsų darbo, o nuo liudininkų atminties: kiekvienas kompiuteriu mokantis dirbti žmogus, pasimokęs dvi dienas, šia programa gali sudaryti fotorobotą”, – tikino policininkas. Po to iš atidaryto lagaminėlio, kuriame saugomas dar tarybinių laikų fotoroboto rinkinys ėmė traukti plėveles su tušu išpieštomis veido dalimis: nosimi, lūpomis, ūsais, viršutine, apatine galvos forma, akimis, barzdomis, lūpomis…

Škotai sukūrė naujovę

Neseniai Škotijos universiteto mokslininkai sukūrė algoritmus fotorobotui sudaryti. Tam tikslui buvo naudojami genetiniai algoritmai: panašūs taikomi projektuojant „Formulės 1” bolidus ar išrenkant lydinius. Naujoji programa remiasi duomenimis apie nusikaltėlio lytį, rasę ir plaukus, kuriuos įsimena nukentėjęs asmuo. Programa pasiūlo devynis skirtingus atvaizdus, iš kurių liudytojas išrenka panašiausią. Po to toliau vykdomos vadinamosios veido gentinės mutacijos. Naujasis veido „rinkinys” pateikiamas per kelias sekundes. Jei pastebimas idealus kurios nors veido dalies sutapimas, jis fiksuojamas, ir į tai atsižvelgiant vykdomos tolesnės mutacijos.

„Ne, mes dar tokios programos neturime, – išgirdęs apie škotų mokslininkų atradimą papurtė galvą E.Žiška. – Tam reikės laiko: ir įsigyti, ir išmokti valdyti tokią programą. Tačiau dabartinė kanadiečių fotorobotų sudarymo programa paplitusi daugelyje šalių. Beje, neseniai ją pradėjo naudoti ir rusai”.

Vyrų šukuosenos – ir iš moterų duomenų bazės

Kanadiečių sudarytoje programoje yra ir daug lietuviams neįprastų afroamerikiečių veido bruožų, įmantrių šukuosenų, tad kartais kriminalistai neranda reikiamų veido detalių arba šukuosenų. Šiaurės Amerikos specialistų sudarytoje programoje buvo sunku rasti tinkamų šukuosenų tipažų, kai lietuviai vyrai buvo pamėgę trumpas šukuosenas. Dabar, kai stipriosios lyties atstovai pradėjo auginti ilgesnius plaukus, tenka pasinaudoti ir moterų duomenų baze.

Kanadiečių sumanytoje kompiuterinėje programoje yra pasiūlyta net 976 akių formos, 1248 nosies, 322 ausų formos su viršutine galvos dalimi, 1028 apatinės galvos dalies su žandikauliu variantai…

„Tačiau kartais naudojamės ir šiais lagaminėliais, – šyptelėjo E.Žiška ir ant permatomos plėvelės vieną ant kito dėjo ūsus, akis, plaukus. Tol, kol sudarė veidą. – Šiuo būdu naudojomės tarybiniais laikais. Tiesa, taip sudaryti fotorobotą užtrunka daug ilgiau – nuo 2 iki 3 valandų. Liudininkas išrenka tinkamą veidą, jį suklijuojame ir padauginame”.

Reikia gražesnio arba piktesnio

„Akys – sielos veidrodis, – žinomą posakį pakartojo specialistas. – Pirmiausiai fotorobotą pradedame sudaryti nuo galvos formos, plaukų ir akių. Jei žmogus nepamena įtariamojo akių, fotorobotas retai būna sėkmingas. Blogai, kai įtariamasis būna su saulės akiniais. Taip pat labai svarbu nosies forma”.

Geriausiai fotorobotą sudaryti po įvykio praėjus 1-2 dienoms. Iškart – blogai, nes žmogus dar būna streso būsenos, pasikliauja emocijomis, o jei vėliau – pradeda fantazuoti.

Šyptelėjęs kriminalistas pripažino, kad kartais žmonės sudarydami fotorobotą pasiduoda jausmams. „Jis labai panašus, bet buvo gražesnis”, – sudariusios fotorobotus apie vyrus dažnai sako moterys. Moterys – dėmesingesnės nei vyrai, ypač gerai įsimena kitų moterų šukuosenas, makiažą, aprangą. Tačiau daugiau fantazuoja.

„Nusikaltėlis būtent toks ir buvo. Tik padarykite piktesnes akis, blogesnį žvilgsnį, – kartais apie įtariamuosius sako liudininkai. Vyrai – konkretesni. Jei kažko nepamena – taip ir sako.

Liudytojai geriausiai pamena išskirtinius veido bruožus, randus, akis, nosį. Tik apie 10 procentų žmonių, pasak kriminalisto, puikiai įsimena lūpų formą, nes bendraujant su žmonėmis dažniausiai žiūrima į akis, į lūpas – rečiau.

Keli liudytojai – keli fotorobotai

Kauno VPK KP tyrimo tarnybos specialistas nustebino faktu, kad geriausiai fotorobotus sudaro vaikai arba paaugliai.

„Kai ateina 12-16 metų vaikai, jau žinome, kad tikriausiai jie neapsiriks, – tikino E.Žiška. – Su vaikais lengva: jie tiksliai įsimena veido bruožus, nebando fantazuoti. Neblogai fotorobotus sudaro ir tiksliuosius mokslus studijuojantys žmonės. Sėkmingai juos sudarė keli policijai padėję docentai. Sunkiau veidus pamena senyvo amžiaus žmonės”.

Sudarytas fotorobotas laikomas sėkmingu, jei jis atitinka ne mažiau kaip 70 procentų tikrojo veido bruožų. Jei ateina keli liudytojai, kriminalistai sudaro atskirus fotorobotus, po to atrenka sutapusias detales.

„Praktika rodo, kad vieną fotorobotą keliems žmonėms sudarinėti sunku, nes jie nurodo skirtingus bruožus. Sudarę fotorobotą dar kartą pasiteiraujame, ar galima kažką patikslinti, tobuliname”, – apie darbo specifiką kalbėjo E.Žiška.

Nusikaltėlis buvo panašus į kriminalistą

Kriminalistas nusijuokė prisiminęs situaciją, kai mokydamasis dirbti naująja programa pabandė sudaryti savo žmonos fotorobotą.

„Turbūt prasta mano regimoji atmintis, nes nepavyko. Šį eksperimentą tęsiau pasiėmęs žmonos nuotrauką”, – juokėsi E.Žiška.

Kartą kriminalistus pralinksmino vienas liudytojas. Padėdamas sudaryti fotorobotą jis staiga bakstelėjo pirštu į priešais sėdėjusį kriminalisto kolegą: „Nusikaltėlis buvo labai panašus į tave!” Tačiau linksmų atvejų sudarant fotorobotus pasitaiko itin retai. Dažnai tenka išklausyti žmonių bėdų ar gyvenimo istorijų, politikavimo. Per metus vien tik Kaune sudarantys apie 120-140 fotorobotų, kurių maždaug 95 procentai – vyrų veidai, kriminalistai juos išsiuntinėja kitiems darbuotojams ir nedažnai sužino, padėjo darbas ar ne.

„Tačiau visuomet malonu, kai specialistai, gavę fotorobotą, savo kartotekoje radę įtariamojo nuotrauką, išgirsta liudytojo žodžius: „Taip, čia – jis”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.