Fantastiški balsai atsisveikino bisų paradu

Pirmą kartą Kaune viešėjusi legendinė britų grupė „The Swingle Singers” yra susižavėjusi lietuvių „LT United” artistiškumu

Daugiau nei 40 metų neblėsta puikios vokalinės grupės „The Swingle Singers” populiarumas. Aštuonių dainininkų pasirodymai vyksta sausakimšose pasaulio koncertų salėse. Tokia buvo ir VDU Didžioji salė sekmadienį. Publika klausėsi ne tik a cappella atliekamų dainų, bet ir kūrinių, kuriuos „The Swingle Singers” interpretavo drauge su Lietuvos valstybiniu orkestru, diriguojamu Gintaro Rinkevičiaus.

Dainuoja ir šypsosi, rodos, tau vienam

Ansamblio „The Swingle Singers” pavadinimą šiandien žino ir profesionalai, ir muzikos mėgėjai. Šios vokalinės grupės repertuaras – neįtikimai platus: klasikos aranžuotės, džiazo ir roko kūriniai, muzika iš kino filmų. Aštuoni ansamblio dalyviai – 2 sopranai, 2 altai, 2 tenorai ir 2 bosai – kuria tikrą garsų ir spalvų fejeriją, interpretuodami J.S.Bachą, bitlų dainas ar muziką iš kino filmų „Žvaigždžių karai”, „Rožinė pantera”.

„The Swingle Singers” dainavimas pasižymi neįtikimai aukšta kultūra, tęsiančia ir pabrėžiančia gražiausias britų muzikavimo tradicijas: nepriekaištingą skonį, saiką, humorą, lengvą ironiją, gesto ir judesio svarbą bei jų eleganciją. Dainininkai puikiai bendrauja su visa klausytojų sale, bet kartu geba sukurti tokią jaukią ir kamerišką nuotaiką, jog atrodo, kad jie dainuoja ir šypsosi tik tau vienam. Jiems dainuojant nėra jokių „perspaudimų”, nereikalingų efektų, draikymosi ar isterijos – savybių, kuriomis gana dažnai piktnaudžiauja mūsų dainininkai.

Nusibodo pritarti roko dainininkams

Grupė „The Swingle Singers” susikūrė praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje Paryžiuje, kai vokalistams nusibodo dirbti už nedidelį atlygį pritariant roko dainininkams. Kartą pasiėmę J.S.Bacho chrestomatinį rinkinį – „Gerai temperuotą klavyrą” – muzikantai suprato, kaip šią klavišiniams instrumentams skirtą muziką galima padainuoti. Populiarumo „The Swingle Singers” sulaukė po pirmųjų įrašų – 1963 m. išleista pirmoji plokštelė be perstojo buvo sukama įvairiose radijo stotyse, įkopė į pirmąją vietą įrašų dešimtuke, o šimto geriausiųjų sąraše išsilaikė visus metus. Grupę įkūręs Vadas Svinglas (Ward Swingle) buvo ne tik puikus vokalistas, bet ir muzikos klasikos aranžuotojas.

Per keturias dešimtis metų nesyk keitėsi šios grupės vokalistų sudėtis, tačiau visą laiką joje dainavo ir tebedainuoja vien tik profesionalai, baigę studijas prestižinėse Europos aukštosiose muzikos mokyklose. Dabartinės grupės meno vadovas Tomas Bjulardas (Tom Bullard), kaip ir jo pirmtakas, yra puikus muzikos aranžuotojas. Aksominio boso savininkas Tobias Hagas (Tobias Hug) po koncerto tikino, kad „grupė nepaprastai didžiuojasi, turėdama du tenorus, baigusius Kembridžo universiteto muzikos studijas. Sopranas Džiuli Kenč (Julie Kench) yra profesionali operos dainininkė, aš pats mokslus baigiau Vokietijoje. „The Swingle Singers” sudėtis dažnai keičiasi – vieni dainininkai ansamblyje dainuoja kelerius metus, tačiau yra ir tokių, kurie tik prieš tris mėnesius įsiliejo į mūsų gretas”.

Publika ilgai nepaleido nuo scenos

Pirmosios koncerto Kaune dalies, kurioje grupė dainavo a cappella, lyrine kulminacija tapo Didonės rauda iš operos „Didonė ir Enėjas” (aranžuotės autorius – grupės meno vadovas T.Bjulardas). „Didonė ir Enėjas” – XVII a. kompozitoriaus H.Perselo sukurta opera, iki šiol tebesanti anglų muzikos pasididžiavimo simboliu. Sukrečiančio tragizmo Didonės raudą šįsyk dainavo nuostabi „The Swingle Singers” dainininkė Džoana Maršal (Johanna Marshall), kurios žemas, jautrus ir kilnus altas įtikino kiekvieną klausytoją. Beje, Didonės rauda buvo specialiai šiam koncertiniam turui parengtas britų grupės kūrinys.

Preciziškai tiksliais, skaidriais it kalnų krištolas balsais dainininkai interpretavo V.A.Mocarto kūrybos populiariuosius fragmentus, kuriais, kaip ir dera šiemet, pradėjo savo pasirodymą.

Po antrojoje koncerto dalyje atliktų Dž.Lenono ir P.Makartnio popuri „Sergeant Pepper” publika dar ilgai savo numylėtinių nebenorėjo paleisti. Bisų paradą baigė populiarusis N.Rimskio-Korsakovo „Kamanės skrydis”, atliktas lanksčiai ir teatrališkai, fantastiškai panaudojant visų balsų tembrų galimybes.

Po koncerto boso T.Hago paklausiau, ar grupė „The Swingle Singers” žino nors vieną lietuvišką muzikos kompoziciją. Ir netikėtai išgirdau teigiamą atsakymą: „Matėme ir girdėjome ansamblio „LT United” dainos interpretaciją per Euroviziją. Kūrinio atlikėjai mus tiesiog pakerėjo savo artistiškumu. Kai kitą kartą atvažiuosime į jūsų svetingą miestą, būtinai pasistengsime išmokti ką nors iš jūsų nacionalinio repertuaro”, – pažadėjo legendinės grupės narys.

Po koncertų Vilniaus kongresų rūmuose, Kaune ir Klaipėdoje ansamblio „The Swingle Singers” gastrolių maršrutai nusidrieks į Skandinavijos šalis, Ispaniją, Braziliją ir Estiją.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.