Liustracijos komisijai – maišai dokumentų

Lietuvos piliečių ryšius su Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis tirianti komisija turės nuspręsti, kaip elgtis su keliais šimtais prisipažinimų bendradarbiavus su KGB

Liustracijos komisijos pirmininkė Dalia Kuodytė vakar buvo sušaukusi neeilinį posėdį. Komisijos nariams ji pranešė, kad prieš porą dienų jai buvo atnešta gana daug archyvinių dokumentų.

Anot Kuodytės, dešimtyje dėžių ir dvidešimtyje maišų sudėtas Aukščiausiosios Tarybos įsteigtos laikinosios komisijos Sovietų Sąjungos KGB veiklai Lietuvoje ištirti archyvas. Ši žinia labai nustebino minėtai komisijai vadovavusį Aukščiausiosios Tarybos deputatą Balį Gajauską. Jo teigimu, joks komisijos archyvas nebuvo dingęs.

Vertinga medžiaga

„Noriu pranešti, kad Liustracijos komisija sulaukė vertingų dokumentų, – vakar po susitikimo su Seimo pirmininku Viktoru Muntianu pranešė Liustracijos komisijos pirmininkė. – Tai yra 1991-1992 metais veikusios komisijos, vadovaujamos Gajausko, dokumentacija. Mes nežinome, ar tai visa medžiaga, bet ji labai vertinga. Joje užfiksuoti daugelio žmonių prisipažinimai, rašyti tuometinei komisijai“.

Kuodytė priminė, kad prieš metus Liustracijos komisija buvo išplatinusi viešą kreipimąsi į „visus asmenis, kurie turi archyvinės – dokumentinės medžiagos iš buvusių SSRS KGB archyvų“. „Prašydami geranoriškai bendradarbiauti, garantuojame medžiagą pateikusių asmenų anonimiškumą“, – tuomet tvirtino komisijos nariai. Todėl vakar Kuodytė atsisakė nurodyti, kas jai atnešė tokią daugybę dokumentų.

„Tikrai dar daug kur palėpėse ar rūsiuose mėtosi tokios medžiagos. Vieni tokią medžiagą laiko šantažui, kiti turėdami gerų ketinimų, kad apsaugotų nuo panaudojimo piktam“, – kalbėjo Liustracijos komisijos vadovė.

Ta pati darbo grupė

Kuodytė prisipažino jau porą dienų skaitinėjanti gautus dokumentus. „Medžiagoje yra daug anos komisijos (Gajausko – aut.) darbo grupės užrašų, kur identifikuoti agentai, medžiaga surinkta apie juos. Bet tai pirminė medžiaga ir su ja reikia daug ir nuodugniai dirbti. Juk mes žinome, kad su ta medžiaga turime vėliau eiti į teismą“, – kalbėjo ji.

Beje, Aukščiausiosios Tarybos 1991-ųjų rugsėjį įsteigtoje darbo grupėje, apie kurią užsiminė komisijos pirmininkė, ji pati yra dirbusi. Ši grupė turėjo tvarkyti „KGB veiklos Lietuvoje dokumentaciją“. Be Kuodytės, jai dar priklausė Juozas Starkauskas, Nijolė Gaškaitė-Žemaitienė, Algis Kašėta, Dalius Stancikas.

Nusižengia įstatymui

Kuodytė taip pat pranešė, kad tarp gautų dokumentų yra keli šimtai žmonių laiškų, kuriuose šie prisipažino slapta bendradarbiavę su KGB. Būtent jie kelia daugiausia keblumų Liustracijos komisijai.

Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, jei tų laiškų autoriai nėra buvusių ryšių su KGB deklaravę Liustracijos komisijai, jų pavardės turėtų būti paskelbtos „Valstybės žiniose“. Tačiau, pasak Kuodytės, ji verčiau linkusi nusižengti įstatymui, nei išduoti prisipažinimus rašiusių žmonių pasitikėjimą.

„Dabartinė arba naujos sudėties Liustracijos komisija turėtų spręsti, kaip pasielgti, kad tų žmonių prisipažinimai, kai Lietuvos valstybė juos skatino prisipažinti ir jiems garantavo įvairią apsaugą, būtų laikomi tinkamais jau pagal šį įstatymą. Juk negali valstybė šių žmonių atžvilgiu elgtis nedorai ir nesąžiningai“, – vakar kalbėjo Liustracijos komisijos vadovė.

Ji informavo, kad ir šiuo metu į Liustracijos komisiją ateina žmonės prisipažinti apie buvusį bendradarbiavimą su KGB. „Komisija, iš tiesų galbūt truputėlį teisiškai nusižengdama, stengiasi tų žmonių atžvilgiu elgtis etiškai ir jų pavardžių neskelbia“, – prisipažino Kuodytė.

Visą gautą medžiagą Liustracijos komisija atiduos saugoti į Ypatingąjį archyvą. Vėliau, pasak šios komisijos nario Petro Ragausko, šie dokumentai bus tiriami ir priimami atitinkami sprendimai.

Niekas nedingo

Iš LŽ sužinojęs apie Liustracijos komisijos praturtėjimą Gajauskas buvo gerokai nustebęs. „Pranešėte sensaciją. Čia kažkoks nesusipratimas. Negali būti, – vis kartojo signataras. – Iš mūsų komisijos archyvo nieko nėra dingę. Visi dokumentai saugomi čia, Seime. Galima nueiti ir pasižiūrėti. Koks, sakėte, kiekis? Dvidešimt maišų? Mūsų komisijos archyvas iš viso tokio dydžio nebuvo. Viską sutvarkėme, ką turėjome, ir pridavėme“.

Gajauskas pasakojo, kad svarbiausias jo vadovautos komisijos darbas buvo kuo skubiau iš visų buvusių KGB padalinių į Vilnių suvežti šios sovietinės specialiosios tarnybos archyvus ir juos sutvarkyti. „Apie jokių bylų tyrimą nebuvo kada galvoti. Pirmiausia reikėjo apsaugoti dokumentus, kad jie nedingtų“, – tvirtino signataras.

Jis prisiminė, kad perimant KGB archyvą Tauragėje buvo dingę penki maišai dokumentų. Pasak Gajausko, po poros mėnesių keturi maišai atsirado Klaipėdoje. Ar tuomet kas nors prapuolė, buvęs komisijos pirmininkas nežinojo.

Tačiau Gajauskas pripažino, kad ne visi dokumentai vis dėlto pateko į Seimo ar Ypatingąjį archyvą. Prieš porą metų teisme svarstant dabartinės žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės galimą bendradarbiavimą su KGB, Gajauskas į teismą pats atnešė vieno politikės rašyto dokumento originalą. Nors jis turėjo būti atiduotas į archyvą, tai, pasak Gajausko, nepadaryta, nes nuogąstauta, kad iš archyvo jis gali dingti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.