Vakar įvykusi diskusija dėl galimybės kaip ir anksčiau turėti vieną bendrą atsiskaitymo už visus komunalinius mokesčius knygelę baigėsi be jokių rezultatų.
Į pasitarimą sukviesti komunalines paslaugas gyventojams teikiančių bendrovių vadovai, daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, taip pat daugiabučius gyvenamuosius namus administruojančių bendrovių atstovai išsakė tokias skirtingas nuomones, kad iki šiol egzistavusias vadinamąsias atsiskaitymo knygeles greičiausiai teks pamiršti.
Prie tokios išvados priėjo ir Savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė. Pasak jos, Savivaldybė dažnai nepagrįstai kaltinama nesiimanti jokių priemonių ir taip nelengvai gyventojų mokamų mokesčių naštai palengvinti, tačiau įvykusi diskusija tik dar kartą įrodė, kad rasti kokį nors visas puses tenkinantį šios problemos sprendimo būdą bent jau kol kas mažai realu. „Šiandien beveik visos gyventojams paslaugas teikiančios įmonės yra privačios, tad priversti jas kokiu nors būdu susitarti – ne Savivaldybės galioje”, – sakė J. Simonavičiūtė. Tą patį, pasak valdininkės, galima pasakyti ir apie pinigus iš gyventojų renkančius bankus, savų interesų paiso ir „Lietuvos paštas”. O interesas labai aiškus – kuo daugiau uždirbti.
Per pasitarimą pristatytos metodikos, kaip būtų galima supaprastinti ir, svarbiausia, atpiginti mokesčių surinkimo tvarką pasirodė besančios visiškai „žalios”, tad apie jų įdiegimą galima būtų kalbėti nebent jas patobulinus.
Nė vienos komunalines paslaugas teikiančios bendrovės atstovas aiškiai nepasakė, kad vadinamoji bendra knygelė jiems būtų kuo nors naudinga. Priešingai, jai išlikus, kalbėjo jie, problemų tiekėjams tik padaugėtų, o ir gyventojams vargu ar pavyktų sutaupyti. Jei ir atsirastų koks nors vienas informaciją apie suteiktas paslaugas kaupiantis ir iš gyventojų pinigus renkantis bei juos vėlgi paskirstantis centras, už jo paslaugas taip pat tektų mokėti.
Diskutuojant išryškėjo vienintelė reali galimybė sumažinti šiandien bankų ir „Lietuvos paštas” gyventojų jiems mokamų įmokų dydžius – plėsti vietų, kuriose būtų galima apmokėti sąskaitas skaičių. Tai galėtų būti daroma ir prekybos centruose, ir spaudos kioskuose, paslaugų teikėjų kasose, šios prievolės, kaip paaiškėjo, nesikrato ir vadinamosios namų valdos.
Tik atsiradus konkurencijai tarp įmokų surinkėjų, galima būtų tikėtis, kad gyventojai bus mažiau skriaudžiami.