Liaudies medicina kovojant su peršalimu

Peršalimo sukeltų ligų sezonas pasideda, ir sunku likti sveikam, kai visi aplink sloguoja, kosti, čiaudi. Net nepajuntame, kaip ir mums patiems pradeda perštėti gerklę ir „varvėti“ nosis, vadinasi, peršalome…
Kokia tai liga? Bendrasis peršalimas yra ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, sukelianti uždegiminius viršutinių kvėpavimo takų gleivinės pokyčius.

Ligą sukelia rinovirusai, respiraciniai sincitiniai virusai, paragripo virusai, adenovirusai ir kt. Infekcija perduodama per užkrėstą sekretą oro lašeliniu būdu ar per rankas.

Peršalimui būdingi šie požymiai:

1. Sloga – kurios metu būna užgulta nosis, teka sekretas, pradžioje vandeningas, vėliau gleivėtas, gali būti su pūlių priemaišomis.
2. Peršti ar skauda gerklę.
3. Galimas akių ašarojimas, kosulys, nedidelis karščiavimas, bendras organizmo silpnumas.

Liga prasideda ūmiai, atsiranda nazofaringito požymių. Jei komplikacijų nėra, pasveikstama per 4–10 dienų.
Sumažinti nemalonius peršalimo simptomus ir pagreitinti pasveikimą galima pasinaudojus per daugelį metų sukaupta liaudies medicinos išmintimi – jos siūlomais receptais, arbatomis ir priemonėmis nuo peršalimo.

Cheminiai vaistai, skirti peršalimui gydyti, dažnai sukelia daug nepageidaujamų reakcijų (didelės paracetamolio dozės veikia hepatotoksiškai, kai kuriuose sudėtiniuose vaistuose nuo peršalimo yra slopinamuoju, migdomuoju poveikiu pasižyminčių medžiagų). Vaistiniai augalai, jų arbatos, pagaminti iš gamtinės žaliavos, pasižymi švelnesniu poveikiu organizmui, jie lengviau pasisavinami. Šios priemonės labai retai sukelia nepageidaujamas reakcijas, todėl jas be baimės galima vartoti tiek vaikams, tiek suaugusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms. Dėl minėtų priežasčių geriau rinktis natūralias priemones peršalimui gydyti:
• Arbatas su vaistažolėmis – liepžiedžiais, aviečių lapais, ramunėlių žiedais, čiobreliais, melisų lapais, juodųjų serbentų šakelėmis, šalaviju, šeivamedžio žiedais (vaistinėse yra šių vaistažolių arbatų mišinių), arbatą su citrina.
• Karštas vonias ar voneles kojoms, rankoms su įvairiomis vaistažolėmis, druska. Inhaliacijos su ramunėlių nuoviro garais.
• Seniai žinoma medaus, ypač liepų, reikšmė peršalusiems. Kvėpavimo takų ligoms gydyti medus gali būti vartojamas kaip vidinis vaistas, jį galima čiulpti, gerti kartu su vaistažolių nuovirais, ištirpinus kiek atvėsintame skystyje, kad nežūtų biologiškai vertingos medžiagos, taip pat tinka įpurškimams, inhaliacijoms.
• Alavijo sultis, kurias galima lašinti tiesiai į nosį.
• Nakčiai kojoms rekomenduojama šilta vonelė su druska ar garstyčiomis, po jos reikia apsiauti šiltas vilnones kojines.

Liaudies medicina siūlo dar daug paprastų, veiksmingų ir pigių receptų bei priemonių peršalimui gydyti, visus būtų sunku ir išvardinti.

Prieš

Visos liaudies medicinos siūlomos priemonės ir receptai yra sukurti per daugelį metų, pritaikant vaistingųjų augalų gydomąjį poveikį, ir pagrįsti asmenine patirtimi, kai vaistų nuo peršalimo dar nebuvo. Šios priemonės veikia švelniai, bet lėtai, tad tokiu būdu galima gydytis tik turint labai daug laisvo laiko arba kai peršalimas nestiprus ir tik prasidėjęs.

Visų pirma – arbatėlių, jų mišinių, vonelių, inhaliacijų ruošimas užima daug laiko.
Antra – arbatas, o ypač arbatų mišinius, reikia mokėti tinkamai paruošti, žinoti vaistažolių mišinių sudedamąsias dalis ir proporcijas.
Trečia – kai yra tiek naujų veiksmingų vaistų, kurių galima vartoti net atsižvelgiant į peršalimo sukeltus simptomus – kai yra tik sloga; sloga ir kosulys; sloga, kosulys, galvos ir gerklės skausmas, tikrai neverta gaišti laiko su arbatėlėmis.
Be to, esant aukštai temperatūrai, sausam stipriam kosuliui ar raumenų skausmui, tikrai neapsieinama be antipiretikų, kosulį slopinančių vaistų ar analgetikų.
Kadangi peršalimą sukelia virusai ir bakterijos, kurie labai greit prisitaiko prie nuolat kintančių sąlygų, todėl kartais šį negalavimą sunku išgydyti net ir vaistais, jis komplikuojasi sinusitu, vidurinės ausies uždegimu, apatinių kvėpavimo takų infekcija. Peršalimo atveju komplikacijos dažniausiai būna žmonėms, kurių imunitetas susilpnėjęs, vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, tad pasikliauti vien liaudies medicinos priemonėmis ir rizikuoti savo sveikata neverta.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.