Kupiškio rajono Puožo kaime gyvenantis Bronius Nedveckas ilgai neužmirš šią vasarą jį netikėtai užgriuvusių bėdų.
70-uosius metus einantis vyras, iki šiol nesiskundęs sveikata, nuo vaikystės išmokęs bitininkauti, 30 metų medžiojantis, įpratęs būti gamtoje ir nekreipęs dėmesio į jokius geliančius gyvius, nuo šiol sako kaip velnias kryžiaus bijantis erkių.
Šio kraujasiurbio vabzdžio įkandimas ne tik pasmerkė B.Nedvecką baisioms kančioms, bet ir užminė mįslę jį gydžiusiems bei operavusiems, tačiau taip konkrečios diagnozės ir nenustačiusiems Panevėžio medikams.
Dabar B.Nedveckas jau atsigavęs ir bebaigiąs pamiršti visus vargus.
„Panevėžio ryto” korespondentė senoje jo sodyboje šeimininką aptiko besidarbuojantį prie avilių.
„Per tas savo ligas suvėlavau avilius paruošti žiemai, dabar tik suskubau”, – guodėsi koriais nešinas B.Nedveckas.
Pasikalbėti su apie jį ištikusius negalavimus vyras sutiko, kad kitus žmones perspėtų nebūti lengvabūdžius.
„Atrodo, kas čia tokio, įkando erkė, ištraukei, ir tiek bėdos. Tačiau pats savo kailiu patyriau, kad gali būti ir kitaip. Nesuskaičiuočiau, kiek kartų per gyvenimą mane yra kandžiojusios tos kraujasiurbės ir medžiojantį, ir grybaujantį, bet šįkart viskas buvo kitaip”, – sakė pašnekovas.
Niežulys tapo nepakeliamas
Vieną dieną liepos pabaigoje B.Nedveckas su žmona išsirengė į netolimą Puodžgirio mišką aviečiauti.
Prisirinkę uogų, sutuoktiniai parėjo namo. Kitą dieną vyras pajuto niežulį kairėje pažastyje.
Apžiūrėjęs aptiko ten įsisiurbusią mažytę erkę. Pincetu ją ištraukė ir tikėjosi visą reikalą užmiršti.
„Bet kitą dieną pajutau baisų niežulį. Kūną pradėjo berti raudonais spuogais, net veidas ištino. Nebegalėjau ir atsisėsti. Baisiausia būdavo naktimis, toks niežėjimas, kad, rodos, šoktum iš lovos ir lėktum laukais”, – patirtą siaubą iki šiol prisimena Puožo kaimo gyventojas.
Nieko nebelaukdami namiškiai puolė ieškoti medikų pagalbos.
Pradėjo gelti limfmazgį
Kupiškio odos ligų gydytoja tuo metu atostogavo, tad staiga sunegalavusį tėvą pas save parsivežė Panevėžyje gyvenantis sūnus. B.Nedveckas buvo paguldytas į Panevėžio ligoninę.
Varginantys neaiškios ligos simptomai sunkiai pasidavė gydymui. Odos išbėrimai mažėjo labai pamažu, niežulys vis nesiliovė. Maža to, pradėjo gelti kairiosios kojos kirkšnį.
Medikai kupiškėnui atliko daugybę tyrimų, įtardami, kad erkė galėjo apkrėsti kokia infekcine liga.
Netrukus paaiškėjo, kad prasti ligonio kraujo tyrimo duomenys. Vyras buvo paguldytas į chirurgijos skyrių, jam išoperuotas limfmazgis.
Pasak B.Nedvecko, po operacijos jo būklė pradėjo taisytis, sumažėjo odos išbėrimai ir niežulys.
Ligos neįvardijo
Tačiau medikai kupiškėnui taip ir nepasakė konkrečios diagnozės.
Esą tyrimai neparodė, kad tai esanti Laimo liga ar erkinis encefalitas, bet neatmetė galimybės, kad visa ko kaltininkė yra būtent erkė.
Šiuo metu jau žvaliai besijaučiantis B.Nedveckas parodė korespondentei tepaliukus ir vaistininkų padarytą skystą mišinį, kuriais dar tepa spuogų randus.
Ilgą gydymą atlaikiusiam Puožo kaimo gyventojui dar teks apsilankyti pas Kupiškio odos ligų gydytoją Nijolę Zulonienę.
Galimos alerginės reakcijos
Kupiškio konsultacinės poliklinikos odos ligų gydytoja N.Zulonienė „Panevėžio rytui” sakė, kad jai nedažnai tenka gydyti ligonius, kuriuos sukandžiojo erkės, nes jie pirmiausia siunčiami pas infekcinių ligų specialistus.
Tačiau gydytoja patvirtino, kad po erkių įkandimų gali būti labai stiprios alerginės reakcijos, nebūtinai susijusios su infekcinėmis ligomis.
Tokiu atveju patarimas vienas – nedelsiant kreiptis į gydytojus.
Būna, kad kaimo žmonės pas odos gydytoją ateina po žiemos, iškankinti įvairių odos negalavimų, bendro silpnumo, ir prisimena, kad rudeniop ištraukė kelias erkes, matė paraudimus, bet tikėjosi, jog praeis.