Girtaujančių nepilnamečių barmenas neprivalo ganyti

Alkoholinių gėrimų pardavėjas, kilus abejonėms, turi teisę iš jaunuolio pareikalauti asmens amžių liudijančio dokumento. Tačiau pardavėjas, dirbantis viešojo maitinimo įstaigoje, neįpareigotas kontroliuoti, ar jaunesni nei 18 metų asmenys vartoja alkoholinius gėrimus. Tuo pasirūpinti turi policija.

Administracinės teisės pažeidimų kodekso 178 straipsnis skelbia, kad žmonės už alkoholinių gėrimų ir kitų svaigalų, pagamintų naudojant spiritą, vartojimą gatvėse, stadionuose, skveruose, parkuose, visų rūšių viešajame transporte ir kitose vietose arba girto pasirodymą viešosiose vietose yra baudžiami.

Panevėžio miesto policijos vyriausiojo policijos komisariato 1-ojo PK viršininko pavaduotojas Romualdas Inčiūra (nuotraukoje) įspėja, kad, pirmą kartą nusižengus 178 straipsniui, piliečiai gali būti įspėti arba nubausti nuo 30 iki 50 litų. Jeigu per metus už tą patį žmogus baudžiamas antrą kartą, jam gali būti skirta bauda nuo 50 iki 100 litų. Trečią kartą įkliuvęs žmogus gali gauti baudą nuo 150 iki 300 litų.

Gerti iš stiklinės taros draudžiama

Išskirtiniais atvejais įstatymas numato galimybę vartoti alkoholinius gėrimus viešosiose vietose. Tai leidžiama daryti lauko kavinėse. Be to, ir šventinių renginių metu, kurie vyksta stadionuose ar aikštėse. Renginio vietoje gali gerti žmonės, kai prekybininkai turi leidimą pardavinėti gėrimus, supilstytus į vienkartinę tarą, tačiau už renginio teritorijos viešai gerti alkoholinių gėrimų net ir iš vienkartinių indų neleidžiama. Dažniausiai taip parduodamas alus. Gerti iš stiklinės taros neleidžiama niekur.

Jaunuolius kontroliuoja policija

Alkoholinių gėrimų pardavėjas, jeigu parduodant jam kyla abejonių dėl kliento amžiaus, turi teisę pareikalauti asmens amžių liudijančio dokumento. Tačiau viešojo maitinimo įstaigos pardavėjas negali būti įpareigotas kontroliuoti, ar jaunesni nei 18 metų asmenys vartoja alkoholinius gėrimus šioje įstaigoje.

Anot R.Inčiūros, miesto viešojo maitinimo įstaigose, baruose ir kavinėse yra atliekami reidai, kurių metu tikrinami nepilnamečiai, vartojantys alkoholį. „Viešosiose įstaigose pažeidimų pasitaiko labai retai. Tokiose įstaigose darbuotojai nepilnamečiams alkoholio tikrai neparduoda“, – užtikrino R.Inčiūra.

Be to, girtų nepilnamečių iki šešiolikos metų pasirodymas viešosiose vietose, taip pat gėrimas alkoholinius gėrimus užtraukia baudą tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo penkiasdešimties iki šimto litų.

Inspektoriaus teigimu, nuo 16 iki 18 metų jaunuoliai atsako patys už save. Todėl už alkoholio vartojimą viešojoje vietoje jie gali būti nubausti nuo 30 iki 50 litų.

Nepilnamečiams padeda suaugusieji

Nors viešosiose įstaigose nepilnamečiams alkoholis neparduodamas, anot R.Inčiūros, yra kita problema – nepilnamečiams alkoholį perka vyresnio amžiaus žmonės. „Jaunuoliai, ypač 16 metų, pasinaudoja kitais dažniausiai girtaujančiais asmenimis. Nepilnamečių paprašyti nupirkti svaigiųjų gėrimų, žmonės ne tik kad neatsisako, bet dar ir už paslaugą vieno lito paprašo“, – PB pasakojo R.Inčiūra.

Pagal 180 straipsnį, už alkoholinių gėrimų nupirkimą ar kitokį alkoholio perdavimą nepilnamečiams asmenys yra baudžiami nuo 100 iki 250 litų. Inspektoriaus duomenimis, šiais metais už tokius pažeidimus buvo sulaikyti devyni pažeidėjai.

Naktį prekyba uždrausta nebus

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis parlamentaras Petras Gražulis parengė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriose buvo numatoma apriboti prekybos alkoholiu laiką.

Alkoholiniais gėrimais, kurių stiprumas neviršytų 8,5 procento, P.Gražulis siūlė leisti prekiauti nuo 8 iki 23 valandos, o stipresniais – nuo 10 iki 22 valandos. Taip pat P.Gražulis siūlė apriboti ir stacionarių prekybos įmonių specializuotų alkoholinių gėrimų prekybos skyrių darbo laiką – kur alkoholiu siūloma leisti prekiauti tik nuo 11 iki 20 valandos. Tačiau Seimo Ekonomikos komitetas nesutiko, kad būtų uždrausta prekyba alkoholiu naktį.

R.Inčiūra teigė, kad sprendimas uždrausti alkoholiu prekiauti naktį būtų teisingas. „Jaunuoliai svaigiuosius gėrimus dažniausiai vartoja vakarais ar naktimis. Apsvaigę nuo svaigiųjų medžiagų jie tampa agresyvūs, kyla konfliktai, o tai didina nusikalstamumą“, – sakė inspektorius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.