Mero bendraklasio verslui valdiškų pinigų negailima

ėl Fredos miesteliui Savivaldybės atseikėtų 2,6 milijono litų Kaunui gali būti sumažintas finansavimas iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos

Iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos Fredos miestelio gatvėms ir šaligatviams įrengti per dvejus metus skirta 2,6 milijono litų.

Po Vidaus audito skyriaus išvadų paaiškėjo, kad visi darbai atliekami neturint nei projekto, nei statybos leidimo. Šį miestelį stato bendrovė „Beržolė”, su kuria siejamas įtakingas miesto Tarybos narys liberalcentristas, mero Arvydo Garbaravičiaus buvęs klasės draugas Arvydas Žilevičius.

„Jeigu pasitvirtins įtarimai, kad iš direkcijos gautos lėšos panaudotos ne pagal paskirtį, Kaunui kitais metais galime atitinkamai sumažinti skiriamų pinigų kiekį. Manau, kad šį klausimą reikės svarstyti aukščiausiu lygiu kartu su Susisiekimo ministerijos atstovais”, – teigė Lietuvos automobilių kelių direkcijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimantas Jaraminas.

Stebinantis dosnumas

Vidaus audito skyrius dar kovą pateikė ataskaitą, kad Fredos miestelyje iš direkcijos gautos lėšos gali būti naudojamos netinkamai. „Nėra projekto, todėl negalime nustatyti, kur privati valda, o kur valstybinė teritorija. Būtent dėl to negalime teigti, kad lėšos panaudotos pagal paskirtį. Už valdiškus pinigus nutiestos ne tik gatvės ir šaligatviai. Radome teritorijų, kur trinkelės išklotos iki pat garažo vartų”, – teigė Vidaus audito skyriaus vedėja Stasė Rožukienė.

Kauno politikai prieš keletą metų priėmė sprendimą, kad iš bendrovės „Beržolė” būtų išpirktos gatvės, šaligatviai. Jau tuomet būta kalbų, kad tik A.Žilevičiaus įtaka padėjo įvykdyti tokį sandorį. Iki šiol nė vienam Kauno verslininkui, kuriančiam privačius gyvenamuosius kvartalus, nepavyko Savivaldybei perduoti neišasfaltuotų gatvių ir neįrengtų šaligatvių.

Sudaromos išskirtinės sąlygos

Prieš septynerius metus Vytėnuose pirmąjį privatų gyvenamųjų namų kvartalą įrengęs verslininkas Povilas Giedrys teigė, kad į infrastruktūrą tenka investuoti nemažas lėšas. „Niekas mums nei siūlė, nei skyrė tam lėšų. Negirdėjau, kad ir kitus verslininkus taip remtų Savivaldybė. Mums sunku net perduoti jau įrengtą infrastruktūrą, nes reikalaujama papildomų mokesčių”, – sakė verslininkas.

Paklaustas apie investicijas į Fredos miestelį, P.Giedrys teigė, kad jo tai per daug nenustebino. „Kadangi savininkas yra miesto Tarybos narys ir mero klasės draugas, tai tokie dalykai jau pradeda nestebinti. Tiesiog svajonių verslas”, – teigė P.Giedrys.

Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Ramūnas Noreika vakar negalėjo paaiškinti, kodėl Kauno miesto savivaldybės administracija iš privačių verslininkų įsigijo nesutvarkytas Fredos miestelio gatves ir skubiai šiems darbams numatė skirti 2,6 milijono litų.

„Tai jau klausimas ne man. Taip nutarė miesto Taryba. Gal tai buvo pirmas kartas? Nežinau, ar iki tol miestas išpirkinėjo gatves”, – sakė R.Noreika. Vėliau valdininkas pripažino, kad iš kitų verslininkų buvo įsigytos jau sutvarkytos gatvės su apšvietimo stulpais.

Bendramokslio neproteguoja?

Kauno meras Arvydas Garbaravičius vakar neigė, kad proteguoja buvusio klasės draugo ir partijos kolegos A.Žilevičiaus verslą.

„Tūkstantąjį kartą pareiškiu, kad su A.Žilevičiumi manęs nesieja joks bendras verslas. Jam tai puiki reklama. Visus bandote įtikinti, kad jis atstovauja Kaunui. Dar kartą pakartosiu: su A.Žilevičiumi neturiu bendrų reikalų”, – „Kauno dienai” sakė A.Garbaravičius.

Užsiminus, kad Fredos miestelis sulaukė išskirtinio miesto valdžios dėmesio, meras nuo tiesaus atsakymo išsisuko. „Nežinau, kodėl šis kvartalas išskirtas. Meras negali vadovautis gandais. Būtent todėl dar vasarį, gavęs tarpines Vidaus audito skyriaus išvadas, kreipiausi į Specialiųjų tyrimų tarnybą”, – sakė A.Garbaravičius.

Dėl susidariusios situacijos meras kaltę buvo linkęs versti Savivaldybės administracijai. Tuo tarpu kitus politikus stebina, kad valdininkai nesugeba pasirūpinti duobėtomis miesto gatvėmis, tačiau dosniai skiria pinigų prestižinio kvartalo aplinkai tvarkyti.

Išvadų nematė

Bendrovės „Baltic realty adviser” valdybos pirmininkas A.Žilevičius vakar neigė, kad jam priklauso ir bendrovės „Beržolė” akcijų. Tačiau politikas pripažino, kad Fredos miestelyje jo bendrovė yra pasamdyta kaip konsultantai. Tai jau ne pirmas atvejis, kai „Baltic realty adviser” viešai apsiriboja konsultantų vaidmeniu.

„Miesto Taryba gatves iš „Beržolės” įsigijo 2004-ųjų gegužę, o Tarybos nariu tapau tik gruodį. Tuo metu negalėjau daryti jokios įtakos”, – tikino politikas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad miesto Taryboje yra 41 narys.

A.Žilevičius taip pat neigė, kad už valdiškus pinigus trinkelės paklotos ir privačioje teritorijoje. „Beržolė” už šiuos darbus sumokėjo atskirai. Man nesuvokiami ir auditorių kaltinimai, kad darbai atlikti be projekto. To paprasčiausiai negali būti”, – tvirtino liberalcentristas.

Auditoriai įžvelgė korupcijos apraiškų

Vidaus audito skyriaus išvadose bene daugiausiai dėmesio skirta Komunalinio ūkio skyriaus darbuotojų veiksmams. Nustatyta, kad jie viršijo savo įgaliojimus. Savivaldybės administracija iki šiol neturi Fredos miestelio gatvių ir šaligatvių projekto, o visi darbai vykdomi remiantis bendrovės „Beržolė” parengtu dokumentu.

S.Rožukienės teigimu, kyla įtarimų, kad darbai galėjo būti atliekami ne tik valstybei priklausančioje žemėje, bet ir privačioje teritorijoje. Šaligatviai ir įvažos į kiemus nutiestos iki pat garažo vartų. „Tikėtina, kad tuo padaryta korupcinio pobūdžio veika, kadangi formuojant naujai statomo Fredos kvartalo infrastruktūrą galimai neišvengta privataus ir viešojo sektoriaus interesų susikirtimo”, – teigiama auditorių rašte.

„Kol kas mes dar nematėme išvadų, o apie šį tyrimą tik girdėjome, todėl dabar man būtų sunku, ką nors komentuoti. Jeigu nėra nei projekto, nei statybos leidimo, kyla klausimų ir dėl viešųjų pirkimų procedūrų. Apie tai bus kalbama”, – sakė Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo pavaduotojas R. Jaraminas. Pernai iš direkcijos Kaunas gavo 12,5 milijono litų.

Kaltinimus bando neigti

Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas R.Noreika vakar neigė, kad už valdiškus pinigus buvo tiesiami šaligatviai privačioje valdoje. Jis taip pat nebuvo linkęs sureikšminti, kad darbai buvo atliekami, nors Savivaldybė neturėjo tinkamai parengto projekto, o vadovavosi privačios bendrovės turimu dokumentu.

„Yra tas statybos leidimas. Tiesa, iš pradžių jis buvo išduotas ne Savivaldybės vardu”, – teigė Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas.

Šiuo metu Personalo skyrius atlieka tyrimą ir turėtų įvardyti Savivaldybės administracijos tarnautojus, dėl kurių kaltės iškilo grėsmė, kad miestas gali prarasti apie 2,6 milijono litų.

Žada inicijuoti savo tyrimą

Antikorupcinės komisijos pirmininkas Stasys Žirgulis atkreipė dėmesį, kad miesto Tarybos nario ir įtakingo verslininko A.Žilevičiaus pavardė ne pirmą kartą skamba įtarimų keliančiose istorijose. Prieš keletą metų liberalcentristo vadovaujama bendrovė iš Savivaldybės gana pigiai įsigijo „Apželdinimą”. Dar kadencijos pradžioje bandyta prastumti ir skandalingą archyvo patalpų nuomą, kuri kauniečiams būtų kainavusi apie 70 milijonų litų.

Prieš keletą metų Savivaldybė skyrė 30 tūkstančių litų, kad Fredos miestelyje būtų sukurtas skulptūrų parkas.

„Taip už valdiškus pinigus sutvarkoma privataus kvartalo aplinka. Su kitų verslininkų projektais tokių keistų sutapimų nėra. Be jokių abejonių, mūsų komisija ketina pasidomėti miesto Tarybos nario A.Žilevičiaus veikla. Šiek tiek stebina ir mero požiūris. Jis nuolat kreipiasi į STT ar kitas teisėsaugos institucijas, tačiau nieko negirdime nei apie rezultatus, nei apie kaltus asmenis”, – sakė S.Žirgulis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.