Naujųjų laikų garažo istorija

Vilniečiai Danutė ir Laisvydas Ruškiai filmavo ir fotografavo, kaip statybininkai prieš ekspertų vizitą karštu oru bandė džiovinti nuolat drėkstančias garažo sienas. „Lietuvos žinios” domėjosi, ar įmanoma apsiginti nuo statybininkų broko.

Sovietiniais metais buvo populiarus Rusijos režisieriaus Eldaro Riazanovo filmas „Garažas” – apie žmones, trokštančius įsigyti pastogę automobiliams, ir jų vargus. Mūsų dienomis galima būtų kurti komediją apie statybininkų norą klientams įbrukti garažus. Deja, atvirkščia tik situacija, bet ne statybininkų darbo kokybė.

Apie filmą garažo tema užsiminiau neatsitiktinai: vilniečiams Danutei ir Laisvydui Ruškiams pavyko nufilmuoti ir nufotografuoti statybininkų bandymą išdžiovinti garažo sienas prieš jame apsilankant ekspertams. Pasišovę sučiupti brokdarius gyventojai automobiliu užblokavo duris. Kuo ne siužetas filmui? Ir pagrindinės scenos jau nufilmuotos.

Iš tiesų garažo istorija būtų juokinga, jei ne nuostolinga – sumokėję už garažą 14 tūkst. 913 litų Ruškiai jo iki šiol neturi. Ir, kaip pasirodė, ne jie vieni. Kai kurie sostinės J.Baltrušaičio gatvės 11-ojo namo gyventojai taip pat nepasirašo nekokybiškai pastatytų garažų priėmimo aktų ir iki šiol naudotis jais negali. Kiti, netekę kantrybės kovoti su statybininkais, į garažų sienas nebežiūri.

Garažo kronika

2003 metais Ruškių šeima rezervavo butą sostinės J.Baltrušaičio gatvės 11-ajame name, kurį statė UAB „Andova”. Statytojai jiems pasiūlė įsigyti ir požeminį garažą. Jauni žmonės apsidžiaugė, kad nereikės vargti kasdien ieškant vietos automobiliui ir sutiko iš anksto už garažą sumokėti visą sumą. Tai įvyko 2004 metų liepos mėnesį. Statybininkai vėlavo baigti garažo statybą, bet tiek Ruškiai, tiek jų kaimynai dėl to nesijaudino – įprasta praktika.

Kai statybų bendrovės atstovas paskambino ir pranešė, kad garažas baigtas, Ruškiai panoro jį apžiūrėti. „Galinė patalpos siena buvo šlapia. Paprašėme statybininkų priėmimo ir perdavimo akte įrašyti, kad defektą ištaisys. Tačiau UAB „Andova” atstovas nesutiko su mūsų reikalavimu. Neva jokių papildomų įrašų tame akte negali būti”, – pasakojo Ruškienė.

Naujakuriai atsisakė pasirašyti priėmimo aktą ir iki šiol neturi jokio – nei sauso, nei šlapio garažo.

Bendrauja raštais

Ruškiai, statybininkams neva nesupratus, ko iš jų norima, savo pageidavimus statybų bendrovei ėmė siųsti raštu. Į pretenzijas dėl drėgnų garažo sienų statybininkai nereagavo, bet sąskaitą už bendrų garažo patalpų priežiūrą naujakuriai gavo. Ją atsiuntė namą administruojanti UAB Namų priežiūros centras, kuriam duomenis apie savininkus perdavė gyvenamųjų namų statybos bendrija Nr.475, o ši buvo įkurta namą stačiusios bendrovės. Kai po metų Ruškiai su bendrijos atstovais įėjo į garažą tikėdamiesi, kad statybininkai vis dėlto ištaisė defektus, viduryje patalpos rado telkšančią balą.

„Statybininkai tokie aplaidūs, kad net prieš mums ateinant į garažą neapsižiūrėjo, jog jame telkšo bala. Kai vėl atsisakėme priimti nekokybišką patalpą, pažadėjo defektus ištaisyti. Kieme ties perdangomis apie pusantrų metų buvo iškastos duobės, lyg ir buvo klojama papildoma hidroizoliacija. Tačiau tai negelbėjo. Garažuose vis vien drėgna. Tada pabandėme gauti statybai naudotų medžiagų atitikties sertifikatus bei projektą ir parodyti ekspertams. Statybų bendrovė garažų projekto mums nedavė. Jo neturi, kaip teigia, ir namą administruojanti įmonė. Pavyko gauti tik garažo vartų, silikatinių plytų, perdangų ir naudoto skiedinio atitikties sertifikatus. Nei projekto, nei izoliacinių medžiagų atitikties deklaracijų negavome”, – žmonos pasakojimą tęsė Ruškis.

Bet šeima iš statybų bendrovės gavo dar vieną raštą, kuriame sakoma, kad garažas sutvarkytas ir naujakuriai įspėjami, jog nepasirašę priėmimo akto praras šią patalpą, o statybų bendrovė ieškos kito garažo pirkėjo, kuris Ruškiams gražintų sumokėtus pinigus.

Scenarijus kino filmui

Nematydami išeities teisėti garažo savininkai įspėjo statytojus, jog užsakė nepriklausomą statybų kokybės ekspertizę ir paprašė atrakinti patalpą. „Kai eksperto vizito išvakarėse nulipau į požemį pažiūrėti, kas vyksta garaže, išgirdau ūžesį ir pamačiau, kad visu greičiu sukasi mūsų garažo elektros skaitiklis. Manau, kad buvo įjungtas galingas džiovintuvas. Nufilmavome duris, skaitiklį, užstatėme automobilį, kad niekas negalėtų atidaryti garažo vartų ir išnešti prietaisų, išjungėme elektrą. Kitą dieną statybų bendrovės atstovo sutartu laiku, žinoma, nesulaukėme, raktų negavome, o mūsų automobilis, užtvėręs vartus, stovėjo apie savaitę. Mes juo negalėjome naudotis, tad ilgainiui situacija iš komiškos tapo varginančia. Tam, kad nufilmuotume iš garažo traukiamą džiovintuvą, būtume turėję prie jo net ir miegoti”, – vienas per kitą prisimindami atskirus epizodus pasakojo sutuoktiniai. Tačiau nufotografuoti garaže stovėjusį džiovintuvą sako spėję.

Žiūrės, kas bus

Nutarę apžiūrėti įžymųjį garažą su jį pirkusiais, bet jo neturinčiais savininkais leidžiamės į požemį. Kai kur įvažiavimų sienos ir kampai net saulėtą rugsėjo pavakarę drėgni. Užkalbintas automobilį tvarkantis garažo savininkas Andrius Mačiulis negailėjo karčių žodžių statytojams. „Jūs pažiūrėkite, net ir be eksperto matyti, kad sienos šlapios, tvyro pelėsių kvapas, ventiliacija labai prasta, jeigu iš viso ji veikia”, – braukė per šlapią sieną vyriškis.

278 butus turinčiame name nepatenkintųjų garažų ir butų kokybe yra daug, tačiau, anot Ruškienės, „ne visi tokie atkaklūs kaip mes ir ne visi imasi žygių, kad statytojai ištaisytų defektus”.

Namo gyventojas Aurimas Serva irgi nepasirašė garažo priėmimo akto: „Nors „Andovos” atstovai tvirtina sutvarkę izoliaciją, palauksiu rudens liūčių ir pažiūrėsiu, kaip bus. Šiuo metų laiku sunku įvertinti, ar izoliavo sienas, ar sutvarkė vandens nubėgimo sistemą”, – apibendrino gyventojas. Jis sakė apie „Andovos” darbų kokybę rašęs Statybos inspekcijai, bet atsakymo negavęs.

Yra problemėlių

Su UAB „Andova” generaliniu direktoriumi Antanu Jasukaičiu pasikalbėti nepavyko – biuro administratorė sakė, kad nuolat vyksta pasitarimai. Pavyko paskambinti tik statybos vadovui Kęstučiui Matulevičiui. Jis patvirtino, kad J.Baltrušaičio gatvės 11-ojo namo požeminėje aikštelėje „yra problemėlių”, bet jas statybininkai taiso.

„Prasta hidroizoliacija – ne vien mūsų kaltė, broko pridarė subrangovai, be to, nelabai geri buvo projektiniai sprendimai. Dabar dideliame plote sudėtinga surasti vietas, kur kaupiasi ir pro kur teka vanduo. Mes neatsisakome šalinti defektų”, – konstatavo statybos vadovas. Ir pridūrė, kad namo bendrijos samdoma priežiūros įmonė neturi kompetentingų darbuotojų.

„Į Ruškių garažą vanduo pateko nuo laiptų ir sunkėsi per sienas dėl viršuje nevalyto sniego. Ir priešgaisrinės apsaugos sistema netinkamai prižiūrima”, – sakė statybininkas. Jis priminė, jog įstatymas numato 10 metų garantinį laiką paslėptiems defektams ištaisyti, tad vis vien jie kada nors bus ištaisyti. „Važinėjame į tuos garažus ir dar važinėsime”, – reziumavo Matulevičius.

Jis neneigė ir fakto, kad prieš atvykstant Ruškių kviestam ekspertui buvo bandoma išdžiovinti sienas pučiant karštą orą.

Techninė priežiūra

Namo J.Baltrušaičio gatvėje techniniu prižiūrėtoju buvo Jonas Trainavičius, tuo metu dirbęs 475-oje namų statybos bendrijoje, sukurtoje „Andovos”. Jis sakė, kad po gyventojų skundų statybos bendrovė mėgino taisyti broką, tačiau Trainavičius kaltino namo priežiūros specialistus ir tai, kad žiemą nebuvo valomas sniegas. „Galbūt yra ir statybos broko, bet aiškaus neradome”, – sakė jis.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Statinių statybos priežiūros skyriaus vedėjas Jonas Bevainis paaiškino, jog pagal Civilinį kodeksą namo gyventojų bendrija ar jos atstovai ir statytojas turėtų susitarti dėl terminų, per kuriuos būtų ištaisyti defektai. Iškilus nesutarimams gali būti samdomi nepriklausomi ekspertai, kurių darbą turi apmokėti ekspertų nustatyta neteisioji pusė.

Bevainio nuomone, didelę įtaką statinių kokybei turi įstatymo nuostata leidžianti statybos bendrovėms pačioms samdytis techninį prižiūrėtoją. „Žinoma, rimtos bendrovės reaguoja į priežiūros specialisto pastabas. Tačiau ne visai patikimos ar siekdamos atpiginti statybą, techninę priežiūrą vykdo formaliai. Arba prižiūrėtojas sąmoningai leidžia nukrypti nuo reikalavimų. Techninę statybos priežiūrą turėtų vykdyti nepriklausomas specialistas”, – mano Bevainis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.