Išgrūstieji iš darbo vėl triumfuoja

„Kelio restoranų” bendrovė po vakar įvykusio Apygardos teismo posėdžio neteks dar didesnės pinigų sumos, negu buvo priteista anksčiau.

Dabar ieškovų Indros Čekanauskaitės-Masiokienės ir Mariaus Masioko šeimai buvusi jų darbovietė turės sumokėti beveik 60 tūkstančių litų.

Prieš metus ši suma buvo beveik perpus mažesnė – 37 tūkstančiai litų.

Nuo vakar dienos už kiekvieną darbo dieną išmestai iš darbo moteriai bus priskaičiuojama po 46 litus, iki darbdavė įvykdys teismo sprendimą ir grąžins ją į darbą. M.Masiokas pats paprašė teismo jo negrąžinti į darbą.

Po vieną vidutinį vieno mėnesio atlyginimą – per 1000 litų – teismas ir vėl nurodė sumokėti kiekvienam ieškovui nedelsiant.

Prieš metus tai jau buvo kartą padaryta.

Bendrovei teks sumokėti kelis tūkst. litų ir bylinėjimosi išlaidų, tarp jų ir valstybės skirtai advokatei, gynusiai I. ir M.Masiokus.

Byla tęsiasi rekordiškai ilgai

Bylinėjimasis tarp „Kelio restoranų” ir buvusių šios bendrovės darbuotojų tęsiasi jau rekordišką tokioms byloms laiką – beveik dvejus metus. Aukščiausiasis Teismas yra nustatęs darbo bylų išnagrinėjimo terminą – 2 metus.

Šios bylos tyrimas atskleidė ir vieną akivaizdžią teismų darbo spragą.

Kai pirmą kartą prieš pusantrų metų „Kelio restoranų” bendrovė apskundė Apylinkės teismo sprendimą, jos skundas buvo nepriimtas motyvuojant pavėlavimu.

Tik šių metų pradžioje Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad skundas buvo įteiktas laiku – paskutinę nurodyto termino dieną. Visų metų prireikė, kad būtų išsiaiškintas elementarus dalykas – ar nurodyta paskutinė termino diena yra skaičiuojama imtinai, ar ne.

Prabilo apie „juodąją” kasą

Prieš metus „Panevėžio rytas” jau rašė apie šią itin aktualią daugeliui gyventojų darbo bylą. Ne paslaptis, kad bylinėtis su darbdaviais dėl neteisėto atleidimo dar nedrįsta daugelis panevėžiečių. Ypač su įtakingais ir garsiais verslininkais.

Tačiau tada su žurnaliste kalbėtis I.Čekanauskaitė ir M.Masiokas atsisakė.

Dabar sutuoktiniais per bylinėjimosi laiką tapę ir jau antrojo kūdikio susilaukę jauni panevėžiečiai tapo kur kas atviresni. Jie neslėpė, kad po Aukščiausiojo Teismo sprendimo buvo puolę į paniką, manė, kad esą galinga verslininkė Dalia Kuklierienė galėjo papirkti teisėjus.

Dabar iš darbo išmesta pora yra pasirengusi netgi pasakoti apie esą „Kelio restoranuose” klestinčią „juodąją” buhalteriją. Šiam atvirumui juos paskatinęs praėjusių metų pabaigoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pinigų trūkumo.

Paaiškino ir policijai

I.Čekanauskaitė-Masiokienė ir M.Masiokas, kaip teigė pareiškime Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybai D.Kuklierienė, iš bendrovės pasisavino per 300 litų.

Tuomet policijai sutuoktiniai ir paaiškinę, kad tai ne koks trūkumas, o kasos čekiu neįforminti pinigai, kurie jau seniai atiduoti pačiai D.Kuklierienei į rankas. Darbuotojai aiškino, kad direktorė nurodydavo dalį pinigų neįforminti kasos čekiais ir atiduoti jai į rankas.

„Kai D.Kuklierienė norėjo mane priversti savo noru išeiti iš darbo, liepė pagalvoti apie sūnų, grasino man kalėjimu ir net 3 tūkst. litų trūkumu – esą priskaičiuos tiek pinigų, kiek per visą mūsų darbo laiką jai buvo nunešta „juodųjų” pinigų”, – aiškino išmestoji iš darbo.

Moteris prisipažino labai nustebusi, kad jos darbdavei pakako įžūlumo ieškoti nuo valstybės nuslėptų sumų per policiją. Ir kažkodėl labai pavėluotai – praėjus net pusantrų metų nuo jų išmetimo iš darbo.

Atleido už aplaidumą

„Kelio restoranų” bendrovės ir „Nemuno” kavinės vadybininkų poros bylinėjimosi istorija gana ilga ir paini.

I.Čekanauskaitė „Kelio restoranų” bendrovėje iki atleidimo dirbo šiek tiek daugiau nei vienerius metus, o M.Masiokas dar nebuvo išdirbęs ir metų.

Moteris darbą žinomame restoranų tinkle pradėjo „Romantic” viešbučio-restorano barmene-padavėja, o antrasis – vadybininku „Nemuno” kavinėje. Vėliau I.Čekanauskaitė jos pačios prašymu buvo perkelta į pastarąją kavinę vadybininke.

Užpraėjusių metų rugsėjį per patikrinimą šioje kavinėje buvo rasta netvarka, nešvara. Darbdaviai rado kybančius voratinklius, apdulkėjusį barą, netvarką prekių sandėlyje, taip pat netinkamai pildytus darbo laiko apskaitos žiniaraščius ir konstatavo, kad vadybininkai nereikalavo pavaldinių laikytis darbo saugos bei higienos.

Taip pat po revizijos rasta, kad M.Masiokas padarė per 362 litų trūkumą.

Už tai abiem darbuotojams buvo surašyti papeikimai, abu nušalinti nuo darbo, o po kelių dienų ir visai atleisti.

Tačiau su tokiu „Kelio restoranų” generalinės direktorės D.Kuklierienės sprendimu atleistieji nesutiko. Jie kreipėsi į Darbo inspekciją, ši patvirtino, kad atleidimo procedūra atlikta pažeidžiant įstatymus.

Panaikino nuobaudas

Apylinkės teismas pirmiausia panaikino darbdavio drausmines nuobaudas ieškovams – papeikimus.

Atsakovas neįrodė, kad M.Masiokas buvo supažindintas su vidaus darbo tvarkos taisyklėmis, nes ant tą liudijančio rašto nebuvo jo parašo.

Taip pat nebuvo išsiaiškinta, kuris iš abiejų darbuotojų buvo kaltas dėl netvarkos kavinėje, nes pora dirbo pakaitomis. Liudininkės nurodė tik tai, kad M.Masiokas prastai tvarkėsi kavinėje.

Teismas pripažino, kad abu darbuotojai nuo darbo buvo nušalinti neteisėtai, nes po to nepradėtas joks teisminis tyrimas, o I.Čekanauskaitei apie papeikimą ir nušalinimą netgi nebuvo pranešta. Apie drausmines nuobaudas moteris sužinojo tik iš Darbo inspekcijos raštų.

Skundėsi įklimpę į skolas

I.Čekanauskaitė ir M.Masiokas skundėsi, kad dėl neteisėto atleidimo iš darbo patyrė dvasinių išgyvenimų, nepatogumų, dvasinį sukrėtimą, emocinę depresiją, pažeminimą, bendravimo ir galėjimo susirasti kitą darbą galimybių sumažėjimą.

Neturtinę žalą kiekvienas įvertino po 20 tūkst. litų.

Teismui išmestieji iš darbo pristatė dokumentų, liudijančių, kad jie, netekę nuolatinio pajamų šaltinio, įklimpo į skolas. Už prekes, įsigytas išsimokėtinai, pora jau kuris laikas nebemokėjo įmokų, todėl su ieškovais buvo nutraukta išperkamosios nuomos sutartis.

I.Čekanauskaitė ir M.Masiokas skundėsi autoriteto praradimu ir reputacijos pablogėjimu, nes jie yra įtraukti į skolininkų registrą ir nebegali prašyti paskolų, pirkti išsimokėtinai.

Pastaruoju metu už skolas šeimą buvo grasinama iškeldinti ir iš buto.

Ieškovai nurodė, kad juos trikdė ir buvusios darbdavės persekiojimas.

Depresija atsiliepė vaikui

Atleidžiant iš darbo I.Čekanauskaitė nebuvo nėščia, ji pastojo jau būdama bedarbė.

Tačiau moteris teigė, kad depresija dėl prarasto darbo atsiliepė jos ir jos prieš metus gimusio vaiko sveikatai. I.Čekanauskaitė pasakojo, jog vaikas yra neramus, ji turi problemų dėl maitinimo, pati yra prastos sveikatos.

M.Masiokas taip pat buvo nurodęs, jog jam yra bėdų su sveikata – liga esą atsiradusi jaudinantis dėl šeimos išlaikymo.

Už patirtą neturtinę žalą kompensacija po visų teismų liko Apylinkės teismo paskirta – po 2 tūkst. litų kiekvienam. Pora siekė dešimtgubai didesnės išmokos – kiekvienam po 20 tūkst. litų.

„Kelio restoranų” generalinė direktorė D.Kuklierienė vakar su „Panevėžio rytu” nesiteikė bendrauti. Pasiteiravus, ar ji žino, jog ką tik pralaimėjo bylą, verslininkė kažkodėl keistai nusijuokė ir išjungė telefoną.

Dar prieš metus kalbėdama apie buvusius pavaldinius, tik retoriškai paklausė, ar kas nors išveja gerą darbuotoją iš darbo.

Restoranų tinklo, į kurį įeina ir garsusis „Romantic” viešbutis su restoranu ir naktiniu baru, savininkė negailėjo M.Masiokui blogų žodžių.

Moteris manė, kad apie šį žmogų daugiausia gali pasakyti vienas faktas – tai, kad jis iki 27 metų niekur nedirbo.

Tą patį faktą kaip argumentą, kad itin didelės moralinės žalos M.Masiokas neturėjo pajusti netekęs darbo, teisme pateikė ir atsakovės advokatas.

D.Kuklierienė tada priminė „Panevėžio rytui”, kad M.Masiokas turėjo reikalų su teisėtvarkininkais. Policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų darbdavei smurtu.

M.Masiokas taip pat nebuvo pėsčias.

„D.Kuklierienė grasino, kad tik per jos lavoną aš grįšiu ten dirbti”, – teisme sakė jis.

Per daug emocijų

Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus viršininko pavaduotoju prieš metus dirbęs ir su „Panevėžio rytu” kalbėjęs Julius Beinortas sakė girdėjęs šią istoriją, nors ją inspekcijoje narpliojo ir kita darbuotoja.

Viršininko pavaduotojas sakė, kad dėl „Kelio restoranų” bendrovės inspekcija sulaukianti nemažai skundų.

Pareigūno teigimu, D.Kuklierienės valdomos bendrovės darbo santykiuose per daug emocijų. Todėl ir daroma daug klaidų, kurios baigiasi konfliktais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.