Klerkai auklėjami be akistatų

Savivaldybės klerkų arogancijos negali pažaboti net specialiai sukurta Etikos komisija.

Valdininkai, kurių elgesys po kelių dienų šioje komisijoje bus svarstomas, net nežino, jog tokia drausminimo priemonė egzistuoja.

Ieškojo pateisinimo

Savivaldybės administracijos Tarnybinės etikos komisijoje kitos savaitės pradžioje bus svarstomas Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės ir Architektūros ir miesto planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Kęstučio Vaitiekūno elgesys.

Komisija dirbti privalės, nes dėl šių dviejų valdininkų sulaukė raštiškų skundų.

Apie L.Prižgintienės nemandagų elgesį informavo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovė Laima Juknienė.

Pasak Etikos komisijos pirmininko, savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Valerijaus Kuznecovo, skundžiamasi todėl, kad L.Prižgintienė pasitarime esą nemandagiai atsakė į klausimus.

„Tačiau žinome, jog tokiuose susirinkimuose vyksta labai aštrios diskusijos, todėl galbūt ir galėjo taip atsitikti”, – pavaldinei pateisinimo ieškojo V.Kuznecovas.

K.Vaitiekūną apskundė privatus interesantas.

Skundo pagrindas toks pat – nemandagus elgesys.

Akistatos nerengs

Tačiau patys apskųstieji valdininkai net nežinojo, jog egzistuoja tokia etikos komisija. Ji savivaldybėje įkurta prieš kelerius metus.

„Iš jūsų pirmą kartą girdžiu, kad kažkur būsiu svarstomas”, – „Klaipėdai” sakė K.Vaitiekūnas.

Tą patį patvirtino ir L.Prižgintienė.

Paklausta, ar žino apie Etikos komisijos egzistavimą, ji patarė šiuo klausimu kreiptis į administracijos direktorę Juditą Simonavičiūtę.

Etikos komisijoje, kurią taip pat sudaro savivaldybės valdininkai, ketinama kitą savaitę išklausyti L.Prižgintienės ir K.Vaitiekūno pasiaiškinimų.

Jei po jų kils neaiškumų, V.Kuznecovas žadėjo kviestis ir skundų autorius. Tačiau patikino, jog akistatos rengti neketina.

Jei komisijoje būtų pripažinta, kad valdininkai tikrai elgėsi nemandagiai, būtų galima pradėti tarnybinį patikrinimą ir skirti nuobaudų.

Žadėjo taisytis

Valdininkų elgesį reglamentuoja Valstybės tarnautojų veiklos etikos taisyklės.

Jose išdėstyti aštuoni pagrindiniai principai: pagarba žmogui ir valstybei, nesavanaudiškumas, padorumas, nešališkumas, atsakomybė, viešumas, pavyzdingumas.

„Du skundai yra daug. Savivaldybės darbuotojų prerogatyva yra aptarnauti gyventojus, o ne juos piktinti”, – priekaištus žėrė V.Kuznecovas.

Jo teigimu, tokia situacija susiklostė, nes tarnybinei etikai buvo skirtas per mažas dėmesys.

Tačiau, jam tapus Etikos komisijos pirmininku, ši dirbs atsakingiau.

„Greitai pasitaisysime”, – žadėjo pirmininkas.

Bet paprašius leisti nufotografuoti gautus skundus dėl nemandagaus klerkų elgesio, jo pozicija pasikeitė.

Neigiamą atsakymą jis motyvavo tuo, kad negalima daryti spaudimo.

Kas parazitas?

Valdininkų ir politikų dėl nemandagaus elgesio nebaudžia ne tik Etikos komisija, bet ir teismai.

Klaipėdietis pensininkas Anatolijus Dorinas ir Klaipėdos mero pavaduotojas Vidmantas Plečkaitis pernai aiškinosi, kuris kurį pavadino parazitu.

Kai V.Plečkaitis sužinojo, kad pensininkas stengiasi įrodyti, neva jis įžeidinėja žmones ir dėl to iš vicemero bando prisiteisti daugiau nei 100 tūkst. litų, pats kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrą.

Ši pavedė uostamiesčio policininkams dėl V.Plečkaičio pareiškimo atlikti ikiteisminį tyrimą.

V.Plečkaitis vakar dienraštį informavo, jog po atlikto ikiteisminio tyrimo byla buvo nutraukta.

„Tai pirmasis atvejis mano darbe, kai teko imtis tokių veiksmų. Tačiau ir aš, ir kiti savivaldybės darbuotojai sulaukiame ne vieno įžeidimo”, – tvirtino V.Plečkaitis.

Svarbu neįžeisti

Tai, jog savivaldybėje arogancija liejasi per kraštus, patvirtina ir į naują mero klausimą savivaldybės tinklalapyje atsakantys klaipėdiečiai.

Tik praėjusį penktadienį pasirodė klausimas „Kaip Jus aptarnavo savivaldybėje?”, tačiau jau vakar popietę ėmė ryškėti valdininkų aptarnavimo lygis.

Beveik pusė – 24 iš 54 atsakiusiųjų teigė, kad savivaldybėje juos aptarnavo blogai.

10 respondentų atsakė, kad gerai, 7 – patenkinamai.

„Tokie žmonių atsakymai reiškia, jog mūsų užduotis – pasitempti”, – situacijos nedramatizavo Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius.

Jis prisiminė, jog dar pirmojoje mero inauguracijos kalboje akcentavo, jog savivaldybėje žmogų reikia aptarnauti, kaip priklauso. Interesanto neįžeisti, jei jis neįžeidžia.

„Kiekvieną pirmadienį telefonu bendrauju su klaipėdiečiais. Tačiau nė karto neteko išgirsti priekaištų dėl nemandagių savivaldybės tarnautojų”, – tikino uostamiesčio vadovas.

Trūksta kultūros

Lietuvos laisvosios rinkos institutas prieš kelerius metus atliko sociologinį tyrimą „Valdininkų ir politikų elgesio vertinimas”.

Buvo klausiama daugelio šalies miestų savivaldybių gyventojų nuomonės.

Labiausiai neetišku politikų ir valdininkų elgesiu Lietuvos gyventojai įvardijo piktnaudžiavimą viešąja tarnyba ir kyšių ėmimą.

Nemandagus ir netinkamas pareigūnų bei politikų elgesys buvo rečiausiai įvardijamas kaip neetiškas.

Gyventojų nuomone, svarbiausias neetiško elgesio motyvas yra noras pasipelnyti.

Apklausos dalyviai mažiausiai linkę manyti, jog neetišką elgesį skatina išsilavinimo ir kultūros stoka.

Respondentai net įvardijo, jog valdininkų etika per kelerius pastaruosius metus pagerėjo. Jų nuomone, didžiausią įtaką tokiems pokyčiams turėjo priežiūra ir kontrolė bei žiniasklaidos dėmesys.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.