„Svainijos” įvykių dalyviai vėl susitiko

Vakar po trijų mėnesių pertraukos Panevėžio apygardos teisme toliau buvo nagrinėjama garsioji „Svainijos” parduotuvės savininkų reketavimo istorija.

Didelės vertės svetimo turto prievartavimu kaltinamas 44 metų panevėžietis Virginijus Rakauskas, pravarde „Pingvinas”, yra paskutinis su šia turto prievartavimo istorija siejamas ir dar nenuteistas panevėžietis.

Po kruvinųjų 1996 metų įvykių „Svainijoje” nuo šalies teisėsaugos slapstytis ėmęs V.Rakauskas tik praėjusiais metais pats prisistatė į Generalinę prokuratūrą.

Per tą laiką kiti prie „Svainijos” savininkų reketavimo prisidėję panevėžiečiai buvo nuteisti ir jau atliko bausmę.

Nukentėjusiuoju pripažintas Rimantas Okuličius vakar įvykusiame baudžiamosios bylos nagrinėjime nedalyvavo.

Savo kaltę V.Rakauskas neigia. Parodymus jis duos, kai bus apklausti visi liudytojai. Kitas posėdis įvyks spalio pabaigoje.

Atvedė surakintomis rankomis

Vakar įvykusiame baudžiamosios bylos nagrinėjime susitiko keli seni draugai.

Gynybos prašymu duoti parodymus į teismo posėdį, be kitų keturių liudytojų, buvo iškviesti už „Svainijos” savininkų reketavimą anksčiau nuteisti Kęstutis Vaitiekūnas, Vidmantas Kirklys, kurie už šį nusikaltimą jau atlikę jiems paskirtas laisvės atėmimo bausmes.

V.Kirklys į teismo salę atėjo laisvas. Tuo tarpu K.Vaitiekūną lydėjo du konvojaus pareigūnai, nes jis šiuo metu vėl nuteistas už kitą nusikaltimą.

Skirtingai nei gegužės pabaigoje, kai vyko pirmasis šios baudžiamosios bylos teismo posėdis ir jame dalyvavo tik proceso dalyviai, šįsyk byla sukėlė šiokį tokį susidomėjimą. Prie posėdžių salės durų stoviniavo keletas panevėžiečių.

Atėjo keli seni draugai

Galimybe pasimatyti su laisvės atėmimo bausmę atliekančiu K.Vaitiekūnu pasinaudojo keli jo pažįstami. Posėdžių salėje bei teismo koridoriuje jaunuoliai iš tolo bandė su juo persimesti keletu žodžių.

Teisėjo iškviestas liudyti K.Vaitiekūnas, lydimas dviejų konvojaus pareigūnų, buvo atvestas iš specialaus nuteistiesiems laikyti skirto kambario.

Prie teismo salės durų koridoriuje sėdėję vaikinai, išvydę surakintomis rankomis vedamą K.Vaitiekūną, puolė džiugiai su juo sveikintis. Vienas jų net bandė apkabinti.

K.Vaitiekūnui duodant parodymus į posėdžių salę įėjo šviesiai vilkintis jaunuolis. Teisėjas dar pasiteiravo, ar kartais tai ne liudytojas, tačiau išgirdo paaiškinimą, jog jis – tik žiūrovas.

Kol K.Vaitiekūnas davė parodymus, nepažįstamasis klausėsi sėdėdamas. K.Vaitiekūną išvedant iš salės, nuo kėdės pakilo ir jis.

Priėjęs artyn dar bandė paspausti K.Vaitiekūnui ranką, bet konvojaus pareigūnai neleido jam to padaryti.

Atmintis labai susilpnėjo

Apklausiant liudytojus buvo domimasi, kokią pravardę turėjo V.Rakauskas, ar jis kartu su kitais asmenimis buvo 1996-ųjų lapkričio 8 dieną prie centrinio pašto Respublikos gatvėje ir iš R.Okuličiaus reikalavo 10 tūkstančių JAV dolerių.

Nė vienas liudytojas šio fakto nepatvirtino.

„V.Rakauską pažįstu iš matymo, tačiau prie centrinio pašto jo nebuvo”, – tvirtino K.Vaitiekūnas.

Anot liudytojo, susitikime su R.Okuličiumi prie centrinio pašto dalyvavo tik jis pats, Vitalijus Tuzovas ir Marius Kalvelis. Ko jie buvo susitikę su verslininku, K.Vaitiekūnas nepasakė.

„Buvo kažkoks tikslas, bet neprisimenu. Tačiau tik neprievartauti pinigų”, – dėstė teisme apklausiamas K.Vaitiekūnas.

Susilpnėjusią atmintį jis aiškino pernelyg ilgu laiku, praėjusiu po įvykio.

Beveik Stalino auka

Valstybinį kaltinimą palaikančio prokuroro paklaustas, ar jam buvo žinoma apie konfliktą „Svainijos” parduotuvėje tarp vieno jos savininko Arūno Stumbrio ir pirkėjo R.Kuprinsko, K.Vaitiekūnas jau atsiminė, jog dėl to konflikto ir buvo susitikę prie pašto.

Baigdamas duoti parodymus, K.Vaitiekūnas tvirtino, jog už „Svainijos” parduotuvės savininkų reketavimą buvo nuteistas nepagrįstai.

„Kaip po Stalino mirties daugelis buvo reabilituoti, taip ir mūsų bylą po kokių 30-40 metų reabilituos”, – pranašavo įsikarščiavęs K.Vaitiekūnas.

Anot liudytojo, 1996-ųjų gruodžio 24 dieną, nuvykę pas R.Okuličių į „Svainijos” parduotuvę, visi su juo pasisveikino.

„Atsimenu tik vieną R.Okuličiaus frazę: „Kodėl tiek jūsų daug? Daugiau nieko nekalbėjo ir, išsitraukęs pistoletą, ėmė šaudyti”, – tvirtino K.Vaitiekūnas.

Vakar teisme liudijęs V.Kirklys tikino, jog jokių pinigų iš R.Okuličiaus nereikalavo ir 1996-ųjų Kūčių vakare jo parduotuvėje atsidūrė atsitiktinai.

Reketavo turtą

Bylos duomenimis, V.Rakauskas organizuotoje grupėje su kitais asmenimis nuo 1996-ųjų lapkričio 8 dienos iki tų pačių metų gruodžio 24-osios prievartavo „Svainijos” savininko R.Okuličiaus ir jo svainio A.Stumbrio turtą.

Spaudžiamas mokėti iš pradžių mažiau, o vėliau – 10 tūkstančių JAV dolerių (tuometiniu kursu 40 tūkst. litų), R.Okuličius minėtą Kūčių naktį iš savigynai skirto pistoleto „Beretta” vietoje nušovė Vitalijų Tuzovą, Marių Kalvelį, Darių Augustavičių ir Kęstutį Barbaraušą.

Dar keturis – Vidmantą Kirklį, Audrių Lazauską, V.Rakauską ir Kęstutį Vaitiekūną – sužeidė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.