Vagišius vilioja transformatorinių alyva

Panevėžio rajone kritiškai į viršų šoktelėjo alyvos vagysčių iš elektros transformatorinių kreivė. Elektros apskaitos specialistai ir policijos pareigūnai sutaria dėl vienos iš galimų alyvos panaudojimo versijų – ji naudojama žemės ūkio paskirties transportui.

Pasak analitikų, finansinis nestabilumas turi daug reikšmės nusikalstamai veikai augti. Liepos mėnesį degalinėse šoktelėjusios degalų kainos rezonansu atsiliepė vagystėmis iš elektros transformatorinių.

Rajono Policijos komisariate pernai per septynis mėnesius tokių vagysčių registruota 18. Šiemet jų mažiau – 14 vagysčių. Vidutiniškai iš kiekvienos vagių nusiaubtos elektros transformatorinės pastotės išleista ir pavogta daugiau nei po 150 kilogramų aušinimo alyvos.

Oficialiose rajono policijos pranešimų suvestinėse matyti, jog kartais net po du kartus per dieną fiksuojamos alyvos vagystės.

Sunkiai aiškinami nusikaltimai

Panevėžio rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Stanislovas Petraitis PB sakė, kad šiemet situacija geresnė, tačiau didžiausią nerimą kelia vagysčių išaiškinamumas.

„Šiuo metu pradėta 14 ikiteisminių tyrimų, – teigė S.Petraitis. – Pernai tokiu metu jų buvo 18. Tačiau šiemet dar nė viena byla neatiduota į teismą. „Šviesių” bylų neturime, bet tikimės, jog situacija pagerės. Pernai buvo išaiškintos ir teismui perduotos 5 alyvos vagysčių bylos. Tai nėra labai sunkus nusikaltimas, todėl pažeidusiems įstatymą asmenims teismas skyrė tik baudas”.

Pasak pareigūno, tokius nusikaltimus yra labai sunku išaiškinti, nes apie vagystę kartais sužinoma tik tuomet, kai perdega transformatorius arba atvažiavus patikrinti. Nuo vagystės jau būna praėję nemažai laiko. Vien mūsų rajone tokių pastočių yra apie 3 tūkstančius. Jos dažniausiai įrengtos laukuose, toliau nuo gyvenviečių ir netgi miškuose. Prie kiekvienos pastotės policininko pastatyti neįmanoma. O patikrinti ir kasdien apvažiuoti visas nėra galimybių. Todėl ir vagystės aptinkamos tik po kurio laiko.

Prevencinės priemonės

Rajono policijos pareigūnai prevencinių akcijų metu aiškina gyventojams, kaip svarbu laiku pranešti apie pastebėtą daromą nusikaltimą. „Būtų gerai, – sakė S.Petraitis, – kad netgi netikėtai dingus elektrai žmonės apie tai informuotų ne tik elektros tinklų specialistus, bet ir policijos pareigūnus. Neatmetama galimybė, kad elektra dingo ne dėl techninio gedimo, o todėl, jog kažkas nupjovė elektros laidus. Mes tikrai pasistengsime reaguoti į kiekvieną tokį atvejį”.

Be to, policija organizuoja reidus į labiausiai kriminogenines vietas, netikėtus naktinius reidus ypač į tas vietas, kur registruotos nesenos vagystės.

Alyva naudojama žemės ūkyje

Į klausimą, kur gali būti naudojama iš transformatorinių išleista alyva, S.Petraitis atsakė, jog greičiausiai ji praskiesta naudojama savaeigėse žemės ūkio transporto priemonėse. Nors ūkininkaujantys rajono gyventojai dyzelinių degalų gali įsigyti pigiau, tačiau kaimuose ne vienas, netgi nesantis ūkininkas, turi mažą traktoriuką, kuris be degalų nevažiuoja.

Pareigūnams žinoma, kad anksčiau aušinimo alyvą buvo pradėję naudoti ir kai kurių lengvųjų transporto priemonių vairuotojai. Tačiau dėl to gedo automobiliai.

Anot S.Petraičio, tokių vagysčių gerokai sumažėtų, jei senieji elektros transformatoriai būtų pakeisti naujais, kompaktiškesniais ir sunkiau vagims prieinamais. Be to, numatoma nemažai prevencinių priemonių kartu su Rytų skirstomųjų tinklų vadovybe.

Dideli nuostoliai

AB Rytų skirstomieji tinklai Elektros apskaitų skyriaus vadybininkas Alfredas Kačenauskas sakė, kad dėl aušinimo alyvos vagysčių labai padidėjo eksploataciniai kaštai. Juk išleidus alyvą, transformatorius arba iškart, arba po kurio laiko perdega. Kupiškio rajone dėl to teko keisti du perdegusius transformatorius.

Daugiausia alyvos vagysčių, pasak vadybininko, registruojama Panevėžio, Rokiškio ir Kupiškio rajonuose. „Tam įtakos, matyt, turi ir didėjančios dyzelinių degalų kainos, – teigė A.Kačenauskas. – Tik bendradarbiaujant su policija, o tai dabar ir vyksta, galima tikėtis, kad pavyks sumažinti ar visiškai sustabdyti alyvos vagystes”.

Bendradarbiaus su policija

Todėl jau dabar aptariamos bendros prevencinės priemonės. A.Kačenauskas paminėjo oro taršos matavimus, kuriuos transporto priemonėms turėti atlikti Eismo priežiūros pareigūnai kartu su gamtos apsaugos darbuotojais. Ne pagal paskirtį naudojama aušinimo alyva šiaip jau nėra pigi, o joje esančios kenksmingos dalelės labai teršia orą. Tokius pažeidėjus numatoma bausti administracinėmis baudomis.

Viena iš prevencinių priemonių, jau pradėta taikyti mūsų regione, – specialių priedų dėjimas į aušinimo alyvą. Vagis tramdytų ir naujieji transformatoriai. Jie yra nedidelės talpos, pilama tik 5-10 litrų alyvos, ir tvirtinami aukštai ant stulpo.

Ateityje numatoma, kad, sužinojus apie aušinimo alyvos vagystę, į įvykio vietą kartu su elektros tinklų darbuotojais vyks ir policijos pareigūnas, kad būtų tiksliai nustatomas pavogtos alyvos kiekis. Tačiau į tokį policijos pasiūlymą A.Kačenauskas sakė žiūrintis kritiškai: „Juk rajone daugybė transformatorių. Policijai tektų kasdien skirti po 3-4 žmones. Tai nerealu”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.