Erkes ir vabalus mažiau vilioja natūralus audinys ir švarus žmogaus kūnas.
Prasidėjus grybavimo sezonui, į mišką reikia eiti tik tinkamai pasiruošus. Tačiau nebūtina rengtis naro kostiumo, kad nepultų erkės.
Didžiausia grybautojų klaida yra ta, jog, norėdami apsiginti nuo vabzdžių, jie apsirengia kuo daugiau drabužių.
Septyni megztiniai ir trejos kelnės tikrai nepadės. Klaipėdos apskrities ligoninės konsultacinės poliklinikos gydytojos Rūtos Šidlauskienės teigimu, einant į mišką reikia rengtis kuo mažiau drabužių.
„Erkes ir kitus vabzdžius labai traukia prakaito kvapas, todėl užtektų apsirengti ploną, aptemptą drabužį, kad rankovės ir kelnių klešnės būtų prigludusios ir oda galėtų kvėpuoti”, – tikino R.Šidlauskienė.
Drabužiai turėtų būti pasiūti iš natūralaus pluošto, nes sintetiniai audiniai skatina prakaitavimą.
Prieš einant į mišką gydytoja taip pat patarė palįsti po dušu, kad kūnas skleistų kuo mažiau kvapų. Kvepintis ar rengtis kvepiančius drabužius taip pat nepatartina.
Rištis skarelę arba dėtis kepurę yra būtina, nes erkes labai vilioja „pasivaikščiojimas” po plaukus.
Medikės nuomone, specialūs atbaidantys purškalai ir tepalai padeda, bet jų poveikis pasibaigia po 3-4 valandų. Todėl į mišką išsiruošus ilgesniam laikui, reikia pasiimti ir purškalo buteliuką.
Kretingos miškų urėdijos Pamario girininkijos girininkas Stanislovas Mažeika sakė, kad vieninteliai vabzdžiai, kurių reikėtų saugotis, yra erkės. Aistringi grybautojai ir uogautojai privalo pasirūpinti skiepais, kurie būna veiksmingi trejus metus.
S.Mažeika taip pat patarė grybauti saulei šviečiant, nes ankstyvais rytais ir vakarais padidėja erkių aktyvumas.
Nusistovėjusį požiūrį, kad cigarečių dūmai atbaido vabzdžius, S.Mažeika vertino skeptiškai. „Tiek rūkančių, tiek nerūkančių kraujas erkėms ir uodams patinka vienodai”, – juokavo jis.
Girininkijos duomenimis, daugiausia erkių yra Girulių ir Šernų miškuose.