Biržų kraštas unikalus ne tik dėl jame vykstančių karsto reiškinių ir šlovingos istorinės praeities. Nuo senų senovės čia kaimuose alų darydavo bene visi ir kiekvienas turėdavo savo aludarystės paslaptis, kurias perduodavo tik sūnums. Senosios alaus darymo tradicijos išsaugotos iki šių laikų. Šių senų tradicijų pagrindu Biržuose alų daro 6 alaus daryklos.
Įrašai senajame Lietuvos kunigaikštystės archyve liudija, kad jau XVII a. Biržuose buvo bravoras. Didelę pagarbą ir dėmesį alui biržiečiai parodė 1704 m., kai švedai užgrobė Biržus, sugriovė pilį ir sudegino miestą. Jiems pasitraukus miestelėnai po ilgų ginčų, ką pirmiausia atstatyti – miesto savivaldos simbolį rotušę ar alaus daryklą – pasirinko pastarąją.
Su Biržų alumi glaudžiai susijusi ir mažai kam žinoma Biržų išvadavimo istorija. Pagal oficialią sovietinę istoriografiją, Biržus 1944 metų liepos 30 dieną užėmė Raudonosios Armijos šaulių divizija. Po vokiečių kontratakos rusai buvo iš Biržų išmušti, ir tik po atkaklių mūšių savaitės miestas vėl buvo atsiimtas. Iš tikrųjų maždaug taip ir buvo, tačiau karo istorikai užmiršdavo pridurti, kad pirmąsyk Raudonosios Armijos daliniai Biržus užėmė be jokių mūšių. Atžygiavę iš karo nualinto krašto, suvargę ir ne visada sočiai pavalgę rusų kariai susigundė Biržų alaus daryklos turtais. Girtus, rusus nedidelės vokiečių pajėgos greitai išstūmė iš miesto ir jame įsitvirtino.
Iš Biržų kilęs žymus lietuvių rašytojas B. Dauguvietis savo kūrinyje „Žaldokynė” šmaikščiai aprašė senąsias Biržų krašto alaus darymo tradicijas. Beje, Jokimo Žaldoko prototipas – Jurgis Žaldokas ir išmokė žymųjį dramaturgą daryti alų.
Tęsiant gražias ir unikalias aludarystės tradicijas, Biržuose kasmet liepos mėnesį organizuojama tradicine tapusi Biržų krašto alaus šventė. Ši kasmetinė šventė yra sudedamoji jau nuo 2000 m. labai populiaraus turistinio maršruto „Alaus kelias” dalis ir visada sulaukia didžiulio miesto svečių, spaudos ir televizijos dėmesio. Siekdami dar labiau populiarinti savo kraštą, šventės organizatoriai stipriausius Lietuvos vyrus pakvietė į nacionalinį alaus statinės mėtymo čempionatą.
Šventės organizatoriai – Biržų rajono savivaldybė ir Biržų kultūros centras – kviečia visus liepos 15-16 d. atvykti į Biržus. Juk tik savo akimis pamatę tai, kuo garsėjame, įsitikinsite, kad Biržai – Lietuvos alaus ir aludarių sostinė.