Maskva dėl kainų gąsdina, o Vilnius ramina

Kasdien brangstantys degalai gali tapti ne vieninteliu baubu, tuštinančiu daugelio Lietuvos gyventojų pinigines.

Ne mažiau skausmingas būtų ir smarkus gamtinių dujų pabrangimas.

Rusijos Dūma praėjusią savaitę pasiūlė savo šalies vyriausybei persvarstyti klausimą dėl gamtinių dujų, koncerno „Gazprom” tiekiamų į Baltijos valstybes, Moldovą, Gruziją ir Ukrainą, kainų didinimo iki europinio lygio.

Kitaip sakant, vietoj dabar mokamų 84 JAV dolerių (243 litų) už tūkstantį kubinių metrų dujų Lietuvai reikėtų atseikėti po 150-160 dolerių (435-464 litus). Tokiu atveju neišvengiamai pabrangtų gyvenimas.

Rusijos politikai jau ne pirmą kartą pareiškia, jog brangins Baltijos valstybėms tiekiamas dujas, padidins jose infliaciją ir dėl to šios šalys 2007 metais negalės prisijungti prie euro zonos.

Ministras priminė sutartį

Tačiau Lietuvos valdžia į tokias perspektyvas kol kas reaguoja ramiai.

„Padvigubinti kainą neįmanoma netgi „Gazprom” – ilgalaikėje dujų tiekimo sutartyje tokia teorinė galimybė numatyta 2006 metams – persvarstyti kainas. Bet Vyriausybė turi pakankamai svertų derybose, kad ta kaina vartotojui nepakiltų”, – vakar ramino ūkio ministras Kęstutis Daukšys.

Kalbos – nuo praėjusių metų

„Gazprom” valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas dar 2004 metų vasarą pranešė, kad į ES įsiliejusioms Baltijos šalims koncerno gamtinių dujų kainos turėtų didėti maždaug 40 proc. – iki 120 JAV dolerių (348 litų) už tūkstantį kubinių metrų. Būtent už tokią kainą dujas perka Lenkija.

Šiais metais Lietuvos energetikos bendrovė „Dujotekana”, Latvijos įmonė „Latvijas gaze” bei estų „Eesti Gaas” už dujas rusams moka iki 95 JAV dolerių (275 litų) už 1000 kubinių metrų dujų.

Tuo tarpu „Lietuvos dujos” moka mažiausią kainą Europoje – 84 JAV dolerius, kadangi su „Gazprom” pasirašytoje „Lietuvos dujų” privatizavimo sutartyje numatytas punktas išlaikyti stabilią kainą.

Nors „Gazprom” aiškina, kad dujų kainos bus padidintos vien dėl ekonominių sumetimų, plika akimi matyti, kad rusai energetines žaliavas kėsinasi pardavinėti brangiau toms valstybėms, su kuriomis politiniai santykiai pastaruoju metu yra pašliję.

Kainos turėtų didėti pamažu

Šaltinių „Gazprom” teigimu, rusai Baltijos šalims artimiausiais metais numatę dujų kainą didinti maždaug po 10 JAV dolerių kasmet, kol ji susilygins su Europos Sąjungos kainomis.

Kitais metais „Gazprom” dujos visiems tiekėjams Baltijos šalyse, įskaitant „Lietuvos dujas”, galėtų pabrangti iki 105 JAV dolerių (304 litų) už 1000 kubinių metrų.

Lietuva turi ir pranašumų

„Tai, kad „Gazprom” rengiasi didinti dujų kainas artimiausioms kaimynėms, nėra naujiena. Greičiausiai taip ir bus.

Tačiau Lietuva tikrai nemokės tokių sumų, kokias moka Vokietija, Prancūzija arba Didžioji Britanija. Juk tai – nelogiška, nes vien transportavimo išlaidos yra gerokai mažesnės”, – vakar paaiškino Valstybinės kainų ir energetikos komisijos vadovas Vidmantas Jankauskas.

Pasak jo, Lietuva derybose su „Gazprom” irgi turi stiprų argumentą – per mūsų šalies teritoriją eina dujotiekis į Rusijos Kaliningrado sritį.

Laukia sunkios derybos

Pasak V.Jankausko, netrukus laukia sudėtingos Lietuvos derybos su koncernu „Gazprom” dėl naujos ilgalaikės dujų tiekimo sutarties: „Dabar dujų kaina priklauso nuo mazuto kainos. Pagal dabartinę formulę ji šiuo metu yra didžiausia. Tačiau ši formulė yra mums palanki.

Per derybas gali būti pasirinkti ir kitokie kintamieji – nafta ar dar kas nors, todėl kainos formulė pasikeistų”.

Taip pat dar neaišku, kaip dažnai „Gazprom” galės koreguoti tiekiamų gamtinių dujų kainą. Europoje dažnai ji keičiasi kas mėnesį. „Šis intervalas – taip pat derybų objektas”, – kalbėdamas su „Lietuvos rytu” pabrėžė V.Jankauskas.

Brangsta ir Vokietijoje

Nuo dujų kainų šuolio kenčia ir Vakarų Europos vartotojai.

Nors Vokietijos „EON Ruhrgas” yra „Gazprom” akcininkas, iš Rusijos tiekiamos dujos brangsta ir šioje valstybėje.

Šiomis dienomis Vokietijos vartotojai vėl nustebę trynė akis: daugelis miestų jau nuo liepos 1 dienos gerokai padidino dujų kainas. Miunchene ir Drezdene jos pakilo net 14 procentų, Chemnice – 12, Achene – 8 procentais.

Kiti miestai, garsiai paskelbę, kad kainos kol kas lieka stabilios, ruošiasi jas kilstelėti nuo rugpjūčio 1 dienos.

Apytiksliais apskaičiavimais, vidutinis namų ūkis Miunchene (70 kvadratinių metrų butas, kuriam per metus reikia apie 1700 kubinių metrų dujų) nuo liepos 1 dienos dujoms turės išleisti vidutiniškai 10 eurų (34 litais) daugiau per mėnesį.

Tai – jau trečias dujų kainų padidėjimas Vokietijoje nuo praėjusių metų spalio mėnesio.

Naudojasi proga pasipelnyti?

Vokietijos dujų tiekėjai tvirtina, kad priversti kelti kainas, nes esą jiems tenka mokėti gerokai daugiau už importą.

Tačiau vartotojų apsaugos organizacijos tvirtina, jog kainų kilimas neatitinka importuojamų dujų kainų padidėjimo – dujų tiekėjai tiesiog naudojasi proga padidinti savo pelno procentą.

Vakaris Deksnys

Jolita Venckutė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.