Donorystė grąžina viltį ligoniams

Sostinėje įsikūrusios įmonių grupės „Hronas” kolektyvas dalyvavo Nacionalinio kraujo centro neatlygintinų donorų akcijoje – kraujo davė bemaž kas dešimtas darbuotojas

Mūsų lankymosi metą, kai į darbą dar nebuvo susirinkę antrosios pamainos langų gamintojai, medikų kabineto duris jau buvo užvėrę per 40 žmonių. „Hronas” personalo vadybininkė Jūratė Žilinskaitė minėjo, kad pagal išankstinį susitarimą dar tikimasi sulaukti apie 20-30 darbuotojų. Mums nusistebėjus dėl donorų jauno amžiaus pašnekovė paaiškino, jog kolektyvo amžiaus vidurkis – 33 metai, nors „Hronas” Lietuvos rinkoje jau 12 metų.

Neatlygintinų kraujo donorų akcija šioje įmonėje vyksta antrus metus. Miesto pakraštyje įsikūrusios bendrovės darbuotojams patogu, kad kraujo gali duoti darbovietėje, nes vykti į Nacionalinį kraujo centrą (NKC) sunku prisirengti.

Antrą kartą donore tapo Asta Vaitkienė, kuriai NKC donorų organizatorė Jūratė Končiuvienė įteikė pažymėjimą bei specialių dovanų. Tokį pat pažymėjimą gavo ir Asta Kuklienė, donore tapusi pirmą kartą. Moterys mano, kad dalyvauti tokioje akcijoje, kol leidžia sveikata, tiesiog būtina. Ką gali žinoti, kada tau ar tavo artimiesiems prireiks pagalbos, kitų žmonių kraujo.

Abi moterys donorų krauju jau yra pasinaudojusios: Kuklienė vaikystėje patyrė rimtą kojos traumą, o Vaitkienei donoro kraujo prireikė per operaciją. Atidavusios kraujo moterys savijauta nesiskundė, mielai bendravo ir šypsojosi.

Pasak Žilinskaitės, ilgai įkalbinėti kolegų nereikėjo: vieni yra susidūrę su artimųjų ar draugų nelaimėmis, kitiems tai atrodė kiekvieno žmogaus, galinčio duoti kraujo, pareiga. Neatlygintinos donorystės akcija sulaukė aktyvaus administracijos palaikymo. Nors generalinis direktorius Valdemaras Eičas neturėjo galimybių šįkart prisidėti prie akcijos, kraujo noriai davė jo sūnus.

Po pirmosios, pernykštės akcijos dauguma atėjo ir šiemet. Končiuvienės teigimu, keletas žmonių per šį laiką buvo užsukę ir į NKC laboratoriją, vienas darbuotojų net tris kartus. Gandai, kad vyrai baiminasi švirkšto ir medikų, pasak Končiuvienės, nepasitvirtino. Jie teiravosi tik dėl vieno – ar galės vakare eiti į krepšinio treniruotę? Specialistė juos nuramino, pavaišino arbata ir šokoladu.

Šią vasarą NKC ne kartą kreipėsi į žmones ir kvietė prisidėti prie neatlygintinų donorų akcijos, nes ligoninėse katastrofiškai ėmė trūkti kraujo. Dabar, kai atlėgo karščiai ir atslūgo didžioji atostogų banga, situacija palankesnė. Pasak Končiuvienės, kasdien reikia apie 200 donorų. Būna, kai sulaukiama 180-200, bet pasitaiko dienų, kai ateina vos šimtas žmonių. Paprastai dvi NKC brigados išvyksta į kolektyvus, viena lieka centre. Smalsaujančioms donorėms buvo paaiškinta, kad per metus kraujo dozę moterys gali duoti kas 3 mėnesius, o vyrai 5 kartus per metus. NKC specialistų išvykos į kolektyvus labai pasitvirtina, ypač vasarą, kai savanorių donorų katastrofiškai trūko.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.