Pasitvirtino gydymo įstaigų vadovų prognozės, kad nuo pernai įsigaliojus naujai Pacientų žalos atlyginimo įstatymo redakcijai, Valstybinėje medicininio audito inspekcijoje (VMAI) padaugės ligonių bei jų artimųjų skundų.
VMAI direktorę pavaduojanti Ramunė Vaitkevičienė mūsų dienraščiui sakė, kad besikreipiančiųjų į jų tarnybą daugėja. „Užpernai išnagrinėta 311 skundų, pernai – jau 340”, – palygino ji.
Audituojamų medicinos įstaigų vadovai linkę manyti, jog ligonių priekaištai gydytojams dažniausiai būna nepagrįsti. Anot jų, teismuose besibylinėjantys pacientai siekia pasipelnyti.
Vis dėlto vyriausieji gydytojai klysta – tą įrodo R. Vaitkevičienės teiginys, jog auditoriai tiria tik tuos atvejus, kurie yra pagrįsti.
Pernai VMAI sulaukė 878 pareiškimų dėl prastai suteiktų paslaugų, tačiau reaguota buvo tik į 340 skundų.
Pasak R. Vaitkevičienės, dauguma pacientų skundžiasi įstaigomis, teikiančiomis aukščiausio lygio paslaugas.
Kiek ištirtų pacientų skundų pasiekia teismą?
„Nėra tokios statistikos, kadangi gydymo įstaigos neprivalo apie tai mus informuoti, – komentavo R. Vaitkevičienė. – Mūsų tarnyba per mėnesį vidutiniškai gauna vieną kvietimą į teismą.”
VMAI ieškovui pateikia tyrimų išvadas, kurias gavęs žmogus pats sprendžia – paduoti jam gydymo įstaigą į teismą ar ne.
Dažnai į VMAI kreipęsi pacientai būna nepatenkinti užsitęsusiu tyrimu.
R. Vaitkevičienė paaiškino, jog darbai stringa dėl per didelio darbo krūvio. „Skundus nagrinėja ir gydymo įstaigas audituoja tik 4 darbuotojai, – situaciją komentavo ji. – Kiekvienas jų darbo turi pusmečiui į priekį ar net ilgesniam laikotarpiui.”
Naujasis sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas žada, jog artimiausiu metu bus sprendžiamas šis VMAI opus klausimas. „Kad būtų operatyviai reaguojama į pacientų skundus, auditorių gretas reikia papildyti dar septyniais specialistais”, – paskaičiavo ministras.