Abiturientų išleistuvės: prasmė, viltys, nuotaikos ir kaina

Karštą liepos vidurio dieną mokyklos po neilgos pertraukos vėl bus pilnos mokinių. Tiesa, ne visos (dalies jų abiturientai iškilmėms pasirinko kitą vietą), o ir mokiniai atrodys kiek neįprastai – nutrintus džinsus ir patogius batus vienai dienai pakeis tvarkingi kostiumai, puošnios suknelės ir elegantiški bateliai. Jeigu nesate visiškai atitrūkęs nuo jaunų žmonių gyvenimo, jums nekils klausimas, kas tai. Abiturientų išleistuvės. Oficialiojoje jų dalyje dvyliktokams bus įteikti brandos atestatai, o vakare daugelis švęs. Brandos atestatas patvirtina, kad jauni žmonės baigia etapą, trukusį dvylika jų gyvenimo metų, kai augo, brendo, lavinosi, pažino, darė pirmąsias klaidas ir iš jų mokėsi, surado geriausius draugus, išgyveno pirmąją meilę, ruošėsi pradėti gyventi, galvoti ir rinktis savarankiškai. Ir visiškai nesentimentaliam žmogui tai reiškia daug.
Netgi jeigu manote, kad mamų ir mokytojų nubėgęs makiažas neatrodo estetiškai, tėvų pasididžiavimo ašaros nėra vyriška, o abiturientai, eidami pasiimti brandos atestatų, kiek per daug iškelia galvas, turite pripažinti, jog tokią dieną jie gali sau tai leisti. Vieni abiturientai jau rytoj galės atsipūsti: „Pagaliau” ar verkšlenti: „Kaip gerai buvo mokykloje”, kitiems liko mažiau nei savaitė.

Kaip jie jaučiasi, kaip ruošiasi, ką jiems reiškia išleistuvės ir galiausiai kiek tai kainuoja?

Neturėtų virsti įprastu pasilinksminimu

„Tikrai gerose išleistuvėse bent dalį vakaro turėtų dalyvauti tėvai, būti parengta programa, vedėjai”, – įsitikinęs Adolfo Ramanausko-Vanago vidurinės mokyklos abiturientas Mantas.
Būtent tokias išleistuves ir planavo šiųmetinių dvyliktokų laida, švęsti nutarusi kartu. Tačiau planai žlugo, nes numatyta patalpa jau buvo išnuomota, o vieną dieną gauti atestatus ir tik kitą švęsti pasirodė neprotinga. Taigi nuspręsta rengti dvi dienas truksiantį vakarėlį užmiesčio viloje ant ežero kranto, kur linksminsis tik abiturientai.
Vis dėlto Mantas nenorėtų, kad tai virstų įprastu pasilinksminimu, kur liejasi alkoholis, nes tai neeilinė diena, todėl ir atšvęsti ją norisi ypatingai.

Dalyvaus ne visi mokytojai

Kad išleistuvės taps dar vienu pasilinksminimu, nesibaimina Panemunės vidurinę mokyklą baigęs Giedrius. Kaip pasakojo vaikinas, šios mokyklos abiturientai švęs visi kartu, su jais išleistuvių vakarėlyje linksminsis ir tėvai bei mokytojai. „Tai proga pabendrauti su mokytojais, kai ribos tarp jų ir mūsų nebebus”, – džiaugėsi vaikinas.
Kiti kalbinti jaunuoliai neatrodė tokie tikri dėl pedagogų dalyvavimo. „Kvietimai įteikti visiems mokytojams. Daugelis žadėjo dalyvauti. Kaip bus – pamatysim”, – abejojo Jotvingių gimnaziją bebaigiąs Saulius.
Kad mokytojai ateis, dar mažiau tikėjosi Likiškėlių vidurinės mokyklos auklėtinė Kristina. Mergina įsitikinusi, kad dalyvaus tik auklėtojai, nors į išleistuves pakviesti netgi pradinių klasių mokytojai.

Šventei skiriama daug lėšų

Mokyklos baigimo iškilmės gerokai patuština abiturientų tėvų pinigines. Vakarinei daliai daugelis nuomoja patalpas viešbučiuose, kavines, vilas užmiestyje bei kitas sales, samdo muzikantus. Kalbinti abiturientai teigė, jog tai vienam žmogui kainuoja 50-70 litų. Ir tai – tik pradžia. Beveik visi akcentavo: išleistuvės jiems svarbios jau vien dėl to, kad mokyklą baigi vieną kartą gyvenime, tad nieko nuostabaus, kad ir atrodyti tą dieną jie nori ypatingai.
„Noriu būti graži ir sau, ir kitiems”, – sakė „Volungės” vidurinę mokyklą baigusi Agnė.
Drabužiai, šukuosenos, makiažas, begalė kitų smulkmenų, kurioms daug dėmesio bei lėšų skiria ne tik patys abiturientai, bet ir jų tėvai. „Vaikinams paprasčiau, nes jiems tereikia kostiumo, nors aš mėgstu išsiskirti iš minios, todėl dėvėsiu ne kostiumą ir drabužius pirksiu”,- kalbėjo Giedrius.
Merginos, vaikino žiniomis, išleidžia tikrai nemažai: „Kai kurios net per 200 litų”. O Saulius įsitikinęs, kad panelėms tai kainuoja tikrai daugiau nei 200-300 Lt. „Kai kurios sukneles išleistuvėms siuvasi Vilniuje, taigi vien kelionės pirmyn ir atgal nemažai atsieina”, – sakė jis.
Kol vaikinai spėliojo, kiek pinigų išleistuvėms skiria panelės, šios tikslias sumas buvo linkusios nutylėti. „100 litų tikrai neužteks”, – tvirtino gimnazistė Daina. Panašiai kalbėjo ir Kristina, tikindama tikslios sumos pati dar nežinanti, tačiau ji bus tikrai nemaža. Vienintelė Agnė pasakė išleidusi 325 Lt: „Pinigų išleistuvėms kiekvienas skiria pagal savo galimybes. Pažįstu merginų, sukneles perkančių net užsienyje”.

Idealios išleistuvės

Žinoma, abiturientai nori tokių išleistuvių, kokias prisimintų ilgai. Saulius mano, kad ideali šventė būtų, jeigu visi jaustųsi tikrai gerai, atsiribotų nuo egzaminų rezultatų ir kitų rūpesčių: „Nenorėčiau, kad tai būtų graudus išsiskyrimas”. Panašios nuomonės ir Kristina, įsitikinusi, kad išleistuvės priklauso nuo pačių abiturientų nusiteikimo ir geros nuotaikos. „Norėtųsi, kad nebūtų nemalonių incidentų bei konfliktų”, – sakė ji.
Nors Šv. Benedikto vidurinės mokyklos abiturientas Tomas teigia, kad geromis išleistuvėmis galima vadinti ir tiesiog pasibuvimą su draugais be jokios ypatingos programos, jis su grupe bendramokslių planuoja tėvus nustebinti pastatydamas spektaklį pagal paties dramą „Aukštai”, šiais metais jaunųjų dramaturgų konkurse laimėjusią antrąją vietą. „Dar nesu tikras, ar pavyks, tačiau tikiuosi, kad viskas bus gerai”, – kalbėjo vaikinas.

Švęs ne visi

Vieni išleistuvių laukia, joms ruošiasi, aktyviai dalyvauja jas organizuojant, o kiti tam teikia kur kas mažiau reikšmės ir dėmesio. „Apie išleistuves beveik nieko nežinau. Tiesiog daviau pinigus, ir tiek”, – kalbėjo „Volungės” vidurinės mokyklos abiturientas Tadas.
Priežastys, kodėl ne visi jaunuoliai dalyvaus išleistuvėse, kalbintų abiturientų nuomone, yra kelios. Viena – abiturientų užimtumas. „Esama žmonių, kurie iš karto po egzaminų pradėjo dirbti Palangoje ar užsienyje”, – sakė Kristina. Būtent todėl tik kukli brandos atestatų teikimo ceremonija vyks Alytaus jaunimo ir suaugusiųjų mokykloje. „Čia mokosi dirbantys, užsiėmę žmonės, tiesiog neturintys laiko pompastiškai šventei”, – teigė įstaigos direktorius Gintautas Draugelis.
Kaip dar vieną galimą priežastį nurodė Agnė – tai sunki šeimos finansinė padėtis. Taip pat, dvyliktokų nuomone, kai kam tiesiog neįdomu. „Tokie dažniausiai esti žmonės, ir mokykloje buvę neaktyvūs”, – teigė Kristina. Egzaminų rezultatai irgi turi didelę įtaką. „Tikrai žinau, kad dalis abiturientų neis būtent dėl egzaminų rezultatų. Jei išlaikai gerai, yra stimulas švęsti, o jeigu ne…” – svarstė Saulius.
Organizuojant išleistuves aktyviai dalyvaujanti Kristina pasakojo, kad, sužinoję egzaminų rezultatus, kai kurie mokiniai net atsiėmė jau duotus pinigus, nes nebeturėjo noro linksmintis. Dar labiau egzaminus, jų rezultatus sureikšmina Giedrius, manantis, kad jų sukelta įtampa suardė iki tol itin vieningą klasę.

Požiūris į išleistuves nekinta

Nors laikai ir tradicijos keičiasi, daugelio abiturientų požiūris į išleistuves išlieka toks pat. „Mano manymu, į išleistuves ir seniau, ir dabar žiūrima kaip į labai svarbų įvykį, didelę šventę, kuriai kruopščiai rengiamasi. Abejingai žiūrinčiųjų nedaug”, – įsitikinusi Jotvingių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Ona Vengraitienė.
Pačios išleistuves pavaduotoja taip pat puikiai atsimena. „Tai buvo tikrai įsimintina diena. Žaibavo, lijo. Mokykloje įgriuvo lubos ir buvo užlieti rūsiai, kuriuose laikė tortus”, – juokėsi ji.
O.Vengraitienės manymu, išleistuvės yra tikrai ypatinga diena ir būna labai liūdna bei skaudu, jeigu tądien matai abiturientus už prekybos centro, vienoje rankoje laikančius brandos atestatus, o kitoje – nugertą butelį degtinės ir taip mininčius mokyklos baigimą.
Bet kuri pabaiga yra naujo pradžia. Taigi išleistuvėmis ne tik baigiate mokyklą, bet ir pradedate naują gyvenimo etapą. O juk liaudies išmintis byloja, kad gera pradžia – pusė darbo…

Kastė Geležūnaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.