Kadakesas – Kosta Bravos perlas ir menininkų rojus

Kadakesas (Cadaques), žvejų kaimelis, kurį labiausiai išgarsino ilgą laiką jame gyvenęs Salvadoras Dali, dabar laikomas prestižiškiausiu ir brangiausiu Kosta Bravos kurortu. Daugelis garsių Ispanijos menininkų čia turi butus, nors bohemiško gyvenimo aura, kuri supo šią vietą hipių revoliucijos metu, išliko tik senbuvių prisiminimuose. Kaip ir ramus „La Quina” žaidimas, šiek tiek primenantis „Bingo”, kuris karštomis popietėmis medžių pavėsyje ar vietiniame bare suvienydavo kaimelio žvejus.

Mėgo įžymybės

Nežinia, ar yra kitas toks kaimelis, turintis vos 1900 nuolatinių gyventojų ir galintis pasigirti tokiomis pasaulio įžymybėmis kaip Salvadoras Dali, Pikasas, Chuanas Miro, Luisas Bunjuelis, Renė Magritė, Garsia Lorka.

Visi šie garsūs menininkai tiesiog buvo įsimylėję nuostabiame užutėkyje įsikūrusį kaimelį. Čia poilsiavo ir Voltas Disnėjus, o Albertas Einšteinas atvažiuodavo į Kadakesą ir čia grodavo smuiku.

Garsus amerikiečių dailininkas Robertas Venosa, iš JAV persikėlęs į Kadakesą 1970 metais ir gyvenęs čia dvylika metų, taip prisimena savo susitikimus su Dali:

„Dali buvo pasiekiamas daug lengviau, nei tikėjausi. Paprasčiausiai užtekdavo jam paskambinti telefonu, kurį buvo lengva sužinoti iš vietinės telefonų knygos, ir teisingai atsakyti į pirmąjį jo klausimą: „Ar tu gražus?”

Jeigu su pasitikėjimu balse ištardavai „Taip”, būdavai pakviestas atvykti į jo namus Port Ligatėje septintą valandą vakare, kur galėjai įsitaisyti prie baseino ir gerti rausvą šampaną aristokratų bei pačių netikėčiausių žmonių draugijoje. Tai buvo nuolatinis Dali vakarėlių scenarijus, kuriame nemenka vieta buvo skiriama linksmybėms. Čia visada būdavo grupė čigonų, šokančių flamenką, keletas mielų balerinų, kurioms Dali pasiūlydavo išsirengti ir šokti nuogoms, žongliruotuojų, magų ir pranašų. Žinoma, trubadūras, galintis bet kada palaikyti kompaniją didžiojo Dali improvizuotuose spektakliuose. Vėliau buvo atrenkama elitinė dešim-ties-dvylikos žmonių grupė, kuri lydėdavo Maestro į „El Barroco” restoraną ir prie jo didžiojo stalo tęsdavo pokylį, neapseinantį be avienos, „Crema Catalana” deserto ir neišsenkančio „Perelada” vyno ir šampano fontano”. Toks buvo Salvadoro Dali laikų Kadakeso kurortas. Ir nors įžymybės jį vis dar lanko, atsitiktiniam turistui jis palieka ramaus, Graikijos salų koloritą primenančio kurorto įspūdį.

Menininkų rojus

Tačiau jeigu jūs esate meniškos sielos žmogus ir nestokojate pinigų bei vis dėlto norite pajusti šių laikų bohemišką dvasią, jums vertėtų tapti to paties Roberto Venosos, apie kurio darbus Salvadoras Dali pasakė: „Bravo, Venosa! Dali džiaugiasi matydamas dvasinį išprotėjimą, nutapytą tokia puikia technika!”, organizuojamų vasaros kursų dalyviu. Tiesa, šiais metais gal ir nesuspėsite, nes kursai vyks liepos 2-15 dienomis, bet jau galite pradėti taupyti pinigėlius kitiems metams. Dvi savaitės menų studijų su apgyvendinimu ir maitinimu jums kainuos nuo 2250 iki 2750 JAV dolerių. Už šią sumą jūs kartu su kitais 25 laimingaisiais galėsite džiaugtis gyvenimu nuostabioje viloje „Arenella”, kuri pastatyta nedidelėje saloje, vienoje iš septynių Kadakeso įlankėlių. Jus meno paslapčių ir įvairių tapybos technikų mokys ne tik Robertas Venosa, bet ir jo bendražygė vokiečių kilmės Kamerūne išaugusi skulptorė ir dailininkė Martyna Hofman, kuri kadaise atvyko į Kadakesą ir pamilo ne tik šį žvejų kaimelį, bet ir savo būsimą vyrą – Robertą. Manau, kad tokie mokytojai, be kita ko galintys nemažai papasakoti ir apie savo bendravimą su Salvadoru Dali, tikrai nenuvils.

Na, o jei tobulinti savo meninių gabumų nesiruošiate, jeigu lankysitės Kosta Bravoje, nepatingėkite ir nuvykite į Kadakesą. Baltų namukų su mėlynomis langinėmis ir durimis vaizdas jus pakerės, kaip ir laivelių gausa vėjo šiaušiamoje įlankoje. Nepamirškite užsukti ir į XVI amžiuje pradėtą statyti Šventosios Marijos bažnyčią. Jos barokiniu altoriumi žavisi daugelis, o Dali savo dienoraštyje rašė, kad vietiniai žvejai tarp angelų kabindavo gyvus omarus. Bažnyčia garsi ir tuo, kad žymūs menininkai, tarp jų ir Pablas Pikasas, neatsispyrė pagundai nutapyti čia savo paveikslą.

Ir žinoma, nusilenkite Salvadoro Dali, kuris gyveno Kadakese nuo 1920-ųjų, paminklui. Mėgstate šį dailininką ar ne, pasaulinio meno istorija be jo sunkiai įsivaizduojama.

Ir dar norėčiau jums pašnibždėti vieną paslaptį, kurią man patikėjo vietinis žvejys. Keistas tas Kadakeso miestelis. Ir ne tik dėl jį lankiusių asmenybių. Tai vieta, kur įvyksta daugiausia savižudybių Ispanijoje. Gal dėl nuolat čia kiaurai pučiančių vėjų ar vieno vienintelio į šį miestelį vedančio vingiuoto kalnų keliuko?

Jolita Kraniauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.