Europos Sąjungos žuvininkystei skirtos lėšos Lietuvoje naudojamos neefektyviai.
Europos Sąjunga (ES) žuvininkystės infrastruktūrai Klaipėdoje kurti pastaraisiais metais skyrė ne vieną milijoną litų. Tačiau ledo gamykla buvo pastatyta ne pagal projektą, o žuvų aukcionas, įrašytas į 2004 metų valstybės investicijų programą, neveikia iki šiol. Iš pradžių jo statybas stabdė biurokratinės kliūtys, pernai – nevykęs projektas, šiemet – per vėlai pradėti darbai.
Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) sekretorius Rimantas Čeponis neslėpė nuostabos, kad baigiantis vasarai žvejų uoste Klaipėdoje jis taip ir neišvydo žuvų aukciono, didmeninio turgaus, pastato stogo. Šis objektas, jo teigimu, yra didelės valstybinės svarbos, įtrauktas į šių metų Vyriausybės darbų programą. Iki lapkričio pradžios Nacionalinė mokėjimų agentūra privalo rangovams pervesti ES skirtus pinigus. Projekto vertė kartu su valstybės dalimi – 6 mln. litų.
Aukciono tikslas – prailginti iškrautų žuvų realizavimo laiką ir sudaryti sąlygas žvejų įmonėms kuo brangiau parduoti žuvis, kurių ištekliai ir sugavimų kvotos nuolat mažėja.
Patiria nuostolių
„Dabartinis vaizdas – tai signalas, kad objektas nebus baigtas laiku. Esu sunerimęs dėl rangovų žlugdomos statybos, nes ministerija padarė viską, ką galėjo, kad statyba vyktų. Stebuklų nebūna: iki šiol rangovai panaudojo 800 tūkst. litų, nors baigti darbus numatyta gruodį”, – kalbėjo Čeponis. Paklaustas, kas būtų, jei lėšų Lietuva nespėtų panaudoti šiemet, leido suprasti, kad nuostoliai gali būti dideli – nedrįstąs apie tai net galvoti.
Už aukcionui reikalingą žemės sklypą uoste žvejybos bendrovei „Senoji Baltija” ES pinigais pernai buvo atlyginta 1,5 mln. litų. Čeponis taip pat priminė, kad prieš trejus metus aukcionui valdyti įsteigta bendrovė „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas”, kol nevykdo ūkinės veiklos, finansuojama iš biudžeto. Vyriausybė tam skyrė milijoną litų, maždaug po 300 tūkst. litų kasmet. Buvo numatyta, kad aukcionas pradės veikti šią vasarą, o nuo 2007 metų bendrovė turėtų išsilaikyti iš 6,5 proc. pardavimo rinkliavos, kurią sudarytų iš žvejų imamas 3 proc. žuvų kainos mokestis ir 3,5 proc. pirkėjų sandorio sumos.
Žada suspėti
Aukciono bendrovės direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Urbonavičius LŽ tikino, kad rangovai, bendrovė „Klaipėdos hidrotechnika”, darbus atlieka pagal numatytus grafikus.
„Sutartis su rangovais pasirašyta vasario 23 dieną, objektą pastatyti jie įsipareigojo per 10 mėnesių. Kiekviena statyba turi savo ypatumų. Žiemą buvo įšalusi žemė, vėliau rangovai turėjo sunkumų dėl konstrukcijų gamybos. Bet rugpjūčio 11 dieną rangovai mums patvirtino, kad viskas bus padaryta laiku ir sutarta kaina, informacines technologijas galėsime diegti gruodžio mėnesį”, – sakė Urbonavičius.
„Klaipėdos hidrotechnikos” generalinis direktorius Kęstutis Zubrickas patikslino, kad statybą aikštelėje pradėti galėję tik balandžio 7 dieną, nuo tada ir skaičiuojamas 10 mėnesių terminas. Jo teigimu, iki rugsėjo bus atlikta darbų daugiau kaip už 1,3 mln. litų. „Mes stengsimės pastatyti aukcioną iki gruodžio pabaigos, nors pagal sutartį tęsti galime iki vasario”, – sakė Zubrickas.
„Klaipėdos hidrotechnika”, aukciono statybos konkursą laimėjusi 2005 metų birželį, gali nesunkiai atremti ŽŪM priekaištus. Pernai visą pusmetį valdininkai blaškėsi dėl aukciono rangovo ir ketino konkursą skelbti iš naujo. Statybininkai sutiko statyti objektą 2004 metų kainomis ir pradėti darbus savo lėšomis, gavę vos 10 proc. avanso. Tačiau reikalavo garantijų, kad statyba bus finansuojama pagal sutartį. Apsidrausdama dėl netikėtumų bendrovė vis dėlto perspėjo, kad dėl kainų pokyčių statybos pramonėje ir infliacijos objekto kaina gali pakilti nuo 0,9 iki 1,5 mln. litų.