Lėktuvų keleiviai priversti susitaikyti su vis daugiau nepatogumų
Po atskleisto sąmokslo susprogdinti iš Didžiosios Britanijos į Jungtines Valstijas skrendančius lėktuvus imtasi griežtesnių apsaugos priemonių, kurios sutrikdė oro uostų darbą, o keleivius pasmerkė nepatogumams.
Apribojimai bagažui
Aviakompanijos „Fly LAL” generalinis direktorius Arūnas Griškėnas kaip tik rugpjūčio 10 dieną turėjo skristi per Londoną, tačiau pasirinko kitą kryptį, kad galėtų laiku nuvykti į susitikimą. Vėliau į Lietuvą jis grįžo per Dubliną, kurio oro uoste nėra jokios sumaišties.
Anot A.Griškėno, griežtesnė kontrolė ir dėmesys Didžiojoje Britanijoje skiriamas tik transatlantiniams skrydžiams. Keliaujantieji vietiniais Europos maršrutais neva susiduria su mažiau saugumo procedūrų.
Dabar Didžiosios Britanijos oro uostuose jau atšauktas aukščiausio laipsnio pavojus, tačiau keleiviai ir toliau tikrinami itin griežtai. Britų oro uostų operatorius BBA po rugpjūčio 10-osios paskelbė naujų apribojimų sąrašą.
Keleiviams į lėktuvo saloną leidžiama pasiimti tik vieną rankinio bagažo vienetą, savo dydžiu neviršijantį nešiojamojo kompiuterio (bagažo išmatavimai 16x35x45 cm).
Draudžiama įsinešti skysčius, kosmetikos priemones, tualeto reikmenis (skysčio, želė ar pastos forma), žiebtuvėlius, aštrius daiktus. Vaikų maistą besivežantys keleiviai turi įrodyti, kad tai skirta būtent maistui.
Oro uostuose chaoso mažiau
Dauguma skrydžių iš Didžiosios Britanijos į JAV vyksta per Hitrou ir Getviko oro uostus. Tačiau iš Stanstedo taip pat skrendama į JAV miestus Vašingtoną ir Niujorką.
Anglijoje gyvenanti Edita, prieš kelias dienas atvykusi į Stanstedo oro uostą pasitikti draugo, išvydo didžiules minias žmonių. „Visur buvo eilės, daug policijos. Žmonės nepatenkinti, kad negalima pasiimti bagažo į lėktuvo saloną”, – sakė Edita. Anot jos, lietuviai pasakojo, kad rugpjūčio 10 – 11 dienomis oro uoste tvyrojo visiška sumaištis.
Praėjusį penktadienį į Kauną iš Stanstedo oro uosto „Ryanair” lėktuvu atvykę keleiviai atvykimo salėje pasirodė nešini permatomais polietileniniais maišeliais, į kuriuos buvo sudėti jų pasai, gėrimai, kiti daiktai.
Panevėžietis Elonas Lebedevas sakė, kad oro uoste buvo liepta iš rankinio bagažo išimti žiebtuvėlius, kremus. „Leido įsinešti tik tuos gėrimus, kurie nupirkti pačiame oro uosto terminale”, – sakė jis. E.Lebedevas teigė, kad dabar rekomenduojama į oro uostą atvykti 2 valandas prieš skrydį.
Patiria nuostolių
Alytiškė Dalia Butkienė nustebo, kai oro uosto pareigūnai iš rankinuko liepė išimti lūpų dažus, kosmetiką. „Juos liepė padėti į bendrą bagažą. Tikrino drabužius, liepė nusiauti batus. Apžiūrėjo ir veidrodėlį, telefoną”, – sakė moteris.
Kaunietis Arūnas Andrinevičius pasakojo, kad jis ir kartu keliavusi draugė Edmyra turėjo išmesti lūpų dažus, žiebtuvėlį. „Patyrėme nedidelių nuostolių. Manau, kad yra per mažai informacijos, ko negalima pasiimti į lėktuvą. Oro uoste atrodo gana ramu, tačiau matyti daugiau apsaugos. Lėktuvas vėlavo apie 40 minučių”, – sakė pašnekovas.
Iš Anglijos sugrįžusi prieniškė Ineta Marčiukaitytė su sūnumi Ignu neramiai laukė, kol iš lėktuvo bus iškrautas bagažas. „Anglijoje nusipirkome DVD grotuvą. Jo neleido pasiimti į lėktuvą, turėjome atiduoti į bagažą. Dabar bijau, ar jis nebus sudaužytas. Negerai, kad dėl teroristų kiti žmonės turi nepatogumų”, – sakė moteris.
Laukia ES sprendimo
Kauno oro uosto saugumo tarnybos viršininkas Romeo Širvinskas teigė, kad atidžiau apžiūri keleivių bagažą, bet ypatingų priemonių nesiimta. „Galbūt saugumo priemonių ateityje bus daugiau. Reikia palaukti, ką nutars Europos Sąjungos šulai”, – sakė jis.
Anot R.Širvinsko, bet kokiu atveju ir Kaune atidžiau tikrinimami skysčiai. „Jei mums kyla abejonių dėl skysčio paskirties, keleivis turi įrodyti, kad tai nekelia pavojaus. Antra vertus, mes, kaip ir daugelis oro uostų, neturime įrangos, kuri galėtų atlikti cheminę skysčių analizę”, – pažymėjo jis.
Vandens neleido pasiimti ir pilotui
Nepatogumų patiriantys keleiviai savo įspūdžiais dalijasi ir internete. Viena šeima praėjusį sekmadienį grįžo į Londoną iš Prancūzijos. Juos nustebino tai, kad iš vieno keleivio buvo konfiskuotas viskio butelis, kurį ką tik nusipirko oro uosto parduotuvėje. „Tai kodėl leidžiama pirkti, jeigu negalima įsinešti į lėktuvą? Parduotuvėse turėtų pasakyti, kad gėrimai bus konfiskuoti”, – sakė Sara Flavel.
Deivydas keliavo per Hitrou oro uostą. „Ten buvo visiškas chaosas dėl to, kad oro uosto darbuotojai nedavė tikslių patarimų keleiviams. Kai kurių darbuotojų šiurkštumas buvo pasibaisėtinas ir visiškai nebūtinas. Vienas vyras rėkė ant pagyvenusios vokietės, ją pravirkdė”, – sakė jis.
Pastarosiomis dienomis nepatogumų patyrė keleiviai, nešiojantys kontaktinius lęšius, kurių valymui reikalingas specialus skystis. Aleksandra iš Vienos sakė, kad jau baiminasi skrydžio per Hitrou oro uostą. „Aš be lęšių esu beveik akla ir negaliu nešioti akinių. Neįmanoma praleisti lėktuvuose 20 valandų nesudrėkinus savo lęšių. Kas atsakys, jei aš apaksiu?” – klausia ji.
Enrikas Oreilis, kurio tėvas yra pilotas, pateikė komišką faktą. „Kai praėjusį savaitgalį jis rengėsi skrydžiui, tėvui pasakė, kad jis negalės į lėktuvą įsinešti savo vandens, nebent jį patiektų oro uostą maistu aprūpinanti bendrovė. Tai juokinga, jei manoma, kad pilotas kelia grėsmę, tada tikrai kiekvienas asmuo oro uoste yra grėsmė”, – svarstė jis.
Naujos priemonės – tik „skurdžiams”?
Kitas keleivis Balas siūlo, kaip būtų galima sumažinti rankinio bagažo kiekį. „Kodėl negalėtų oro uostai įrengti „duty free” parduotuves atvykimo salėse, kaip yra Dubajuje, Kolombe? Tada neturėčiau savo pirkinių neštis į lėktuvą”, – siūlė jis.
Polas klausia, kodėl po šių įvykių negirdėti jokių garsenybių nusiskundimų dėl griežtų apsaugos priemonių. „Ar įsivaizduojate, kaip supyktų Katerina Zeta Džouns ar koks Pafas Dedis, jeigu jiems pasakytų, kad jie negali pasiimti į lėktuvą nieko iš šimtų savo daiktų, esančių krepšyje? Ar galite tai įsivaizduoti? Naujos apsaugos priemonės paveikė tik „skurdžius”… Faktas, kad naujienose nepasirodė žinių apie pasipiktinusias žvaigždes, tik sustiprina mano teoriją”, – mano jis.
JAV tiriami keleivių veidai
Jeigu esate JAV oro uoste, geriau elkitės ramiai, neparodykite, kad dėl ko nors jaudinatės, nepanikuokite. Kitaip gali tekti pasikalbėti su Transporto saugumo valdybos pareigūnais.
Dienraštis „The New York Times” rašo, kad oro uostuose keleivių jau pusmetis laukia netikėtumai. Transporto saugumo valdyba, pradėjusi veiklą pernai, į darbą pasitelkė specialistus, galinčius iš veido mimikos nuspėti žmonių jausmus ir ketinimus.
„Transporto valdyba eksperimentuoja su naujais darbuotojais, kurie neieško bombų, ginklų ar peilių. Jų užduotis yra surasti ką nors, kas turi piktų kėslų”, – rašo dienraštis.
Kol kas šie pareigūnai dirba tik keliolikoje oro uostų. Tačiau po įvykių Didžiojoje Britanijoje valdyba pareiškė norinti kelių šimtų pareigūnų, kurie galėtų vertinti keleivių elgesį. Juos ketinama įdarbinti daugelyje didžiausių šalies oro uostų.
Kai kurie teisės ekspertai sako, kad ši programa gali tapti rasine diskriminacija. Agentūra pripažįsta, kad keleivių tikrinimo stebėjimu technika nėra tobula. Juk keistai atrodantis žmogus gali būti susijaudinęs dėl to, kad vėluoja į skrydį arba bijo skristi. Todėl psichologinis keleivio testavimas gali ir suklaidinti pareigūną.
Su įtarimą keliančiais žmonėmis pareigūnai užmezga pokalbį, tiria veidų išraišką, kūno ir akių judesius, balso svyravimą, kitus streso indikatorius. Jeigu keleivis toliau kelia įtarimą, jis nusivedamas į šalį ir apieškomas. Transporto saugumo valdybos darbuotojai negali sulaikyti asmens. Jie tik gali iškviesti policiją. Tokia saugumo sistema jau anksčiau įdiegta Izraelyje. Ją įdiegti ketina ir Rusija.