Finansuose klumpanti moksleivių vasara

Iki liepos pradžios kai kuriose mokyklose veikusias stovyklėles

iš savo kišenių turėjo apmokėti pedagogai

Jau tapo įprasta, kad vėluoja Švietimo ir mokslo ministerijos skiriamos lėšos tradicinėms stovyklėlėms mokyklose organizuoti. Ryškėja ir kitas dėsningumas – kasmet smarkiai mažėja lėšų, skirtų moksleivių viešiesiems darbams, poilsio ir darbo stovykloms, o rugsėjį, matyt, paaiškės, kad gerokai sutrumpėjo sąrašas vaikų, turinčių teisę į nemokamą maitinimą.

Mokytojų atostoginiai – mokinių poilsiui

Stovyklautojai nežino, kad stovyklėlės laikosi tik pedagogų entuziazmu. „Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, vėluoja stovyklos programai skirti pinigai. Todėl stovyklos veiklą apmokame iš savo asmeninių atostogoms skirtų lėšų. Tai negera tradicija”, – įsitikinusi mokyklos stovyklėlės koordinatorė ir mokyklos socialinė pedagogė Ingrida Skrodenienė.

Anot miesto Savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vyriausiojo specialisto Kęstučio Navicko, stovyklėlių programas finansuoja Švietimo ir mokslo ministerija, kuri jau pasirašė sutartį su miesto Savivaldybe dėl lėšų skyrimo šios vasaros stovykloms. Šią savaitę pinigai jau turėtų pasiekti laikinąją sostinę, tačiau stovyklų organizatoriams dar teks palaukti, kol bus įveikti įvairūs biurokratiniai barjerai.

„Mes esame siūlę stovyklas rengti nuo liepos 1-osios, nes išties joms skirtos lėšos vėluoja, tačiau šią savaitę jos tikrai pasieks visų liepos mėnesio programų vykdytojus”, – tikino K.Navickas.

Vaikai patenkinti stovyklėle

Julijanavos vidurinėje mokykloje mokslo metai baigėsi birželio viduryje.

Moksleiviams pageidaujant, tuoj pat pradėjo veikti tradicinė vasaros stovyklėlė socialiai remtinų šeimų vaikams. Kasdien joje lankosi daugiau vaikų, nei numatyta stovyklėlės programoje, tačiau, pavyzdžiui, į ekskursijas važiuoja tiek mokinių, kiek nurodyta pedagogų parengtame projekte.

Stovyklėlėje yra nemaža vaikų, niekada nebuvusių prie jūros. Tad stovyklos programoje numatyta išvyka į Jūrų muziejų jiems paliktų neišdildomą įspūdį.

„Man gera čia būti, nes galiu daryti tai, kas labiausiai patinka – groti gitara ir dainuoti, mokyti to jaunesnių klasių moksleivius”, – sakė savanoriškai stovyklėlę lankanti vienuoliktokė Rūta Opulskytė. Aštuntokė Ieva Auželytė, garsėjanti meniniais gabumais, taip pat savanoriškai atėjo į stovyklėlę, kurioje daug piešia, ir tvirtina, kad čia leisti laiką daug įdomiau nei gatvėje.

Panašiai kalbėjo ir tikrieji stovyklautojai – socialiai remtinų šeimų vaikai, kurie čia, mokykloje, ne tik piešia, karpo, tapo, dainuoja, leidžia laikraštėlį, važiuoja į ekskursijas, bet ir pavalgo.

„Buvo daugiau norinčiųjų į šią stovyklą, tačiau ji juk ne guminė”, – samprotavo stovyklautoja Saidana Bičiušytė, o aštuntokas Saimonas Aukštuolis tvirtino, kad čia jam patinka tai, kad stovykloje pedagogai elgiasi labai demokratiškai. „Tad čia nesijaučiu kaip klasėje”, – aiškino Saimonas, prisipažinęs, kad norėtų išmokti fotografuoti.

Daugėja norinčiųjų dirbti

Julijanavos vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Ilona Vitkauskienė apgailestavo, kad kasmet mažėja vaikų, kuriems suteikiama galimybė vasarą dirbti ir užsidirbti. „Prieš trejus metus mokykloje viešuosius darbus dirbo 24 moksleiviai, o šiemet – tik 6, nors norinčiųjų dirbti kasmet daugėja”, – tvirtino I.Vitkauskienė.

Į laimingųjų šešetuką patekę moksleiviai dažys mokyklos antrojo aukšto koridorių. Darbus suplanavo ir dažymo projektą nemokamai parengė mokyklos dizaino mokytoja Kristina Alesienė, o numatytiems darbams reikiamas medžiagas nupirko mokykla. Moksleiviams už atliktus darbus sumokės Darbo birža.

„Mūsų mokykloje buvo didžiulis konkursas tarp norinčiųjų dirbti ir uždirbti, – tvirtino Julijanavos vidurinės mokyklos moksleivė Birutė Petronytė, jau antrus metus turinti galimybę dirbti vasaros atostogų metu. – Uždirbtus pinigus pasidėsiu šimtadieniui”. Kęstutis Valionis džiaugėsi, kad už uždirbtus pinigus šiemet galės atostogauti prie jūros, o Giedrius Blockis savo uždarbį skirs mokslo metų pradžios pirkiniams.

Gali mažėti ir nemokamai maitinamų vaikų

K.Navickas patvirtino, kad šiemet sumažėjo moksleivių, dirbančių pagal viešųjų darbų programą. Viena iš pagrindinių šiais metais priežasčių – nuo liepos 1 dienos 100 Lt išaugęs minimalus atlyginimas už darbą ir kartu mokesčiai „Sodrai”. Kadangi miesto Švietimo ir ugdymo skyrius bei Darbo birža, finansuojantys moksleivių viešuosius darbus, gavo jiems skirtą neindeksuotą dėl minimalaus atlyginimo padidėjimo sumą, ji buvo padalyta mažesniam, nei buvo numatyta, mokinių skaičiui.

Tuo tarpu moksleivių viešųjų darbų programa ypač naudinga rizikos grupės vaikams, kurie vasarą šlaistosi po miestą, keldami nemaža pavojų visuomenei. Tad apmaudu, kad vis mažiau mokinių turi galimybę dirbti vasarą.

Jei nebus indeksuotos lėšos, skirtos vaikams mokykloje nemokamai maitinti, tai ir pastarųjų skaičius rudenį smarkiai sumažės. Oficialios ataskaitos byloja, kad šalyje mažėja remtinų šeimų vaikų, o tikrovėje?
Virginija Skučaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.