Didesni muitai sūrių gamintojų negąsdina

Rusija, tikėdamasi pagerinti vietos gamintojų padėtį, sūrių importuotojams padidino muito mokesčius. Tačiau Lietuvos sūrių gamintojai teigia, jog Maskva tokiomis priemonėmis jų neatbaidys.

Nuo rugsėjo pabaigos į Rusiją įvežamo sūrio kilogramas kainuos 12-13,5 rublio (1,2-1,3 lito) daugiau nei iki šiol. Sūriams, kurių importo kaina neviršija 1,65 euro (5,7 lito) už kilogramą, bus taikomas 0,7 euro (2,41 lito) importo muitas, o tie gaminiai, kurių kaina – 1,65-2 eurai (5,69-6,9 lito) už kilogramą, bus apmokestinti 0,65 euro (2,24 lito) už kilogramą. Brangesnių sūrių importo mokestis bus 0,3 euro (1,03 lito) už kilogramą. Iki šiol visų įvežamų sūrių muitas siekė 15 proc. vertės, tačiau negalėjo būti mažesnis nei 0,3 euro (1,03 lito) už kilogramą.

Netiki pažadu

Kalbama, esą padidinti muito mokesčiai galios devynis mėnesius, tačiau Lietuvos gamintojai tuo abejoja. „Nieko nėra pastovesnio už laikina”, – ironizavo „Rokiškio sūrio” vadovas Antanas Trumpa.

Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius svarstė, jog didinti muitus Rusija, matyt, ėmėsi dėl to, kad vasarą vietos įmonės pagamino daug produkcijos ir dabar ją reikia parduoti.

Gintautas Šiulys, Lietuvos ambasados Rusijoje patarėjas ekonomikos klausimais, pabrėžė, kad pratęsti laikinąsias priemones ilgai netrunka. „Tikėtina, jog taip nutiks ir šį kartą: devynis mėnesius bus stebima, kaip keisis importo kiekis, o jau tada sprendžiama, ar nepadaryti tų priemonių ilgalaikių, – kalbėjo Šiulys. – Kiekviena valstybė stengiasi apsaugoti savo gamintojus, tai daro ir Rusija. Ji mėgina sustiprinti žemės ūkį ir maisto produktų gamybą, nes per metus į šią šalį maisto importuojama už 17 mlrd. JAV dolerių (45,628 mlrd. litų). Jei situacija nesikeis, po kelerių metų ta suma pakils iki 30 mlrd. JAV dolerių (80,52 mlrd. litų)”.

Vargas ne vien gamintojams

Nors sūrių gamintojai ir eksportuotojai Rusijos taikomų priemonių pernelyg nesibaido, daugelis pripažįsta, kad jų įtaka – neišvengiama.

Bertašius mano, jog padidinus muitus Lietuvoje gaminami sūriai, nors ir geresnės kokybės, taps ne tokie konkurencingi. „Konkurencingumas siejamas ne vien su kokybe, bet ir su kaina. Tie pirkėjai, kurie rinkdamiesi produktą balansuoja ties kokybės ir kainos riba, pirks rusišką, o ne pabrangintą lietuvišką produkciją”, – sakė Bertašius. Anot jo, dar nežinia, kokių veiksmų imsis Vilkyškių pieninė reaguodama į Rusijos veiksmus. Svarstoma galimybė savo sąskaita išlaikyti esamas sūrių kainas, tačiau tokiu atveju tektų mažinti pieno supirkimo kainas. Kitas būdas – mažinti į Rusiją eksportuojamų gaminių kiekį. „Šiaip ar taip, pokytis nebus drastiškas: dabar eksportuojame 15-17 proc. produkcijos, o pakilus muitams išvešime gal 14 procentų. Muitų didinimas bus našta ir tiekėjams, tačiau kol kas neaišku, kaip ją paskirstysime”.

Sankcijos Ukrainai – į naudą

Trumpa teigė dar nežinantis, kokio masto problemų pridarys padidinti muitai. Tai paaiškės kitą savaitę susitikus su produkcijos pirkėjais, mokančiais muitų mokesčius. Tačiau, pašnekovo nuomone, didelės reikšmės eksportuojamos produkcijos kiekiui tai neturės. Anot jo, kur kas didesnę įtaką tam darys Ukrainai vėl grąžinti leidimai eksportuoti sūrius.

Kiek anksčiau Rusija daugeliui Ukrainos gamyklų uždraudė įvežti produkciją dėl neva pažeistų sanitarijos reikalavimų. Pasak Trumpos, dabar jo vadovaujama įmonė į Rusiją išveža apie 10 tūkst. tonų sūrių, tačiau sugrąžinus leidimus Ukrainai „Rokiškio sūrio” apimtis sumažės 2 tūkst. tonų. Vilkyškių pieninė šiais metais į Rusiją eksportavo tris kartus daugiau sūrių nei praėjusiais. Kaip sakė Bertašius, viena priežasčių, dėl kurios taip padidėjo eksportas, – minėtos sankcijos Ukrainai.

Importas didėja

Anot laikraščio „Vedomosti” apklaustų analitikų, sūrių importo į Rusiją apimtis didėja du kartus greičiau nei vietos rinkoje gaminamos produkcijos. Manoma, sprendimas pakelti muitus palies apie 40 proc. importuojamos sūrių produkcijos. Maždaug 50 proc. įvežamų prekių tenka Ukrainai ir Baltarusijai (pastarajai padidinti muitų mokesčiai negalios), kiti 10 proc. – brangūs importiniai sūriai, bet jų kainai mokesčių didinimas beveik neturės įtakos. Pastebima, kad kiekvienais metais Rusijoje sūrių paklausa padidėja apie 10 procentų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Didesni muitai sūrių gamintojų negąsdina"

  1. Laimontas

    Muitai nebaugina,nes už viską apmoka Lietuvos piliečiai.Lietuvoje varškės sūrelis kainuoja 14-16 litų.Čia tas pats plėšimas kaip už elektrą,vandenį,naftos produktus.Gamintojų pelnas didžiulis,nubyra grupėms draugų,kenčia varguoliai.

  2. ;(

    lietuva darosi pasibaisetina!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.