Padėtis policijoje kelia nerimą

Generalinis prokuroras nuogąstauja, kad ateityje gali nelikti kam vykdyti ikiteisminius tyrimus

Vakar su Prezidentu susitikęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas informavo šalies vadovą apie prokuratūros sistemoje vykdomą pertvarką. Pasak Prezidento atstovės Ritos Grumadaitės, Prezidentas iš atostogų sugrįžusio A.Valantino klausinėjo, kaip prokuratūrai sekasi vykdyti pagrindines jos funkcijas.

Tikisi, kad pavyzdys neužkrės

Kalbėdamas apie vieną iš pagrindinių prokuratūros funkcijų – organizuoti ir kontroliuoti ikiteisminius tyrimus – A.Valantinas išreiškė susirūpinimą, kad jeigu Kėdainių rajono policijos komisariato kriminalistų pavyzdžiu pasektų ir kitų Lietuvos policijos įstaigų pareigūnai, prokurorams tiesiog nebeliktų, ką kontroliuoti ir organizuoti.

Šią savaitę apie tris dešimtis Kėdainių kriminalinės policijos pareigūnų dėl, jų teigimu, nepakenčiamų darbo sąlygų ir psichologinės įtampos bei vadovo arogancijos pažadėjo palikti tarnybą ir pagrasino protesto akcijomis. Pareigūnai skundžiasi blogu psichologiniu klimatu komisariate, iškreipta darbo laiko apskaita ir psichologiniu spaudimu, kurį, pasak jų, patiria iš savo vadovų. Kėdainių kriminalinėje policijoje ir dabar trūksta septynių pareigūnų, dar aštuonios laisvos darbo vietos yra areštinėje.

Vis dėlto tiek Prezidentas, tiek generalinis prokuroras išreiškė viltį, kad kituose šalies komisariatuose situacija yra geresnė ir nepritrūks pareigūnų, kasdien tiriančių nusikaltimus ir vykdančių jų prevenciją.

„Kol kas didelio pavojaus nėra. Negali sakyti, kad jau nebėra kam vadovauti. Nusikaltimai tiriami – tą jūs kasdieną matote suvestinėse”, – žurnalistams sakė A.Valantinas.

Didėja išlaidos mokymui

Prezidentas taip pat domėjosi, kaip prokuratūrai sekasi gerinti personalo politiką ir prokurorų mokymus. Po susitikimo kalbėdamas su žurnalistais A.Valantinas sakė, kad jis prokurorų kvalifikacijos kėlimui ketina skirti itin didelį dėmesį. Šiuos savo žodžius jis iliustravo skaičiais. Pasak generalinio prokuroro, anksčiau per metus prokurorų kvalifikacijos kėlimui ir mokymui buvo skirta vos 50 tūkst. litų. „Prokuratūros sistemoje dirba per 800 pareigūnų. Tai pagalvokite, ką ir ko galima išmokyti už tokius pinigus”, – pasiūlė paskaičiuoti A.Valantinas. Tuo tarpu šiemet prokurorų mokymui numatyta išleisti jau 750 tūkst. litų, statoma moderni kvalifikacijos kėlimo bazė, kurioje teisines žinias prokurorai gilins kartu su teisėjais. Nors A.Valantinas tikino nekalbėjęs su Prezidentu apie konkrečias baudžiamąsias bylas, tačiau buvo priverstas atsakinėti į žurnalistų klausimus apie aktualiausius ikiteisminius tyrimus. Paklaustas, ar prokuratūra neketina skelbti iš Rusijos negrįžtančio buvusio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho tarptautinę paiešką, generalinis prokuroras atsakė trumpai: „Tai yra proceso dalis, o jei bus tokia būtinybė, tą ir padarysime”.

Pareiškimų komentuoti neketina

Prokuratūros vadovas nesiėmė prognozuoti, kada ikiteisminis tyrimas dėl Darbo partijos finansų gali būti baigtas. Neoficialiomis žiniomis, prokurorai yra aptikę šios partijos juodąją buhalteriją, kurioje esą atsispindi nelegalūs mokėjimai šios partijos nariams, parlamentarams.

Prokurorai siekia apklausti V.Uspaskichą ir yra išsiuntę jam šaukimus atvykti į prokuratūrą. Tačiau V.Uspaskichas jau tris mėnesius negrįžta iš užsienio. Tokį jo elgesį prokurorai vertina kaip slapstymąsi nuo teisėsaugos.

Generalinis prokuroras nekomentavo paties V.Uspaskicho ir kai kurių jo bendražygių pasisakymų, kad jis nepasitiki Lietuvos teisėsauga, o grįžęs namo gali būti pasodintas į kalėjimą. „Tokių pareiškimų niekaip nevertiname. Mes atliekame tyrimus, o ne vertiname kažkieno pasisakymus”, – pareiškė A.Valantinas.

Generalinis prokuroras vakar atsisakė įvardyti, kiek dabar šiame ikiteisminiame tyrime yra įtariamųjų: „Bijau sumeluoti, kiek tų asmenų yra, bet ne vienas ir ne du”, – kalbėjo A.Valantinas.

Anot A.Valantino, buvusio Darbo partijos lyderio baimės, kad grįžęs į Lietuvą jis atsidurs už grotų, yra tiek pagrįstos, kiek ir „kiekvieno eilinio piliečio, kuris žino, kad jei yra padaryta nusikalstama veikla, yra labai platus spektras kardomųjų priemonių”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.