Dietologai bei kiti mitybos specialistai seniai tvirtina, kad sveika valgyti daržoves. Tai organizmo lengvai įsisavinami angliavandeniai, baltymai, daržovėse daug įvairių fermentų, mineralinių druskų, vitaminų. Šį „dorybių” sąrašą būtų galima tęsti. Tačiau dažnai pamirštama priminti, kad visa tai – sveikose, tinkamai užaugintose ir laikytose daržovėse.
Neaiškios ligos
Redakcijoje apsilankiusi Nijolė M. skundėsi, kad medikai ilgai nenustatė jos dukrai ligos. Įtarinėjo net apendicitą. Tik po ilgų tyrimų paaiškėjo, kad mergaitė apsinuodijo turguje pirktais pomidorais. Pripažino keistą ligą – hipoglikeminę ketoacidozę. Medikai motinai išaiškino, kad tokiu atveju sumažėja kraujyje gliukozės kiekis, atsiranda ketonų, pavyzdžiui, acetono, kuris nuodija organizmą. Ši kaunietė pasiūlė temą nagrinėti plačiau.
Medikai tvirtina, kad staigiai apsinuodijus nitratais, kraujyje susidaro menkavertis hemoglobinas, kuris trukdo pernešti deguonį. Svarbiausius gyvybinius organus ištinka deguonies badas, ligonio oda įgauna violetinį atspalvį. Tada jau ne juokais gresia pavojus gyvybei.
Labiausiai kaupia nitratus špinatai ir salotos, kiek mažiau – agurkai. Tačiau ištirtuose vaisiuose ir daržovėse laborantai randa ir kitų gyvybei pavojingų cheminių junginių. Visų pirma nitritų, pesticidų, nuo kurių susergama iš karto, o sunkieji metalai kaupiasi pamažu ir organizmą nuodija lėtai.
„Transportiniai” pomidorai
Kai anksti pavasarį pamatai labai geros prekinės išvaizdos pomidorus ar kitas daržoves, kyla mintis, kad tokių Lietuvoje šiuo metu neišauginsi. Tokio įtarimo nenubaido ir riebiausiomis raidėmis turguje ar parduotuvėje užrašyti skelbimai, kad tai yra lietuviškos kilmės prekės.
Sodininkai žino, kad ankstyvos daržovės šiltnamiuose tręšiamos gausiau, nors tai ir brangiau kainuoja. Visi nori kuo anksčiau surinkti didesnį pelną, todėl dėl priemonių nesuka galvos. Tuo labiau kad pats jų nevalgysi.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojai pirkėjams rekomenduoja nepasikuklinti ir iš pardavėjo pareikalauti prekės kilmės dokumentų. Šia teise mes, pirkėjai, retai pasinaudojame. VMVT duomenimis, pernai dėl pernelyg didelės cheminės bei mikrobinės taršos buvo uždrausta parduoti apie 40 tonų maistui netinkamų produktų. Iš jų beveik 300 kg pomidorų, 5 tonos razinų, 22,5 tonos pistacijų, 12,3 tonos prieskonių ir pan.
Pernai ypač suaktyvėjo abejotinos kilmės maisto prekių vežimas iš Lenkijos. Kaimyninėje valstybėje dar likę nemažai pereinamojo laikotarpio įmonių, kurios turi teisę, pavyzdžiui, vaisius ir daržoves parduoti tik šalies viduje, tačiau savų nuodyti nesinori, todėl visokiais būdais šiomis „gėrybėmis” stengiamasi pasidalyti su kaimynais. Tokios prekės dažniausiai išpardavinėjamos tiesiai iš transporto, kuris paslaugiai įsikuria prie mūsų turgaviečių, parduotuvių ar kitose žmonių gausiai lankomose vietose.
VMVT stengiasi apginti vartotojus nuo nekokybiškų prekių. Jau sukurtos mobilios kontrolės grupės, kurios tikrins nelegalius prekeivius, o pasienio veterinarijos postuose darys neplaninius, netikėtus patikrinimus. VMVT patvirtinta Maisto taršos stebėsenos programa, pagal kurią Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje pradėta tirti daržovių, vaisių, uogų, bulvių cheminė tarša. Per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo patikrintos 492 mažmeninės prekybos įmonės: prekybos centrai, parduotuvės, turgūs, gatvės prekeiviai. Iš viso 2327 objektai. Rezultatai nedžiugino, nes apie penktadalis prekių buvo netinkamo svorio, dydžio, apipuvusios, ligotos, beveik pusė tikrintų vaisių ir daržovių buvo neteisingai paženklinti, todėl apie 330 kilogramų maistui netinkamų produktų buvo sunaikinta.
„Transportinės” veislės daržovės (taip specialistai juokais vadina atvežtines prekes) slepia dar vieną pavojų – jos gausiai apdorotos chemikalais, kad kuo ilgiau išlaikytų gerą prekinę išvaizdą. Todėl gana dažnai nusipirkęs, sakykim, pagal gražią išvaizdą „šviežutėlę” braškę, netikėtai pajunti kažkokių chemikalų skonį. Specialistų teigimu, tokia specifika būtinai turi būti pažymėta prekybos dokumentuose.
Žinojimas padėtų išvengti nelaimių
Per gegužę ir birželį VMVT kontrolieriai patikrino 37 turgavietes bei 27 kioskus ir surado apie trečdalį (32,4 proc.) prekybos standartus neatitinkančių daržovių. Dar trečdalis prekeivių visai neturėjo prekių įsigijimo dokumentų. Daugiausiai prekybos pažeidimų nustatyta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tai logiška, nes nelegaliai įvežtas daržoves bei vaisius stengiamasi kuo greičiau parduoti. Greičiausiai išpirks didžiausiuose miestuose.
Specialistai akcentuoja pirkėjo žinojimo teisę. Jeigu žmogus supras, kad maisto prekė chemiškai apdirbta, tai jis turi galimybę pasirinkti: pirkti ar ne? Jeigu nusipirko, tai reikės ilgai plauti vandeniu ar net nulupti (bulves, agurkus). Tokiu būdu teršalus sumažinsime net penktadaliu. Nitratų sumažėja daržoves verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, sūdant, naudojant C vitaminą. Specialistai taip pat perspėja, kad daržoves šaldant nitratų ir nitritų nesumažėja, bet jas laikant rūsiuose, esant nuolatinei drėgmei ir pliusinei temperatūrai, nuodingų priemaišų sumažėja.
Julius Lenčiauskas