Teisingumo ministerija Kaunui šiemet atseikėjo 11,5 milijono litų
Teisingumo ministerija teismų pastatų Kaune, Laisvės alėjoje ir A.Mickevičiaus gatvėje, remontui šiemet skyrė 11,5 milijono litų. Šiek tiek didesnę sumą žadama skirti ir kitais metais. Pasak ministerijos Viešųjų ryšių tarnybos vedėjo Dainiaus Radzevičiaus, toks dėmesys Kauno teismams nėra atsitiktinis.
„Pernai Vilniuje į vieną pastatą buvo sukelti apylinkės teismai. Investuota apie 30 milijonų litų. Šiemet atėjo eilė Kaunui”, – sakė ministerijos atstovas.
Griaunama kino salė
Šiemet 6,5 milijono litų skirta buvusio „Senojo tresto” pastato A.Mickevičiaus gatvėje rekonstrukcijai.
Čia žadama sukurti savitą teismų kvartalą. Šalia rekonstruojamo statinio įsikūręs Kauno apygardos teismas. Žadama praplėsti jo patalpų plotą. Į rekonstruojamą pastatą iš M.K.Čiurlionio gatvės ateityje žadama perkelti ir Kauno apygardos administracinį teismą. Bendra šio projekto vertė – apie 30 milijonų litų.
Pasak Kauno apygardos teismo techninės priežiūros inžinieriaus Henriko Valutavičiaus, šiuo metu ardoma buvusi kino salė ir kitos patalpos. Taip pat žadama pastatyti naujas konstrukcijas, sienas ir uždengti stogą.
Pagal projektą numatyta, kad lankytojai tiek į Kauno apygardos teismą, tiek į administracinį pateks per buvusio „Senojo tresto” įėjimą. Jį žadama šiek tiek praplatinti.
Buvusioje šokių salėje: stot, teismas eina
„Į naujas patalpas žadame iškelti teismo sales, įrengti konvojui kambarius”, – teigė Kauno apygardos teismo atstovas. Pagal projektą numatyta, kad rekonstruojamo pastato pirmajame aukšte bus įrengtos baudžiamųjų bylų salės, o antrajame ir trečiajame – civilinių bylų salės ir kitos patalpos.
„Senojo tresto” lankytojai turbūt prisimena antrajame pastato aukšte veikusią kavinę ir šokių salę. Šioje vietoje žadama įrengti teismo posėdžių sales.
Kol kas darbininkai dar tik pradėjo ardyti buvusios šokių salės lubas. Apie čia vykusias linksmybes primena ant sienų likę užrašai, scena, besimėtantys apšvietimo įrangos likučiai. Tuo tarpu iš kino teatro salės jau beveik nieko neliko. Darbininkai išardė grindis ir lubas. Panašus likimas laukia ir šiame pastate buvusios sporto salės.
Kauno apygardos administracinis teismas įsikurs rekonstruojamų pastatų dešinėje pusėje. Pirmajame aukšte numatyta įrengti raštinę ir priimamąjį, antrajame – sales, o trečiajame bus teisėjų kambariai. Šis pastatas išsiskirs ir savo išore, nes, skirtingai nei „Senojo tresto” pagrindinis statinys, pastarajam savo sąlygas diktavo paveldo specialistai, neleidę keisti išorinio vaizdo.
Teisingumo ministerijos atstovų teigimu, jeigu nenutrūks finansavimas, A.Mickevičiaus gatvėje kuriamas teismų kvartalas duris turėtų atverti iki 2008-ųjų.
„Skalsa” jau išgriauta
Laisvės alėjoje praeiviai jau atkreipė dėmesį, kad buvusi „Skalsos” parduotuvė aptverta tvora ir vyksta statybos darbai. Juos žadama baigti iki kitų metų pabaigos. Kauno apylinkės teismo pirmininko Rimanto Sipavičiaus teigimu, šiemet skirta 5 milijonai litų. Panašios sumos tikimasi sulaukti ir kitais metais.
„Tačiau už šias lėšas bus sutvarkytas vos vienas iš trijų teismo pastatų. Kitus taip pat reikia rekonstruoti. J.Gruodžio gatvėje esantiems statiniams daugiau nei trisdešimt metų buvo atliekamas tik kosmetinis remontas”, – sakė teismo pirmininkas.
Jis pripažino, kad dėl remonto darbų tiek teisėjams, tiek lankytojams tenka patirti nemažai nepatogumų. Pagal projektą, buvusios „Skalsos” parduotuvės vietoje bus įrengtos 9 posėdžių salės ir priimamasis.
Trūksta kabinetų
Kalbintų teismų atstovai pripažino, kad dabartiniai pastatai nėra pritaikyti tokiam darbo krūviui. M.K.Čiurlionio gatvėje Kauno apygardos administraciniame teisme nagrinėjami ir didžiulio visuomenės dėmesio sulaukiantys skundai. Mažytėse salėse netelpa ne tik visi norintieji paklausyti, bet ir suinteresuotų pusių atstovai.
„Mums taip pat trūksta patalpų. Dabar kai kuriuose kabinetuose sėdi net iki dešimt darbuotojų. Taip pat iš rūsio patalpų žadame iškelti konvojų, nes reikia plėsti archyvą”, – teigė Kauno apygardos teismo techninės priežiūros inžinierius H.Valutavičius.
Tačiau bene geriausiai susidariusią padėtį iliustruoja Kauno apylinkės teismo pavyzdys. „Anksčiau mūsų pastatai buvo skirti 19 teisėjų. Dabar jų jau 54. O kur dar sekretoriai ir padėjėjai”, – teigė šio teismo pirmininkas R.Sipavičius.